„Možná mi ještě úplně nedochází, co jsem vlastně dokázal. Momentálně jsem hodně vyčerpaný, ale především obrovsky šťastný,“ svěřil se Pospíšil Deníku pár hodin po finále, ve kterém sehrál dlouhý, ale vítězný souboj s Kazachem Yurim Schukinem, třetím nasazeným hráčem turnaje.

„Panovaly nejtěžší podmínky za celou dobu turnaje. Nejen že foukalo, ale byla i celkem dost zima – okolo deseti stupňů,“ popsal Pospíšil nelehké podmínky.

V prvním setu přišel důležitý Pospíšilův brejk za stavu 2:1. Prostějovský tenista si pak zbytek sady pohlídal a po výsledku 6:4 byl k trnavskému triumfu o krok blíž. „Druhý set se lámal za stavu 3:2, kdy jsem měl, tuším, pět breakpointů. Situaci jsem ale nezvládl a pak prohrál set poměrem 4:6,“ líčil český hráč.

O vítězi turnaje se muselo rozhodovat ve třetí sadě. „Uklidnil jsem se a hrál nejlepší tenis v zápase. Dostal jsem se do vedení 4:1 a za tohoto stavu začalo lehce pršet. Když jsem vedl 5:2 už byl kurt nehratelný, ale všichni včetně mě doufali, že už zápas ukončím,“ vyprávěl Pospíšil. Tak se ale nestalo, Kazach si podržel servis a za stavu 5:3, kdy Pospíšilovi zbýval udržet jediný servis, bylo utkání přerušeno.

„Nastaly těžké dvě hodiny rozhodování, jestli se to přesune do haly, nebo jestli se počasí umoudří a dohraje se to venku. Nakonec šla dohrávka do haly,“ vysvětloval tenista TK Agrofert, který byl v té chvíli jediný krůček od svého životního vítězství.

„Pod větším tlakem jsem ještě nehrál, ale naštěstí byl povrch v hale moc rychlý. Stačilo mi dát čtyři podání a bylo dohráno,“ radoval se Pospíšil. „Po psychické stránce to byl hodně náročný den,“ uvedl hráč, který postupně porazil Francouze Eysserica, Oscara Hernandeze ze Španělska, Němce Flocka a v semifinále klubového spoluhráče z Prostějova Dušana Lojdu.

Za vítězství si Pospíšil připsal devadesát bodů do žebříčku a přebral šek v hodnotě 9 200 euro. „Trnavský turnaj patří k mým oblíbeným, nejen proto, že je to tak blízko od Prostějova, ale mám tam i spoustu přátel, kteří mi hodně fandí a vytvářejí mi domácí prostředí,“ popisoval Pospíšil vztah k nejprestižnějšímu slovenskému turnaji hraném na antuce.

Pospíšil se v Brašově probojoval do finále, v Banja Luce do semifinále a v Trnavě se radoval z vítězství. „Prožil jsem nejlepší tři týdny mého tenisového života a mám nejvyšší umístění na žebříčku,“ usmívá se aktuálně 146. hráč světa.

Jen pro připomenutí. Do letošní sezony vstupoval Pospíšil jako 620. hráč žebříčku ATP. Za devět měsíců, přesněji řečeno od červnového Czech Open, zvládl skok jako hrom.

Kdo jiný by měl na konci roku převzít ocenění za největší postup na žebříčku? „Skončím nejhůř okolo 150. místa, takže je to ohromný posun, ale skokana roku neřeším. Byla by to jen třešnička na dortu,“ říká Pospíšil.

Toho bude tento týden čekat odpočinek, regenerace a trénink v Prostějově, v sobotu pak odlet na poslední antukový challenger hraný tohoto roku v Evropě do španělské Tarragony.

„To je zatím jediný jistý turnaj. Ještě si musím promyslet, jestli zůstat na antuce a pojedu sérii challengerů

v Jižní Americe, nebo jestli budu hrát halové turnaje

v Evropě,“ uvažuje Pospíšil nad dvěma variantami.

„Forma je a snad ještě i nějaký ten týden vydrží,“ věří Pospíšil, který v letošní sezoně ještě rozhodně neřekl poslední slovo.

MIROSLAV MAZAL