V kvalifikaci uspěli Tabara s Minářem

Propršená neděle se včera stala jen nepříjemnou vzpomínkou a kvalifikační fázi turnaje tak mohli tenisté dokončit za ideálního počasí. Jeho přízně využili hned dva Češi, když Jan Minář hladce porazil Slováka Čapkoviče a domácí Michal Tabara udolal v třísetové bitvě francouzského plejera Chardyho. Klíčem k otevření brány hlavní soutěže se přitom stal tiebreak druhé sady, v němž Prostějovan neztratil ani fiftýn a psychickou výhodu poté využil k dokonání výsledkového obratu.

Ulihrach vyřadil španělského favorita

Jedním ze dvou pondělních střetnutí úvodního kola hlavní soutěže byl souboj nasazené čtyřky Ramireze Hidalga ze Španělska s českým veteránem Bohdanem Ulihrachem. Z vítězství se v něm překvapivě radoval až 199. tenista světového žebříčku vracející se zvolna na výsluní bílého sportu.

„Dobře jsem servíroval, což byla na rychlém povrchu centrálního dvorce moje výhoda. Navíc se mi docela dařilo rychle ukončovat míče, protože s takovými antukáři člověk nesmí jít do dlouhých výměn. Celkově se mi hrálo dost dobře a potvrdil jsem solidní formu z poslední doby,“ říkal Ulihrach spokojeně po svém postupu do druhého dějství singlu. K výhře mu gratulovala manželka i s dvouletým synem. „Jsem tady s celou rodinou, mám pohodu. Podle naší domluvy už nejezdím na challengery, co jsou dál než pět set kilometrů od Prahy. A Prostějov tuhle podmínku splňuje,“ smál se vyhlášený kliďas.

Podmínky na Hané si nemůže vynachválit. „Zdejší areál je perfektní hlavně díky fantastickému zázemí. Všechno je tady blízko u sebe, člověk nemusí nikam složitě jezdit a co potřebuje, má hned po ruce. Cítím se zde báječně,“ nešetřil Ulihrach superlativy.

Aby ne, když Czech Open v minulosti již dvakrát ovládl (1997, 2001). „Žádnou jinou akci jsem dvakrát nevyhrál, takže mám na Prostějov jen ty nejlepší vzpomínky. A co současnost? Mým cílem je zvítězit v každém dalším utkání, nějaké větší ambice nemám. Dostat se do první světové stovky? To bych musel získat ještě hodně moc bodů,“ nadhodil všemi oblíbený blonďák pohybující se na sklonku své aktivní kariéry. „Tenis mě pořád baví, nic mě nebolí a výkonnost mám poměrně slušnou. Prostě si to užívám a na konec zatím nemyslím.“

Novák hraje dvouhru a pak debl s Berdychem

Dnešní program UniCredit Czech Open 2007 nabízí první velkou lahůdku. Od 16.00 hodin nastoupí do svého rozlučkového turnaje v domácím prostředí Jiří Novák, kterého čeká v zahajovacím dějství třetí nasazený Vassallo Arguello z Argentiny. Končící ikona českého tenisu pak na centrkurt vyběhne ještě jednou dvacet minut po skončení své dvouhry, kdy sehraje společně s mladou hvězdou současnosti Tomášem Berdychem duel 1. kola čtyřhry proti páru Mazarakis – Mertl.