Jaro je v plném rozpuku, přísná koronavirová opatření se pozvolna uvolňují a na kurty se vrací i špičkový tenis. V pražské Stromovce se bude od úterý do čtvrtka konat turnaj O pohár prezidenta Českého tenisového svazu a v areálu Sparty se představí skoro kompletní tuzemská špička.

Vlastně půjde o dva turnaje v jednom: mužská osmička pozvaných hráčů se utká na antuce, stejný počet žen bude hrát na tvrdém povrchu.

Nominace sestavovali ve spolupráci s pořadateli kapitáni daviscupového a fedcupového týmu Jaroslav Navrátil a Petr Pála. Scházet nebudou ani dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová a česká mužská jednička Jiří Veselý. Z tenistů prostějovského klubu startují také Zdeněk Kolář, Vít Kopřiva a Jiří Lehečka.

Karolína Plíšková se omluvila

„Těší mě, že jsme se na Spartě ještě před prázdninami dočkali tenisového turnaje, navíc s takovým obsazením. Organizace a přípravy nejsou v dnešní době jednoduché, ale děláme vše pro to, aby akce splnila všechna nařízení a hlavně očekávání hráčů a fanoušků,“ uvedl ředitel turnaje David Trunda.

Zápasy se budou pochopitelně konat bez přítomnosti diváků, ti však budou mít možnost sledovat přenosy v České televizi.

Největší hvězdou bude už zmíněná Kvitová, nechybí ani olomoucká rodačka Karolína Muchová. Světová trojka Karolína Plíšková se nakonec omluvila. „V posledních týdnech jsem léčila zraněná záda a teprve postupně zvyšuji tréninkové dávky. Až o víkendu přijede trenér Vallverdu a začnu naplno trénovat. Na ostrý zápas se teď necítím,“ vzkázala Plíšková.

Z české ženské elity budou ve Stromovce scházet také Markéta Vondroušová, která se v současné době připravuje na maturity a navíc se v termínu turnaje stěhuje, a také Marie Bouzková. Ta se bude vracet z USA teprve začátkem července.

Jinak je účast na české poměry poměrně hvězdná. „Čeká nás ojedinělá podívaná. Díky síle českého tenisu a rychlosti, s jakou jsme akci připravili, se do Prahy dívá celý tenisový svět. Je to pro nás čest i výzva. Věřím, že i tenis přispěje k postupnému navracení naší společnosti k normálu,“ řekl šéf tenisového svazu Ivo Kaderka.

Na úvodní akci z tohoto týdne mají navázat turnaje O trofej solidarity a naděje ČTS vždy pro šestnáct hráčů a hráček. V plánu je i soutěž družstev.

Pokud jde o mezinárodní tenis, musejí se fanoušci obrnit trpělivostí. Jisté je, že turnaje na profesionálních okruzích ATP a WTA neodstartují dříve než v srpnu. Zrušeno už bylo kolem čtyřiceti akcí včetně letošního Wimbledonu. O dohrání sezony by se mělo rozhodnout během června.