Sám Berdych to bral s úsměvem.

„Bylo to naprosto bez problémů, jen jsem se bál, abych to sem z letadla stihl. Je to příjemná akce a já doufám, že si ji všechny děti užily. A kdo ví, třeba někdo z nich bude za pár let sedět tady, kde sedím já," podotkl hlavní strůjce českého daviscupového úspěchu.

Jak jste si užil postup do finále a jaká byla v Argentině atmosféra?Nejlepší dva čeští tenisté současnosti Petra Kvitová a Tomáš Berdych v úterý na půdě svého mateřského klubu TK Agrofert Prostějov, který dělal nábor nových tenistů Hledá se nový Berdych, Kvitová a Veselý.

Atmosféru jste asi všichni viděli, i když přes televizi to asi pořád není úplně ono. Musím říct, že ač tam bylo třináct tisíc vřískajících Argentinců, pro nás bylo daleko podstatnější, že tam bylo dost českých fanoušků. Bylo příjemné vidět, že nás přijelo do takové dálky podpořit tolik lidí. Navíc nám fandili lidé doma a my se snažili udělat všechno pro to, aby se nám to povedlo.

Už se těšíte na závěr letošní sezony, na Masters, na finále Davis Cupu?

Ten závěr roku bude opravdu hodně nabitý, navíc samými prestižními akcemi. Myslím si, že lépe tenisový rok nemůže končit než finálovým zápasem Davis Cupu. Bude to pro mě vrchol, minimálně letošní sezony. A pokud to bude s dobrým koncem, tak vrchol celé kariéry.

Jaká je to pro tenistu čest být ve finále této soutěže?

Čest je to obrovská. V tenise je dobré, že člověk může dosáhnout hned na několik velkých vrcholů. Ať už stát se světovou jedničkou, vyhrát Grand Slam nebo v týmových soutěžích Davis Cup. Ale když si vezmu taková esa, jakými jsou Federer nebo Murray, tak nikomu z nich se nepovedlo finále Davis Cupu ani přiblížit. A my jsme v něm za tři roky už podruhé. Já doufám, že se nám to letošní podaří vyhrát. Dosáhl bych tak na jeden ze tří největších cílů.

Před čtvrtfinále se Srbskem se spekulovalo o tom, jestli do Prahy přijede Djokovič. Teď to samé bude o Nadalovi. Předpokládám, že si přejete, aby nepřijel.Tomáš Berdych

Bez debat. My jsme tu od toho, že chceme vyhrát. Chceme, aby byl český tým navěky vyražen na té slavné míse. To je všechno, co se počítá a co bude kdy vidět. Nebudu skrývat, že pokud Španělsko nastoupí s Nadalem, nebo bez něj, bude to obrovský rozdíl. Asi můžu mluvit i za kluky v tom, že bychom měli daleko větší šanci to zvládnout, kdyby nepřijel.

Nebojíte se trochu toho nabitého programu v listopadu? Napřed Masters a hned po něm Davis Cup… Navíc byste tam mohl narazit na Španěly, proti kterým stanete v Praze.

Nebyl bych to úplně já, abych nepřipomněl, že na Masters ještě nejsem. Sice je to na nejlepší cestě, ale zůstávám nohama na zemi. Další věcí je to, že Španěly na Masters ani potkat nemusím, můžou být v jiné skupině. A když tam proti Nadalovi, Almagrovi nebo Ferrerovi nastoupím, nebude to za týden žádný problém proti nim nastoupit znovu.

Jak probíhá vybírání povrchu? Bude hodně rychlý?

Musíme to zvážit a probrat, ale rychlý bude. Vzhledem k tomu, že ITF nepovoluje žádné extrémní úpravy povrchu, už ten rozdíl není tak velký, jako tomu mohlo být v minulosti. Budeme samozřejmě poptávat a organizátoři se budou snažit to udělat co nejbližší našim požadavkům. Vždycky odvedli skvělou práci a já jsem přesvědčený, že letos tomu nebude jinak.

Nábor nových tenistů - Hledá se nový Berdych, Kvitová a Veselý

Tomáš Berdych a Petra Kvitová s prostějovskými nadějemi. Foto: Lukáš Horák

Před posledním finále s vaší účastí jste si tu atmosféru náramně užívali. Měli jste retro saka, speciální boty. Plánujete něco podobného i teď?

My se právě poučili. Teď už nic nebudeme vymýšlet, necháme všechno tak, jak to bylo po celý rok. Tenkrát to nedopadlo, takže teď zvolíme opačnou taktiku.

Bude to pro vás velká výhoda, že jste ve finále Davis Cupu podruhé a navíc doma?Nábor nových tenistů - Hledá se nový Berdych, Kvitová a Veselý

Tím, že jsme tam podruhé, podle mě ani moc ne. Ale že hrajeme doma, je největší změna, která nám nahrává. Určitě to výhoda bude.

Momentálně je pravděpodobnější varianta, že proti Španělsku nastoupíte v Praze. Vám hráčům je jedno, jestli to bude v O2 Areně nebo v Ostravě?

Vzhledem k tomu, že obě dvě místa jsou pro nás skvělá, nevidím v tom až takový rozdíl. Na druhou stranu je to finále, zájem bude obrovský a troufnu si říct, že kdyby ta hala byla dvojitá, nebyl by problém ji naplnit. Když máme možnost hrát někde, kam se vejde víc našich fanoušků, tak proč toho nevyužít?

Cítíte únavu po US Open a souboji v Argentině?

Spíš psychickou. Po fyzické stránce se cítím bez problémů, nic mě netrápí, ani drobnosti. Ale po takových dvou velkých akcích, kdy si člověk musí držet hlavu zkoncentrovanou, prostě vypne, spadne to z něj a zase potřebuje chytit chuť. Budu si muset dát pár dní volno, abych se na tenis zase těšil.