Zato Hanačky už svůj cíl postupem do vyřazovací části splnily a obhájily loňské i předloňské pozice. Do klání s tureckým gigantem tak mohou vstoupit bez nervů a bázně.

„Moc se těšíme. Zvlášť když jsme postoupily na poslední chvíli. Očekávám, že to z naší strany bude takové uvolněné, mohly bychom si dobře zahrát,“ potvrzuje česká smečařka Prostějova Helena Horká.

Její tým proklouzl do play off skutečně až v hodině dvanácté, na domácí palubovce porazil v posledním kole nekompletní Dinamo Kazaň, kterému už o nic nešlo. Při souhře výsledků z ostatních skupin postoupil Prostějov jako nejlepší z týmů, které se ve svých skupinách umístily na posledním místě. Klíčovým faktorem se nakonec ukázal bod, který uhrály Modřanky v prvním zápase na půdě Kazaně. Ta tehdy ještě nastoupila i se všemi svými hvězdami.

„Právě díky tomu bych nezlehčovala, že jsme postoupily. Ten bod jsme si opravdu vydřely proti Kazani v nejsilnější možné sestavě. A kromě nás se to nikomu jinému nepovedlo,“ upozorňuje Horká.

I tentokrát si v Prostějově trochu pohrávají s myšlenkou, že by velkoklub mohl český tým podcenit. Návodem budiž situace z minulého roku, kdy k prvnímu semifinále Champions League přijela na Hanou milionářská Rabita Baku a odvezla si porážku 3:2. A i když nakonec postoupila, Prostějov se držel do posledních míčů.

„Ve sportu je všechno možné. Favorit může mít špatný den a outsider zahrát výborně, potom se papírové rozdíly smazávají,“ uvažuje trenér Miroslav Čada. „My každopádně máme velkou motivaci dokázat, že umíme předvést špičkový volejbal na vysoké mezinárodní úrovni. To je pro osmifinále náš cíl, jehož naplnění ale bude zrovna proti Istanbulu nesmírně těžké,“ přiznává.

Do posledních zápasů Prostějova nezasáhly Markéta Chlumská a Solange Soares. Obě dvě by ale měly být ve středu od 17 hodin na Fenerbahce připraveny.

Odveta v Turecku se uskuteční 9. února, vítězný tým ve čtvrtfinále narazí na lepšího z dvojice Rabita Baku – Sopoty.

Prostějov vs. Fenerbahce. Grafika DENÍK

Žlutí andělé – klub, který chce vládnout volejbalovému světu

/PROFIL FENERBAHCE ISTANBUL/

Bonbónek v podobě dalšího týmu z nejužší evropské špičky nabídnou svým fanouškům volejbalistky Prostějova. Poté, co se na Hané představily ruské velkokluby Dinamo Moskva a Dinamo Kazaň, ázerbájdžánská Rabita Baku nebo italské Villa Cortese, přijede do České republiky už podruhé ženský výběr Fenerbahce Istanbul.

Před dvěma lety nad svěřenkami Miroslava Čady hladce vyhrál ve skupině 3:0 na sety oba zápasy, posléze dokráčel až do finále Champions League, kde nakonec nestačil na italské Bergamo.

Volejbalový oddíl největšího tureckého sportovního klubu, kterému nad Bosporem neřekne nikdo jinak než Sari Melekler (v překladu Žlutí andělé), začal psát svoji historii v roce 1928. Největší zásluhu na tom měla Sabiha Rıfat Gürayman, žena, která do té doby hrála volejbal za mužský tým Fenerbahce. Nebyla to jediná do té doby výhradně mužská oblast, kde se dokázala prosadit. V Turecku je známá i coby první architektka ženského pohlaví.

První slavnou érou si Fenerbahce prošel v padesátých a šedesátých let, kdy na domácí scéně získával tituly jako na běžícím páse. Jenže v roce 1977 došlo k finančnímu úpadku a ženský volejbalový oddíl pod slavnou hlavičkou na dlouhých dvanáct let přestal existovat.

Na lepší časy se začalo blýskat v roce 1989, kdy byl obnoven a odstartoval svůj návrat mezi tureckou i evropskou elitu. Na další domácí titul si ale musel počkat až do roku 2009, zato jej dokázal obhájit v roce 2010 i v loňské sezoně. Na evropském poli začal sbírat úspěch za úspěchem.

V sezoně, kdy ve skupině Ligy mistryň narazil i na Prostějov, došel do finále nejprestižnější soutěže starého kontinentu po dvaadvaceti vítězných zápasech v řadě. Přemožitele našel až v tom posledním, třiadvacátém – výše zmíněné Bergamo. V roce 2010 zároveň dosáhl na svůj doposud nejvýznamnější úspěch. V katarském Dauhá vyhrál Mistrovství světa klubů, když ve finále zdolal vítěze jihoamerické obdoby Champions League Sollys Osasco.

Letos by chtěl Fenerbahce Istanbul konečně dosáhnout na vrchol i v Evropě, udělal pro to některé zásadní kroky. Angažoval nejuznávanějšího světového trenéra ženského volejbalu Brazilce Zé Roberta a utvořil fungující mix mezi nejlepšími domácími hráčkami a čtyřmi světovými hvězdami. ⋌(mad)

Přijďte fandit a můžete vyhrát

Stejně jako v posledním utkání Ligy mistryň proti Dinamu Kazaň připravilo vedení VK Modřanská Prostějov i před zápasem s Fenerbahce Istanbul soutěž pro fanoušky českých šampionek. Ve hře budou tři nástěnné kalendáře společnosti AGEL, na kterých v zajímavých situacích pózují prostějovské volejbalistky a členové realizačního týmu. „Kdo se chce soutěže zúčastnit, ať ve vestibulu haly u speciálního stolu napíše na lístek svůj tip přesného výsledku prvního setu střetnutí s Fenerbahce a přidá své jméno. Z úspěšných tipů vylosujeme tři výherce,“ popsal sportovní ředitel klubu Peter Goga. ⋌(mad)