O tři a půl roku později odhlasovali členové na mimořádné valné hromadě stavbu čelechovické sokolovny. Na jaře roku 1930 se začaly kopat základy a už v závěru téhož roku zahajovali místní Sokolové činnost ve své nové sokolovně divadelním představením.

Čelechovičtí Sokolové cvičili ještě i na všesokolslém sletu v roce 1938, ale to už bylo v jejich sokolovně hlavní skladiště výzbroje a výstroje 13. československého pěšího pluku, který byl pak po mnichovských událostech demobilizován. V průběhu druhé světové války byla sokolovně využívána tehdejším Kuratoriem pro výchovu mládeže, po jejím skončení získala čelechovická TJ Sokol svůj majetek zpět. Činnost rozvíjeli především vyznavači odbíjené a házené, volejbalisté se sem sjeli i k celostátním přeborům.

Po únoru 1948 spěly události postupně k vzniku Československého svazu tělesné výchovy a sokolské majetky byly zákonem převedeny na tuto jedinou organizaci, pověřenou u nás organizováním tělovýchovy a sportu. V Čelechovicích na Hané se hrál nadále dobře volejbal i házená, dodnes se vzpomíná na událost v květnu 1960, na házenkářské utkání výběru okresu Prostějov s Duklou Praha.

Pamětníci vzpomínají na okresní spartakiádu

Brzy pak zahájili činnost i stolní tenisté i basketbalisté a cvičenci různých věkových kategorií, působící v odboru základní a rekreační tělesné výchovy, nacvičovali mimo jiné spartakiádní skladby. Z paměti čelechovických občanů nevymizel ani rok 1955, kdy se zda konala okresní spartakiáda při účasti 3000 cvičenců a více než 5000 diváků!

Dvoudenní oslavy padesátého výročí organizované tělovýchovy a sportu v Čelechovicích na Hané se konaly v roce 1969 při současném sjezdu čelechovických rodáků a po slavnostní schůzi proběhlo na stadionu tělovýchovné odpoledne. Nezapomínalo se na divadelní činnost, pořádání plesů a šibřinek, plnění podmínek odznaků zdatnosti a v neposlední řadě na dílčí údržbu a opravy jednotlivých částí sokolovny s hřištěm. Pomáhalo se i v zemědělství a v té době proběhla v sokolovně i generální oprava elektroinstalace.

Rozsáhlejší práce na rekonstrukci sokolovny, včetně střechy, pak pokračovaly v osmdesátých letech díky finančním prostředkům ze strany OV ČSTV, čelechovických MNV i TJ Sokol a JZD Kostelec na Hané. V září 1989 zahájila v sokolovně provoz nová kuchyně a následně byl dokončen chodník před sokolovnou, vybudována nová vstupní brána do areálu a zahájena stavba víceúčelového hřiště v zadní části areálu. Pracovníkům odborných firem asistovali i čelechovičtí brigádníci.

V roce 1994 přibyl ateltický klub

V průběhu roku 1991 se rozhodovalo o setrvání v ČSTV, nebo přechodu k České obci sokolské. Většina členů výboru, cvičitelů i členů TJ se změnou nesouhlasila s tím, že název TJ Sokol Čelechovice na Hané zůstane. Rozsáhlá činnost pokračovala, v roce 1994 přibyl atletický klub. Díky finanční pomoci OV ČSTV a Obecního úřadu probíhala v letech 1994 a 1995 v sokolovně rekonstrukce sociálního zařízení, byla zřízena přípojka a rozvody plynu, na konci devadesátých let došlo k rekonstrukci vytápění sokolovny, pokračovalo se budováním kotelny a úpravami komínů. To už byly, v zájmu zlepšení finanční situace TJ, některé nevyužívané prostory sokolovny ve smluvního pronájmu.

V roce 2004 se na lednové valné hromadě rozhodlo o ukončení zařazení pod ČSTV a přechodu s členskou základnou i majetkem k České obci sokolské. Asi tři desítky nesouhlasících členů, i někteří cvičitelé, v ČSTV setrvali. V roce 2006 dostávala budova sokolovny nová okna, ale v následujícím roce uškodila sokolovně velká voda a bylo nutná komplexní rekonstrukce.

Pomohla iniciativa zastupitelstva obce v čele se starostkou Jarmilou Stawaritschovou a dotace od Regionálního operačního programu Střední Morava na investiční akci pod názvem Hanácká relax oáza - Sokolovna v Čelechovicích na Hané. Místní Sokolové splnili podmínku pronajmout sokolovnu i přilehlý areál na deset roků obci a využívání tak umožnit i různým jiným organizacím a veřejnosti. V zrekonstruované sokolovně tedy nyní probíhají nejen akce sportovní, ale i kulturní a společenské, svatební hostiny, rodinné oslavy apod.

V současné době má čelechovická TJ Sokol 238 členů členů, vyžívajících se ve dvou oddílech (žákovská malá kopaná a orientační běh) a v odboru všestrannosti s jeho sedmi složkami – rodiče a děti, žáctvo, tři kategorie žen, florbal a volejbal. Cvičí se kromě soboty šest dní v týdnu, v minulém roce vybojovali čelechovičtí chlapci na Mistrovství České republiky v malé kopané druhé místo.

Starostou TJ Sokol Čelechovice na Hané je Ladislav Doseděl, místostarostou Zdeněk Dokulil, náčelníkem Vladislav Dostál a náčelnicí Milada Dosedělová. Bližší informace i s fotografiemi naleznou zájemci na www.celechovice-na-hane.cz/sokol.

VLASTIMIL KADLEC