Svým dolním sousedům v tabulce tak Orli odskočili na rozdíl dvou bodů, a to mají k dobru ještě zápas na půdě pražského USK.

V sobotu Orli už od začátku působili velice svěžím dojmem. V útočné fázi si hodně přepouštěli míč, měnili místa a vytvářeli si dobré střelecké pozice. Přitom nezapomínali ani na zadní vrátka. Aktivní a dobře skonsolidovanou obranou často nutili soupeře střílet s ne úplně ideálních pozic.

Rezolutní nástup

Suverénní vstup do utkání měl za následek vedení 8:2. Poté kontroval i soupeř, když nejprve zakončil svůj útok, a poté proměnil dva trestné hody. O pádnou odpověď Orlů se ale v zápětí postaral tříbodovým pokusem Hanavan – 11:6. Poté přidal Prostějov ještě další čtyři body v řadě a soupeř si vybral time-out.

Tento akt narušil herní pohodu domácích opravdu pramálo. Další bodovou šňůru zakončil povedenou trojkou Falls, a bylo to náhle už 21:8. V posledních minutách první čtvrtiny ale dokázal zabrat i Liberec, a zejména díky čtyřbodové šňůře v závěru srazil hrozivě vyhlížející rozdíl „jen“ na devět bodů – 25:16.

Druhou čtvrtinu začali Orli v obdobném duchu, jako tu předchozí. Přesně zakončenými útoky dokázali odskočit na 31:16.

Za stavu 36:25 se dokázal málo vídaným kouskem blýsknout Colin Falls. Během deseti vteřin zaznamenal dva úspěšné tříbodové pokusy, čímž navýšil domácí vedení na rozdíl sedmnácti bodů. V závěru druhé periody dokázal soupeř opět mírně korigovat, a poločasový stav tak zněl 44:32 .

Ve třetí třetině byla patrná o něco větší vyrovnanost, než v předchozím průběhu zápasu. Bodový rozdíl už nerostl, ale osciloval někde kolem deseti bodů. Soupeř se dokázal dostat do hry zejména díky zlepšené práci jeho podkošových hráčů Mena a Marka, na které do té doby hodně sázel.

V samotném závěru zaznamenal veledůležitou trojku opět Colin Falls. Sekundu před koncem tak navýšil skóre na 66:53.

Poslední vzepjetí Kondorů

Úvod čtvrté periody patřil hostujícímu celku. Ti se díky čtyřbodové sérii dostali na ne úplně ztracených 66:57. Domácí kouč na tento vývoj reagoval time outem.

Mobilisace zabrala a následná odpověď Orlů byla více než pádná. Brzy odskočili na 77:59.

Na tento vývoj odpověděl Liberec sedmibodovou sérií, jenž vyvrcholila úspěšnou trojkou – 77:66. Hostující trenér Slowiak poté vystartoval z lavičky a počal svoje svěřence halasně burcovat.

Při následném útoku soupeře však jeden z jejich borců sundal Vrubla takovým způsobem, že by to možná nezůstalo bez odezvy ani v kanadsko-americké NHL.

Následné dva trestné hody si vzal pod patronát Hanavan a nemýlil se. Minutu před koncem tak svítilo na tabuli. 79:70. Poté ještě stihnul Prostějov úspěšně zakončit svůj útok, a následná trojka soupeře s posledních vteřin tak už byla pouhou labutí písní.

Prostějov tak potvrdil herní vzestup z posledních utkání a zaslouženě zvítězil.

BK Prostějov – BK Kondoři Liberec 83:74

(25:16, 19:16, 22:21, 17:21)

Prostějov: Miller Jason Scott 22, Falls Colin James 21, Hanavan Ian Joel 20, Beechum III Hurl Luther 14, Prášil Jaroslav 4, Skibniewski Robert Józef 2, Villepigue Dustin 0, Vrubl Štěpán 0, Dokoupil Petr 0, Staněk Pavel 0.

Liberec: Hampton Maurice 17, Černošek Jiří 16, Meno Boris 15, Landa Robert 12, Marek Martin 10, Tóth Ladislav 2, Tóth Tomáš 1, Gajdošík Daniel 1, Šustek Tomáš 0, Hojdar Jakub 0.