Nový klub za ně musel uhradit závazky a licenci získal teprve v polovině srpna.

Podle předsedy BK Olomoucko Dušana Tomajka spojuje nový projekt dva kluby.

„Projekt řeší problematiku krize basketbalu v Olomouckém kraji. Přicházíme se spoluprací tradičních klubů z Olomouce a Prostějova a chceme navázat na historií klubů jako Dukla Olomouc a Orli Prostějov,“ uvedl bývalý děkan FTK Univerzity Palackého.

Volnou licenci po BK Orli Prostějov klub získal až 14. srpna, tedy v době, kdy už se ostatní týmy připravovaly na start nového ročníku.

„Při získávání licence jsme měli velké potíže a museli jsme doplatit dluhy hráčům, kteří působili v klubu Orli Prostějov,“ vysvětluje Tomajko.

Budou chodit diváci?

Klub vznikl pod záštitou Olomouckého kraje a po vzoru volejbalového Karlovarska nebo fotbalového Táborska hodlá reprezentovat celý region.

„Je potřeba v kraji udržet vrcholový basketbal a vždy se mi líbilo, když jsou kraje v symbióze se sportovními oddíly,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

„Podmínkou podpory od kraje ale bylo oddlužení, aby klub nešel s břemeny Orlů,“ dodal Okleštěk.

Otazník visí nad podporou diváků, kteří byli v minulosti zvyklí chodit na Orly.

Předseda Tomajko věří, že nový klub bude mít stejnou podporu jako předchůdce.

„V Prostějově bylo vždy velmi dobré obecenstvo a věřím, že bude chodit jako kdysi na Orly. Půjde o to, jak budeme hrát, a jestli se dostaneme do horní poloviny. Je to nový subjekt, žádný pohrobek Orlů, jak si mnozí myslí,“ uvedl předseda klubu.

Ten najal na lavičku ostříleného Predraga Benáčka, který se na Hanou vrací po dvanácti letech.

Hráči pro neexistující klub

Před srbským koučem teď stojí výzva postavit úplně nový tým.

„Začali jsme přípravu 14. srpna, přesně v den, kdy jsme dostali licenci, a získávání hráčů bylo velmi obtížné. Museli jsme přesvědčovat manažery, aby nám dali hráče pro klub, který ještě neexistuje,“ popisuje Benáček úskalí budování nově vzniklého klubu.

BK Olomoucko zažije svou historickou premiéru ve středu na palubovce USK Praha.

První domácí utkání pak odehraje v sobotu 7. října proti Kolínu, ve kterém Benáček posledních devět let působil.