Od pondělí 6. do soboty 11. srpna se na kurtech TK Agrofert v Kostelecké ulici uskuteční 17. mistrovství světa družstev do 14 let, přičemž na Hané se tento prestižní mládežnický šampionát koná už podeváté v řadě za sebou opět pod organizační taktovkou marketinkové agentury TK Plus Prostějov.

„Nesmírně si vážíme toho, že ITF neustále prodlužuje pořadatelskou výsadu našeho města pro světové mistrovství čtrnáctiletých chlapců a dívek. Jasně tím dává najevo, že s organizací tohoto významného turnaje je spokojena a má v naše schopnosti trvalou důvěru. Věřím, že ji ani tentokrát nezklameme,“ uvedl šéf projektu MS „14“ Michael Žáček.

O důležitosti akce svědčí hned několik faktorů. „V první řadě je to obrovský zájem o start na tomto vrcholném podniku mladých tenistů a tenistek. Vždyť celosvětových kvalifikací se v tomto roce zúčastnilo více než 130 států z Evropy, Asie, Severní, Střední i Jižní Ameriky, Afriky a Oceánie. Do závěrečného klání se přitom probojovalo jen 16 nejlepších týmů žáků a stejný počet celků žákyň,“ prozradil Žáček.

Sportovnímu dopadu šampionátu odpovídá i jeho společenská úroveň. „Letos ohlásili příjezd do Prostějova prezident ITF Francesco Ricci Bitti, šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, premiér ČR Mirek Topolánek, hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík a chybět jako obvykle nebude ani prostějovský starosta Jan Tesař,“ vyjmenoval Žáček známé funkcionáře bílého sportu i zástupce politické scény.

Program MS otevře losování základních skupin (neděle 5. srpna od 20.00 hodin), poté přijde na řadu slavnostní zahájení (pondělí 6. srpna od 9.30 hodin) s Riccim Bittim i Topolánkem a následně se bude denně hrát od 10.00 hodin (s výjimkou pondělka, to se kvůli slavnostnímu zahájení začíná až v 11.00). Turnaj vyvrcholí v pátek 10. 8. a v sobotu 11. 8. zápasy o konečné umístění. „Kromě toho jsme pro účastníky mistrovství tradičně připravili bohatý doprovodný program včetně speciálního výukového projektu, v rámci kterého bude dětem přednášet například Jirka Novák,“ informoval Žáček.

Z výsledkového hlediska je situace stejná jako každým rokem: favorité se odhadují velmi těžce. „V mládežnických kategororiích jsou jakékoliv prognózy hodně ošidné. Obecně lze říct, že k největším favoritům patří v obou kategoriích především evropské a americké výběry. Mezi dívkami, kde mám přece jen větší přehled, bych já osobně favorizovala Rusky a Slovenky,“ přemítala ředitelka tenisového MS do 14 let Petra Píchalová.

Co ambice českých družstev? „Na lepší umístění alespoň mezi pátou až osmou pozicí letos pomýšlejí naši chlapci, kteří v zimě vyhráli týmové mistrovství Evropy a v létě skončili na stejném podniku pátí, když ve čtvrtfinále vypadli jen o pár míčků s pozdějšími vítězi. Naopak děvčata ČR by za úspěch považovala devátou až dvanáctou příčku, neboť jejich celek není tak silný a nebýt pořadatelství, na mistrovství světa by se ani nekvalifikoval,“ přiblížila Píchalová.