Trojnásobný vítěz Czech Open Jan Hájek odehrál třísetový thriller s neznámým Damirem Dzumhurem z Bosny a Hercegoviny.

Rodák z Olomouce měl skvělý nástup a už po devíti minutách vedl 3:0. Dzumhur se sice snažil zlobit, ale v prvním setu padl 3:6. Ve druhé sadě ale Hájek nestačil na tvrdé soupeřovy servisy a dovolil Dzumhurovi srovnat na 1:1.

Rozhodující sada se pro českého tenistu nevyvíjela příliš dobře. Dzumhur dokázal vzít Hájkovi podání a dostat se do vedení. Domácí hráč se nedokázal vrátit do hry a i nadále se trápil. Prohrával dokonce 4:5 a soupeř šel podávat na zisk celého utkání.

Poté přišlo Hájkovo obrození a dotažení třetího setu do zkrácené hry. V té byl již domácí hráč suverénní a reprezentanta Bosny a Hercegoviny porazil 7:4.

„Emoce jsou po takovém utkání velké. Jsem rád, že jsem zvládl takto těžký zápas. Radost je ještě větší než z nějakého lehkého duelu. V prvním setu se mi podařilo Dzumhura brejknout a zvítězit. V tom následujícím byl malinko lepší než já. Třetí sadu už doprovázela oboustranná nervozita. Já jsem měl za zády publikum. Zkraje to byl na mě spíš velký tlak, ale potom jsem dokázal srovnat na 5:5. Dál už rozhodovaly zkušenosti, které mám větší," okomentoval těžký duel šťastný vítěz Hájek.

Drama jako přes kopírák odehrál ve středu večer Jiří Veselý. Devatenáctiletý talent měl původně proti o rok staršímu Američanovi Jacku Sockovi hrát již po poledni, kvůli nepřízni počasí byl jejich zápas přesunut na večerní termín na centrkurt.

Veselý úvodní sadu s Američanem ztratil, v té druhé si však rychle vypracoval brejk. Za stavu 5:3 však nedokázal doservírovat do vítězného konce. Naštěstí pro českého hráče Sock neudržel servis a zápas šel do rozhodujícího setu. V něm Veselý vedl 3:0, rázem však prohrával 3:4 a Američan servíroval. Pak domácímu hráči několikrát pomohlo i štěstí.

Nesmírně napínavý třetí set nakonec rozhodoval tie-break. V něm si Veselý rychle vypracoval náskok, který dokázal dotáhnout.

Ani nasazená dvojka turnaje Lukáš Rosol neměl do čtvrtfinále snadnou cestu. V souboji s Dušanem Lojdou nezachytil začátek prvního setu a dokonce musel odvracet dva setboly. Lojda v koncovce první sady odešel a Rosol set získal poměrem 7:5. Ve druhé sadě už kraloval papírový favorit zápasu Rosol, který vyhrál 6:3.

„Je důležité zvládnout koncovku setů, a to se v obou případech podařilo mně. I když člověk prohrává 0:3 s dvěma brejky, tak se set dá pořád vyhrát," komentoval Rosol, který po zápase chválil výkon prostějovského soupeře. „Hrál dobře a jsem rád, že jsem to zvládl ve dvou setech," dodal Rosol, který se těšil na dnešní čtvrtfinálovou bitvu s Jiřím Veselým.

Třetí hrací den přišel tenisový challenger UniCredit Czech Open o svoji nasazenou jedničku. Obhájce titulu Němec Florian Mayer nestačil na Teymuraze Gabashviliho z Ruska, kterému podlehl ve dvou setech.

Středeční výsledky

dvouhra, 2. kolo:

Rosol (2-ČR) – Lojda (ČR) 7:5, 6:3, Štěpánek (5-ČR) – Mertl (ČR) 6:1, 6:7 (5), 6:4, Hájek (ČR) – Dzumhur (Bos.) 6:3, 3:6, 7:6 (4), Veselý (ČR) – Sock (USA) 4:6, 6:4, Gabashvili (Rus.) – Mayer (1-Něm.) 6:4, 7:5, Montaňés (4-Šp.) – Semjan (SR) 6:1, 6:4, Gojowczyk (Něm.) – Sergeyev (Ukr.) 6:4, 6:0. 7:6 (4), Ramos (6-Šp.) – Golubjov (Kaz.) 6:1, 6:3.

Čtyřhra, 2. kolo:

Kowalczyk, Rosol (3-Pol, ČR) – Brugues-Davi, Estrella (Šp., Dom. rep.) 6:2, 6:2, Monroe, Stadler (1-USA, Něm.) – Beck, Semjan (SR) 6:3, 7:5, Gabashvili, Nedovyesov (Rus., Ukr.) – De Voest, Klassen (1-JAR) 6:3, 7:5, Sergeyev, Wang (Ukr. Tchaj-wan) – Červenák, Sijleström (SR, Švéd.) 7:6 (5), 6:4.

Čtvrteční program

Centr, 11.00: Montaňés (4-Šp.) – Štěpánek (5-ČR), Veselý (ČR) – Rosol (2-ČR), Gabashvili (Rus.) – Hájek (ČR), Ramos (6-Šp.) – Gojowczyk (Něm.).

Kurt 1, 11.00: Monroe, Stadler (1-USA, Něm.) – Sergeyev, Wang (Ukr. Tchaj-wan), Kowalczyk, Rosol (3-Pol, ČR) – Gabashvili, Nedovyesov (Rus., Ukr.).