Hrát se bude navíc i odlišným formátem.

„Asociace klubů chtěla zabránit tomu, aby se kvůli Davis Cupu musela extraliga zase rušit nebo přesouvat. Myslíme si, že prosincový termín je pro hráče výhodný, protože se všichni připravují na začátek sezony v Austrálii,“ vysvětluje šéfka tenisových projektů Petra Píchalová Langrová.

„Extraliga bude letos neuvěřitelně silná a kvalitní. Máme se na co těšit, protože hráči, kteří budou startovat, jsou na české poměry jedineční,“ prohlašuje Píchalová Langrová. TK Agrofert jde do boje s opravdu velmi silnou sestavou.

Jedničkou mužské části týmu je Tomáš Berdych, následuje Ukrajinec Sergiy Stakhovsky, trojkou je Lukáš Lacko, čtverkou ruský daviscupový reprezentant Igor Andreev a až pátým hráčem Jan Hájek. Tým doplňují deblisté Lukáš Dlouhý a mladý Kanaďan Vašek Pospíšil. Ženské trio tvoří ruská kráska Maria Kirilenko a české fedcupové reprezentantky Lucie Šafářová s Petrou Kvitovou.

„Loni se extraliga kvůli Davis Cupu nehrála, proto jsme vyrukovali se silnou sestavou, abychom extraligový titul získali pro Prostějov. Tým má kvality na to, aby extraligu opět vyhrál,“ říká kapitán týmu Jaroslav Navrátil.

Maria Kirilenko - Hezká holka

Extraligovým nováčkem v prostějovské sestavě je Ruska Kirilenko, 26. hráčka světového žebříčku a vítězka pěti turnajů WTA ve dvouhře. „Je to hezká holka, proto jsme ji do týmu taky vybrali,“ smál se Černošek, který připomenul, že třiadvacetiletá rodačka z Moskvy tvoří milenecký pár právě s Igorem Andreevem, který ji do prostějovského týmu sám doporučil. „Ale Igorovi jsem říkal, že ji chceme hlavně pro její skvělé tenisové výkony,“ žertoval Černošek.

Největším otazníkem v prostějovské sestavě je dvacetiletý Kanaďan Vašek Pospíšil, který se zatím ve světovém tenise příliš neprosadil. V týmu naopak chybí Jaroslav Pospíšil, který hraje svoji životní sezonu a vyšplhal se žebříčkem na 146. místo.

„Když jsme uvažovali o týmu, tak byl Jarda asi kolem čtyřstého místa. Vašek sem jezdí trénovat, jeho rodiče pocházejí z Prostějova a má k nám velice dobrý vztah. Je to velice perspektivní hráč a vynikající deblista, takže z těchto důvodů je u nás v týmu,“ říká Navrátil.

„Nikdo nemohl vědět, že se Jarda dostane do takové formy,“ dodává Navrátil s tím, že Jaroslav Pospíšil bude hostovat na pražské Spartě. Na hostování jde i Dušan Lojda, který posílí TK Neridé.

Nový herní formát rozdělil týmy do dvou semifinálových a dvou finálových skupin. První semifinálová skupina se odehraje v Praze na Štvanici a druhá na Spartě. Z těchto skupin vzejde postupující do finálových skupin v Prostějově a Přerově, kde již čekají nasazené týmy TK Agrofert, Olymp Praha, TK Přerov a TK Neridé.

Na začátek proti Olympu

Tým TK Agrofert do extraligy vstoupí ve čtvrtek 16. prosince domácím zápasem s Olympem Praha, o den později nastoupí proti vítězi „Štvanické skupiny“, pravděpodobně tedy proti I. ČLTK Praha.

Finále je na programu v sobotu a střetne se v něm vítěz prostějovské finálové skupiny s vítězem přerovské finálové skupiny. Hrát se bude v prostějovské tenisové hale.

„Největším konkurentem bude zřejmě TK Neridé. Ale zbrojí všechny týmy, navíc se cizinci mohou dopisovat na soupisku ještě deset dní před extraligou,“ říká Píchalová Langrová. „Dočkat se můžeme ještě leckterých překvapení,“ dodává.

Zimní termín má jednoznačnou nevýhodu v tom, že se bude hrát v hale (v té prostějovské pouze na dvou kurtech) a divácká kapacita bude tím pádem značně omezená.

„Předpokládáme, že bude vytvořeno kolem tří set míst. Proto jsme se také poprvé v historii rozhodli, že se bude na tenise vybírat vstupné. Je to z jediného důvodu: musíme limitovat počet diváků, kteří na tenis dorazí,“ vysvětluje Černošek s tím, že vstupné na tři dny by mělo stát 290 Kč.

Kdo bude chtít na vlastní oči vidět v akci světová tenisová esa, čeká jej těžký boj o vstupenky.

„Chceme být nadále nejlepším klubem v České republice. A do této filozofie zapadá i to, že chceme stát v extralize na bedně, a to samozřejmě na tom stupni nejvyšším,“ prozrazuje své cíle Černošek.

Cíle to jsou logické. Tým, který tvoří pět tenistů a tři tenistky první světové stovky, snad ani jiné míti v extralize nemůže.

Sestava TK Agrofert

Tomáš Berdych (7. místo dvouhra/ 135. čtyřhra), Sergiy Stakhovsky (Ukrajina, 31./ 66.), Lukáš Lacko (Slovensko, 71./ 175.), Igor Andreev (Rusko, 85./ 149.), Jan Hájek (93./ 426.), Lukáš Dlouhý (600./ 5.), Vašek Pospíšil (Kanada, 314./ 156.), Maria Kirilenko (Rusko, 26./ 16.), Lucie Šafářová (30./ 149.), Petra Kvitová (34./ 321.).

MIROSLAV MAZAL