Chlapecký tým USA porazil ve finále Jižní Koreu. Na bronz dosáhli mladí Japonci a nadvládu zaoceánských zemí stvrdila čtvrtým místem Brazílie.
Zato v kategorii dívek obsadily první čtyři místa Evropanky, Slovensko udolalo v dramatickém vyvrcholení Velkou Británii, Češky naopak závěrečný den turnaje nezvládly a Německu podlehly hladce 0:2. Musely se tak smířit s nepopulární „bramborovou" medailí. I tak si ale vedly podstatně lépe než domácí hoši, ti po páteční porážce se Švýcarskem obsadili konečnou 14. pozici.
„Letos jsme šli do šampionátu bez velkých ambicí. Chtěli jsme dát příležitost mladším ročníkům, z nichž bohužel výkonnostní kritéria splňoval pouze Patrik Rikl. Čtrnácté místo tak nakonec podle mě odpovídá možnostem tohoto týmu," zhodnotil výkon českých tenistů dlouholetý reprezentační trenér juniorů Miroslav Štencl.
Ten zároveň připomněl, že jeho výběr pronikl na mistrovství světa jen díky divoké kartě. Sítem kvalifikačního evropského šampionátu totiž neprošel. „I tak se kluci lepšili zápas od zápasu. Na zaoceánská družstva sice neměli, ale s evropskými týmy sehráli vyrovnaná utkání," ocenil Štencl.
Nejvyrovnanější duel sehráli jeho svěřenci na závěr základní skupiny. V souboji s Francií ale padli, což je poslalo do skupiny o konečné 13. až 16. místo. Kromě Francie čelili Češi ještě pozdějším finalistům z Jižní Koreje a Argenticům, kteří turnaj zakončili na osmém místě. V závěrečných bojích si pak česká reprezentace připsala jedinou výhru, 3:0 s Jihoafrickou republikou. Díky této výhře nakonec skončila trojice Patrik Rikl, Alessandro Ricci a Štěpán Holiš třetí od konce.
České dívky zlomilo zranění Bouzkové
Trenér dívčího výběru České republiky Jaroslav Balaš mohl být až na poslední zápas s Německem s výkony nadmíru spokojený. Češky v semifinále sahaly po postupu do boje o zlato, v klíčovém singlu se ale zranila do té doby největší jistota Marie Bouzková. Tu začal trápit svalový problém za vedení 3:1 ve třetím setu zápasu s Terezou Mihalíkovou. Zápas sice dohrála, ale Mihalíková závěrečnou sadu otočila na 6:3. Zlomené domácí tenistky pak v sobotu nedokázaly vzdorovat Němkám, proti nimž uhrály jen pět gemů.
„Čtvrté místo na světě určitě není špatné. Pět zápasů jsme odehráli způsobem, že tři ve skupině jsme zvládli naprosto nadstandardně, v semifinále se Slovenkami pak předvedly holky naprosté maximum. Až poslední zápas s Německem nám vůbec nevyšel," přemítal Balaš. „Proto se na naše vystoupení nemůžeme dívat skrze optiku toho posledního zápasu. Celkově jsme spokojení," řekl někdejší sportovní ředitel TK Agrofert Prostějov, který tuto funkci momentálně zastává v Českém tenisovém svazu.
I podle něj bylo klíčovým okamžikem zranění Bouzkové. „V tenisu se na kdyby nehraje. Ale myslím si, že za určitých okolností ten svůj zápas mohla dovést do vítězného konce. Pak bychom nad Slovenkami vedli 1:0 a minimálně by nás čekal rozhodující debl. Ten zápas to ovlivnilo zcela zásadně," vyjádřil se ještě k poslednímu zápasu čtrnáctileté rodačky z Prahy. Ta předtím přitom všechna svá utkání na turnaji vyhrála.
Po skončení posledního zápasu World Junior Tennis Final 2012 následoval tradiční slavnostní ceremoniál na centrálním kurtu, kde byly nejlepší týmy planety oceněny. Mistrovství světa tenistů do 14 let se do Prostějova vrátí minimálně i v následujících dvou letech, letos přitom proběhlo na Hané už počtrnácté v řadě.
Sobotní výsledky mistrovství světa tenisových družstev do 14 let v Prostějově:
DÍVKY
Finále: Slovensko – Velká Británie 2:1
(Mihalíková – Plewsová 7:6(2), 4:6, 7:5, Kuzmová – Taylorová 1:6, 4:6, Mihalíková, Kuzmová – Lumsdenová, Plewsová 6:2, 7:5).
O 3. místo: Česko – Německo 0:2
(Cíchová – Gerlachová 1:6, 2:6, Kolářová – Ruefferová 1:6, 1:6).
O 15. místo: Kolumbie – Thajsko 1:2.
CHLAPCI
Finále: USA – Jižní Korea 2:0
(Mmoh – Chung 6:4, 6:3, Tiafoe – Lee 7:5, 6:4).
O 3. místo: Japonsko – Brazílie 2:0 (Oshima – Koelle 6:4, 6:1, Tokuda – Luz 6:4, 2:6, 6:2).
O 15. místo: Mexiko – JAR 1:2.
KONEČNÉ POŘADÍ
DÍVKY
1. Slovensko
2. Velká Británie (2.)
3. Německo (4.)
4. Česko (5.)
5. Čína (6.)
6. Austrálie (3.)
7. USA (1.)
8. Kanada (7.)
9. Egypt
10. Indie
11. Rusko
12. Peru
13. Chorvatsko
14. Argentina
15. Thajsko
16. Kolumbie (8.)
CHLAPCI
1. USA (1.)
2. Jižní Korea (2.)
3. Japonsko (6.)
4. Brazílie (4.)
5. Španělsko (3.)
6. Německo (5.)
7. Tchaj-wan
8. Argentina (7.)
9. Austrálie
10. Francie
11. Velká Británie (8.)
12. Chile
13. Švýcarsko
14. Česko
15. JAR
16. Mexiko
MS v tenise OBRAZEM
Radost slovenského týmu po závěrečném míčku
Ředitelka turnaje Petra Langrová, majitel pořádající agentury TK Plus Miroslav Černošek, člen juniorské komise ITF Balázs Taróczy, šéf juniorského a seniorského tenisu ITF Luca Santilli, generální sekretářka Českého tenisového svazu Kateřina Dostálová a primátor statutárního města Prostějov Miroslav Pišťák.
Američtí tenisté Francis Tiafoe a William Blumberg.
Primátor Prostějova Miroslav Pišťák předává bronzové medaile japonským tenistům.