Hned první zápas na centrálním kurtu přinesl velké překvapení. Litevec Ricardas Berankis, jemuž patří na světovém žebříčku padesátá příčka, nestačil na 204. hráče světa, Maďara Martona Fucsovicse. Tomu podlehl ve dvou setech 6:4 a 7:6.

„Berankis je skvělý hráč. Jsem velice rád, že se mi ho podařilo porazit. Rozhodovalo to, že jsem dobře podával a dokázal využít své šance," hodnotil utkání maďarský tenista.

První český hráč, jenž zasáhl do čtvrtečních bojů, byl Adam Pavlásek. Ten svedl na centrální kurtu velký boj s Huegunem Inigem Cervantesem.

Do duelu nastupoval Španěl jako favorit i vzhledem k tomu, že tři předchozí vzájemné zápasy patřily vždy právě jemu.

Hned v první sadě český mladík Španěla zaskočil, když podával za stavu 6:5 na zisk setu. Cervantes však získal jak rozhodující gem, tak nakonec i celou sadu v tiebreaku. Druhý set byl zcela v Pavláskově režii, když jej získal poměrem 6:3.

Při rozhodujícím třetím dějství se diváci dočkali velkého dramatu, protože musel nakonec celý zápas rozhodnout až tiebreak. V něm si český hráč vypracoval dokonce i mečbol, který však záhy nevyužil.

Odvrácení eventuální prohry šedesátého hráče světa zřejmě nakoplo, protože za chvíli už servíroval na výhru on. Svou šanci využil a mohl se radovat z postupu do semifinále prostějovského challengeru.

Porazil jsem se sám

Jestliže Adam Pavlásek neplnil roli favorita, Jiří Veselý měl podle papírových předpokladů přes Kazacha Kukushkina postoupit.

Hned první set, který Veselý prohrál 7:5, ale nasvědčoval tomu, že ho nečeká lehký zápas.

Druhou sadu sice ovládl poměrem 6:3 a srovnal tak stav utkání na 1:1, ale finální fázi obratu nedokonal.

Třetí set totiž prohrál 6:2 a v letošním Czech Open už tedy pokračovat nebude.

Veselého může prohra mrzet o to víc, že útočil na zisk třetího titulu na tomto turnaji za sebou.

„Porazil jsem se sám. Zdá se mi, že od prvního zápasu byly mé výkony slabé. Už jsem se nemohl spolehnout na to, že ty zápasy vybojuji, protože jak jsem postupoval turnajem, tak byli soupeři silnější a já se nemohl spoléhat dokola jen na servis. Udělal jsem maximum toho, co jsem mohl, bohužel to nestačilo," říkal zklamaně pro Českou televizi Jiří Veselý, který také poodhalil plány na příští dny.

„Určitě si dám pár dní volno, protože toho bylo za poslední dobu na mě moc. Také musím trochu rozebrat tuto porážku a připravit se co nejlépe na travnatou část sezony, která pro mě bude velmi důležitá," dodal momentálně šedesátý hráč světa.

Černý čtvrtek dokonal Lukáš Rosol, jenž podlehl teprve dvacetiletému Rusovi Khachanovi ve třech setech, které skončily všechny shodně 6:3.

V první sadě se radoval třicetiletý Čech, ale zbývající dva už nedokázal dotáhnout do vítězného konce a na turnaji tedy rovněž končí.

Po dlouhých osmi letech neuvidí fanoušci na prostějovském challengeru v semifinále dvouhry žádného českého tenistu.

Letos totiž o postup do finále zabojuje mladý Maďar Fucsovics proti Španělu Cervantesovi a v druhém semifinále se pak představí Rus Khachanov s Kazachem Kukushkinem.

Tenisový challenger UniCredit Czech Open v Prostějově (antuka, dotace 106.500 eur):

Dvouhra – čtvrtfinále:

Chačanov (Rus.) – Rosol (2-ČR) 3:6, 6:4, 6:3, Kukuškin (6-Kaz.) – Veselý (3-ČR) 7:5, 3:6, 6:2, Cervantes (4-Šp.) – Pavlásek (ČR) 7:6 (7:2), 3:6, 7:6 (9:7), Fucsovics (Maď.) – Berankis (1-Lit.) 6:4, 7:6 (7:2).

Dominik Voráč