Už ve čtvrtfinále absolvoval hráč prostějovského klubu obrovské drama s Bělorusem Ivaškou. To se ale nemohlo rovnat epické bitvě, kterou podstoupil v sobotním semifinále. Na počet gemů nemohl být zápas delší. Veselý si to s Berankisem rozdal ve třech tie-breacích.

Před první zkrácenou hrou si česká jednička musela vzít čas na ošetření kvůli potížím s okem. I přes problémy zdravotního charakteru si Veselý vypracoval čtyři setboly, které ovšem nevyužil a úvodní těsná sada šla na konto Litevce.

Ve druhém tie-breaku Veselý jasně kraloval a když v úvodu rozhodující sady získal podání soupeře, zdálo se, že by mohlo být rozhodnuto. Jenže Berankis ztracený servis získal okamžitě zpět a utkání tak rozhodl třetí tie-break.

ČTYŘI ODVRÁCENÉ MEČBOLY

Na tuhle zkrácenou hrou oba aktéři jistě dlouho nezapomenou. Berankis měl za stavu 6:3 tři mečboly v řadě. Dva z nich Veselý zlikvidoval při svém servisu, ten třetí Litevec zazdil vlastní chybou.

Veselý si pak poradil i se čtvrtým mečbolem, kdy při soupeřově pokusu o winner rozhodovaly centimetry. Za stavu 7:7 si český hráč pomohl servisem a utkání následující dobře rozehranou výměnou uzavřel – 9:7!

Po tříhodinovém maratonu Veselý jasným gestem ukázal, že to bylo vítězství velkého tenisového srdce.

„Se svým výkonem a bojovností jsem moc spokojený. Nevzdal jsem se. Měl čtyři mečboly a já vydržel bojovat. Dneska se to zase vyplatilo,“ řekl na kurtu Veselý, jenž dva mečboly odvracel i ve čtvrtfinálovém duelu s Bělorusem Iljou Ivaškou.

NÁVRAT DO ELITNÍ STOVKY

Český tenista si postupem do finále zajistil návrat do elitní stovky světového žebříčku, ze které vypadl loni na jaře.

O titul si to v neděli rozdá s Bělorusem Gerasimovem.

„Doufám, že se udržím na vlně. Snad dokážu udělat z těch dvou zápasů, které jsem otočil, svou výhodu. Budu hrát s větší sebedůvěrou a budu bojovat,“ dodal český tenista.

Ve finále turnaje ATP byl Veselý naposledy v dubnu roku 2015 v Bukurešti. Svůj jediný titul vybojoval v úvodu téhož roku v Aucklandu.

Turnaj mužů v Puné

tvrdý povrch, dotace 610 010 dolarů

Dvouhra - semifinále:
Veselý (ČR) - Berankis (2-Lit.) 6:7 (8:10), 7:6 (7:3), 7:6 (9:7)
Gerasimov (8-Běl.) - Duckworth (6-Austr.) 7:6 (7:2), 6:4