V hlavní soutěži UniCredit Czech Open 2013, která začne v pondělí a finálovým zápasem skončí příští sobotu, se představí téměř kompletní domácí špička. Nebudou chybět dva z držitelů Davis Cupu Radek Štěpánek a Lukáš Rosol, hrají ale i prostějovský talent Jiří Veselý a trojnásobný šampion Jan Hájek.

Tomáš Berdych coby člen elitní světové desítky má starty na turnajích kategorie challenger zapovězeny.

Štěpánek s Rosolem vypadli záhy na grandslamovém French Open a přijali pro ně připravené divoké karty do turnaje. Štěpánek zkusí v Prostějově navázat na své předešlé dva vavříny; první získal před deseti lety a druhý v roce 2004.

Obhajovat bude Mayer

Obhajovat titul bude díky divoké kartě Němec Florian Mayer a poslední kartu dostal Fin Jarrko Nieminen, který za prostějovský klub hraje extraligu. Do stovky žebříčku ATP patří třeba i Ital Paolo Lorenzi (64.) nebo Španěl Albert Ramos (65.).

Na Hané se tradičně daří rodákovi z Olomouce Hájkovi, který vypadl v Paříži ve 2. kole, a prostějovský turnaj vyhrál v letech 2006, 2009 i 2010 a finále hrál i vloni.

„Kdybych řekl, že tam jedu vyhrát jedno nebo dvě kola, tak by to bylo špatné. V Prostějově většinou hraju dobře, takže ty ambice mám nejvyšší," prohlásil Hájek. „Člověk k tomu ale musí přistoupit s pokorou a hrát zodpovědně od prvního kola, protože ten turnaj je nesmírně silný," upozornil Hájek.

Svůj talent na domácích kurtech ukáže i Veselý, ten si zahrál na Roland Garros poprvé hlavní soutěž.

Organizátory straší počasí

Organizátory trochu straší deštivé počasí a předpověď, která není moc příznivá. „Snad se to zlepší a nějak to doklepeme," řekla ředitelka turnaje Petra Langrová. Malou výhodou turnaje je, že centrální kurt v areálu má zatahovací střechu.

Již v neděli od 10 hodin odstartuje tříkolová kvalifikace dvouhry. I v ní se dají najít zajímavá jména.

Prostějovským tenisovým fanouškům by rozhodně neměly uniknout zápasy domácí naděje Jaroslava Pospíšila, semifinalisty z roku 2010. V kvalifikaci by se mohli objevit i další čeští hráči, jako Dušan Lojda, Jan Hernych, Michal Konečný nebo Marek Michalička. Záležet bude ale na tom, jak si povedou v semifinále turnaje Futures v Jablonci.

Finále dvouhry se uskuteční příští sobotu od 11 hodin a vítěz si vydělá 15 300 eur. Před zápasem o titul se bude hrát od 10 hodin tradiční exhibice, v níž se Jiří Novák utká s bývalou světovou jedničkou šestatřicetiletým Španělem Carlosem Moyou. Vstup do tenisového areálu je tradičně zdarma.