„Spokojen jsem relativně hodně. Samozřejmě, že některé turnaje mohly dopadnout lépe, ale většinou jsem podával dobré výkony. To se nakonec promítlo i do světového žebříčku, kdy jsem rok zakončil na lepší pozici, než na jaké jsem do něj vstupoval. Teď už se ale plně soustředím na rok následující," říká 21letý borec původem z Ostravy, který v české tenisové extralize nastupuje za tým Prostějova.

Smíšený tým TK Agrofert Prostějov zítra v Říčanech zaútočí na zlatý hattrick z Tenisové extraligy. Po páteční jasné výhře nad Přerovem nedal favorit šanci ani v neděli úspěšnému kvalifikantovi z Pardubic, kterého porazil 5:1. Rozhodující bod zajistil předčasně svému týmu talentovaný Jakub Menšík, který porazil Ondřeje Kratochvíla 6:1 a 6:2. Prostějov, za který nastupují i Vít Kopřiva, Dalibor Svrčina či Linda Nosková, se v úterním finále utká s pražskou Spartou a bude favoritem.

„Nejvíce mě za letošek určitě těší výhra na challengeru v Prostějově. I na Austrlian Open na začátku roku to bylo výborné. Naopak bych zase nejraději vymazal některá slabší období. Budu se také snažit stále zlepšovat, aby těch výpadků bylo do budoucna co nejméně," dodal ještě nadějný mladík, který na onom zmiňovaném australském Grand Slamu dokázal vyřadit hned čtyři soupeře a ztroskotal až na aktuálně 47. hráči světa, Japonci Nishiokovi.

Vánoce strávím s rodinou

Před začátkem tohoto prestižního turnaje, to znamená na úplném začátku roku 2023, se Svrčina společně s Petrou Kvitovou, Jiřím Lehečkou, Marií Bouzkovou, Tomášem Macháčem a Jesikou Malečkovou zúčastnil australského týmového turnaje s názvem United Cup, kde se nepodařil postup ze skupiny.

LHK Jestřábi Prostějov - HC Zubr Přerov. Ilustrační foto
Jestřábi jedou do Přerova s Burianem i Jáchymem. Toho dokonce čeká letošní debut

Nyní ale přijde změna. Zúčastní se totiž challengeru v Nové Kaledonii. „Odjíždím tam až 26. prosince. Je to tedy dobré v tom, že Vánoce budu moci strávit doma s rodinou. Večer 25. prosince se už vydám autobusem do Vídně a brzy ráno poletíme," popisuje svoje nejbližší plány.

A jaké má ambice pro první Grand Slam roku? „Chci tam předvést minimálně to, co loni. Nejdříve se pořádně zaměřím na kvalifikaci a doufejme, že potom i na hlavní soutěž," říká s lehkým smíchem v hlase a dodává: „Pojede mě do Melbourne podpořit mamka, která tam byla už i minule. Tak snad jí, a nejen jí, udělám radost."

Vzhůru do stovky!

O hlavním cíli následujících dvanácti měsíců už má Svrčina, aktuálně 164. hráč světového žebříčku ATP, jasno. „Chtěl bych se ze začátku roku co nejvíce přiblížit k první stovce a během sezony do ní i proniknout. Myslím si, že se to určitě může povést," hlásí sebevědomě a dodává: „Chci také, aby mě to bavilo. Těším se bez výjimky na všechny Grand Slamy. A protože mám rád cestování, tak se vlastně těším na úplně všechny destinace, které navštívím."

Ilustrační foto
Skvěle! Vékáčko nedopřálo Královu Poli ani set a stále jasně kraluje tabulce

Turnaje a výsledky z nich ale nejsou vším. Neméně důležité, zejména u mladých hráčů, jsou tréninky a soustavné zlepšování svých herních dovedností po všech různých stránkách. A toho si je tento nadějný mladý talent českého tenisu plně vědom. „Silný jsem určitě v pohybu. To ale neznamená, že bych se i v něm nesnažil stále zdokonalovat. Konstantně totiž pracuji jak na svých slabých, tak i silných stránkách. V této činnosti žádné nastavené limity nemám. Hodně teď třeba pracuji na servisu a celodvorcové hře," popisuje.

A jelikož se svátky vánoční a s nimi i konec kalendářního roku kvapně blíží, došlo na úplný závěr i na menší přání. „Přeji všem pěkné Vánoce a pevné zdraví i vůli do nového roku. Ať se všem daří nejlépe, jak to jen půjde," popřál Dalibor Svrčina čtenářům Deníku.