„Tento titul je pro mě taková odměna za to, že to nevzdávám. Je pro mě teď hodně důležitý, protože mám velikou šanci se příští rok vyhnout turnajům Futures a dostat se třeba i do kvalifikací na Grand Slamy," popisoval Jaroslav Pospíšil.

Jeho bojovnost se vyplatila, posuďte sami, čím si za poslední roky prošel.

Po životní sezoně 2010, kdy vyhrál v Trnavě svůj první challenger, následoval rok, kdy si zahrál hlavní soutěž ve slavném Wimbledonu a klepal na dveře světové stovky.

Jenže sezona 2012 nevycházela dle představ, Pospíšil neobhájil potřebné body a propadl se až do šesté stovky žebříčku.

Cesta vzhůru dala pořádně zabrat. Prostějovský tenista sbíral bodíky na turnajích kategorie Futures a v letošní sezoně se prvního vítězného zápasu v hlavní soutěži na challengeru dočkal až v Ostravě, kde porazil silného Slovince Aljaže Bedeneho.

Velký a rovněž potřebný úspěch ale přišel až minulý týden na antukovém turnaji Sibiu Open (dotace 64 tisíc eur), kde Pospíšil vyřadil bez ztráty setu Itala Marcora, Nizozemce Schoorela, Itala Gianessiho a domácího Ungura.

223. hráč na světě

Ve finále Pospíšil otočil duel s italským tenistou Ceccinatem a po výsledku 4:6, 6:4 a 6:1 se mohl radovat z turnajového triumfu, zisku 90 bodů do žebříčku a finanční prémie 9200 eur.

„Celý turnaj jsem se cítil velice dobře a myslím, že jsem hrál i kvalitní tenis. Navíc jsem dobře i servíroval, což je pro mě hodně důležité. Ve finále mi první dva sety sice podání moc neslo, ale třetí set už to bylo opět lepší," zhodnotil Pospíšil své turnajové vystoupení a přiznal, že na titul ani nepomýšlel.

„Vůbec jsem nečekal, že by takové vítězství mohlo přijít, o to je to cennější a snažím se ho užit co nejvíc," vyprávěl prostějovský hráč, kterému nyní svítí u jména číslice 223 označující jeho aktuální postavení ve světovém žebříčku.

„Škoda, že to přišlo v podstatě na posledním letošním antukovém turnaji, ale aspoň že tak," pousmál se.

Jaroslav Pospíšil poskočil na žebříčku ATP do „klidnějších" vod, ze kterých už vede cesta i do hlavních soutěží významnějších turnajů.

„Posun v žebříčku je hodně povzbuzující. Motivace je to rozhodně velká, o tom nemusíme polemizovat. Doufám, že to nebude spíš na škodu," konstatuje Pospíšil, který se z Rumunska přesunul do belgického Monsu, kde se hraje silně obsazený halový turnaj na tvrdém povrchu.

„Na oslavu tedy zatím bohužel čas nebyl, ale určitě to pořádně oslavíme, až bude nějaký volný víkend," spokojeně plánuje Jaroslav Pospíšil.