České tenistky porazily Kanadu na prostějovské antuce stejně jako před čtyřmi roky v Quebecu 4:0. „Co se Kanady týká, tak u nás dobrý,“ zasmál se spokojený kapitán Petr Pála. A měl důvod. Vyšla mu totiž sázka na debutantku Karolínu Muchovou a dva body si připsala Markéta Vondroušová.

„Kája hrála úplně poprvé, Markéta zase premiérově doma a ještě v roli týmové jedničky,“ připomněl Pála, který měl v záloze i Marii Bouzkovou a elitní světovou deblistku Barboru Krejčíkovou. „Máme strašně moc mladých holek a je výzva, zapracovat je do družstva,“ přiznal kapitán.

Dvaadvacetiletá Muchová, která dosud nereprezentovala v žádné kategorii, ozdobila výhru nad kanadskou jedničkou Rebeccu Marinovou kanárem.

O tři roky mladší Vondroušová se skvěle zhostila nové role lídra a zdolala mladičkou Leylah Fernandezovou i zkušenou Marinovou.

„Jsem moc ráda, že jsem přispěla dvěma body,“ hlásila rodačka ze Sokolova, která bravurně ustála tlak.

„I když to bylo proti papírově slabším soupeřkám, tak to bylo těžké. Očekávalo se hrozně moc,“ přiznala tenistka, která by se do budoucna mohla stát stálicí.

To i za předpokladu, že formát Fed Cupu změní po vzoru Davisova poháru a hrát se bude systémem finálového týdenního turnaje. „Ať to bude jakékoliv, tak budu chtít reprezentovat,“ ujistila.

Její třetí bod znamenal nejen jistotu udržení ve Světové skupině. „Díky tomu, že ho Markéta získala, mohla jít na kurt Lucka Šafářová. Konečně tak má vítězný zápas ve čtyřhře,“ připomněl Pála fakt, že loučící se česká legenda všechny dosavadní fedcupové debly prohrála.

Po boku Krejčíkové zdolala pár Dabrowská – Fichmanová, čímž uzavřela nejen celý víkend, ale i patnáctiletou reprezentační kariéru.

„Bylo to s kvalitními soupeřkami a v krásné atmosféře. Jsem za to moc rád,“ dodal Pála, který si celý týden v Prostějově pochvaloval: „Nic nám tady nechybělo, na co jsme si pomysleli, to jsme dostali. A fanoušci byli skvělí."

Šafářová se rozloučila s Fed Cupem vítězstvím.
Vážím si takové rozlučky, měla jsem slzy v očích, řekla Šafářová
tenis FED CUP ČR - Kanada Muchová - Marino. Muchová vyhrála 6:3 6:0
Muchová o své premiéře: Nabudil mě rituál, pak to byl blázinec