V sobotu se střílela kvalifikace na sestavu Fita. U juniorů na vzdálenost 90, 70, 50 a 30 metrů, v případě kadetů na 70, 60, 50 a 30 metrů. Kadetky měli před sebou sestavu na 60, 50, 40 a 30 metrů. O den později byly na programu eliminace družstev a setové souboje jednotlivců.

Lučištníci z Hané ukázali svou sílu zejména v neděli, kdy v soubojích jeden na jednoho nejen že udrželi nabyté pozice, ale většinou si ještě polepšili. Ve výsledku to tak znamenalo hned devět cenných kovů. „S vystoupením našeho dorostu na MČR můžeme být spokojeni. Získali šest zlatých, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile, jedno páté a jedno osmé místo,“ potěšilo oddílovou předsedkyni Magdu Majarovou. Její dík patřil i sponzorům, mimo jiné městu Prostějov a Olomouckému kraji.

Kvalifikace se nejlépe povedla Miroslavu Hudcovi, který si nástřelem 1240 bodů připsal prvenství. Vojtěch Dub skončil díky 1136 bodům sedmý, Petr Musil získal přesně o sto bodů méně, což stačilo na čtrnáctou pozici. Společně pak prostějovská trojice výsledkem 3412 bodů obsadila druhé místo mezi týmy.

„Zatímco Mirkovi kvalifikace vyšla, o poznání méně byli ze svým výkonem spokojeni Vojta i Petr. Přestože v tréninku podávali výborné výkony, samotný závod jim nevyšel podle jejich představ, což se někdy ve sportu stává,“ doplnila Majarová.

Mezi juniory si František Hajduk nastřílel svůj letošní nejlepší výkon a výkonem 1220 bodů obsadil čtvrté místo. „Nutno podotknout, že se v průběhu sezóny připravoval na olympiádu mládeže, kde kvalifikace probíhala na 2×70 metrů. Z tohoto pohledu Fanda zastřílel velmi dobře,“ vysvětlila předsedkyně oddílu.

Poslední do party Zdenka Studená zasáhla při své premiéře na republikovém šampionátu terče v celkové hodnotě 1093 bodů. To stačilo stejně jako v případě Hajduka na průběžnou bramborovou pozici.

Právě mladá závodnice TJ OP se postarala o největší překvapení eliminace. Díky skvělým výkonům se dostala až do finále. Vítězného. Ve čtvrtfinále vyřadila 6:0 Michaelu Bogyiovou, v semifinále dokonce její ostravskou kolegyni a součastnou nejlepší českou kadetku Kláru Žižkovou! „Utkání bylo vyrovnané, skončilo 5:5. Na řadu přišel rozstřel na jeden šíp a ten zvládla Zdena lépe – 8:7,“ popsala lítou bitvu Majarová.

Finále se odvíjelo stejným způsobem, opět došlo k remíze 5:5, opět prokázala pevnější nervy Studená. „Zaslouží velkou pochvalu. Zvládla i další rozstřel, tentokrát 10:7 a po zásluze získala zlatou medaili. K tomu ještě přidala bronzové medaile na vzdálenosti 40 a 30 metrů. Jak se ukázalo, tak utkání na sety přinášejí mnoho napínavých soubojů,“ hodnotila nadšená Majarová.

Obdobně úspěšně si vedl i Hudec a kadetské trio. Jediné body při cestě za titulem ztratil úspěšný vyslanec z Hané ve čtvrtfinále. „Vyrovnaný souboj s Mirkem svedl Jiří Baričák z Ostravy. Utkání skončilo 6:4. Semifinále proti vršovickému Miroslavu Brabencovi stejně jako finále proti Davidu Hanákovi z Plzně skončilo 6:0,“ přiblížila dominanci svého závodníka Majarová.

Hudec se tak úspěšně rozloučil v kadetskou kategorií, neboť od příštího roku již bude startovat za juniory. „Dal si za cíl získat všechny zlaté medaile i za jednotlivé vzdálenosti. Své působení mezi kadety zakončil jednou stříbrnou (70 metrů) a pěti zlatými medailemi (jednotlivci, družstva, 60, 50 a 30 metrů),“ rozplývala se Majarová.

Zbývající dva kadeti do bojů o medaile nezasáhli. Vojtěch Dub skončil ve čtvrtfinále, kde ho zastavil Hanák z Plzně. Petr Musil skončil ještě o kolo dříve, když nestačil na Zapletala ze Startu Praha.

Velké naděje vkládala Majarová již dlouho před závody do soutěže družstev a nemýlila se. Po přímém postupu do semifinále si trojice Hudec, Dub a Musil velmi těsně poradila se Startem Praha. „Naše družstvo kadetů si v eliminaci hodně věřilo. V prvním kole družstvo Startu Praha vedlo, naši kluci však zabojovali, a skóre postupně srovnávali. V posledním kole obrátili výsledek ve svůj prospěch a po zásluze zvítězili 200:197,“ radovala se z postupu do finále.

V souboji o zlato její svěřenci zcela suverénně přejeli Ostravu. Ke skóre 214:188 jim výrazně pomohlo třetí kolo, kde ztratili pouhé dva body z šedesáti možných.

Bez medaile se naopak po velmi dramatickém průběhu vrátil domů jediný prostějovský zástupce mezi juniory František Hajduk. V osmifinále porazil Michala Keichera ze Startu Praha čistým skóre 4:0, ve čtvrtfinále narazil na Keicherova týmového kolegu Vojtěcha Novotného.

„Oba aktéři předvedli vyrovnaný souboj a utkání skončilo 5:5. O postupujícím rozhodoval rozstřel na jeden šíp. Protože měli oba shodný zásah 9:9 a ani měření od středu terče k šípů nerozhodlo, došlo na další rozstřel a tam už byl 10:7 úspěšnější Novotný,“ zamrzelo trochu Majarovou. Přesto byla s jeho vystoupením a konečným pátým místem spokojena.

JIŘÍ MOŽNÝ

MAGDA MAJAROVÁ

Výsledky

Kvalifikace:

Junioři: 1. Filip Pertlík (Votice) 1246 b., 2. Jan Vožech (Plzeň) 1234 b., 3. Štěpán Bokoč (LK Cere) 1229 b., 4. František Hajduk (LO TJ OP Prostějov) 1220 b.

Kadeti: 1. Miroslav Hudec (Prostějov) 1240 b., 2. David Hanák (Plzeň) 1178 b., 3. Jan Zapletal (Start Praha) 1178 b., 7. Vojtěch Dub 1136 b., 14. Petr Musil (oba Prostějov) 1036 b. Družstva: 1. Plzeň 3492 b., 2. Prostějov 3412 b., 3. Start Praha 3386 b.

Kadetky: 1. Klára Žižková 1288b., 2. Mikki Pospěchová (obě Ostrava) 1201 b., 3. Klára Nechutná (LK Cere) 1145 b., 4. Zdenka Studená (Prostějov) 1093 b.

Eliminace:

Junioři: 1. Vladimír Nechutný (Plzeň), 2. Vojtěch Novotný (Start Praha), 3. Petr Polanský (Spartak Chrást), 5. Hajduk

Kadeti: 1. Hudec, 2. Hanák, 3. Zapletal, 8. Dub, 9. Musil. Družstva: 1. Prostějov, 2. Ostrava, 3. Plzeň

Kadetky: 1. Studená, 2. Pospěchová, 3. Žižková.