Pozitivně hodnotí zástupci klubu BK Olomoucko sezonu. K trofeji za třetí místo v domácím poháru přibyl do sbírky basketbalové organizace také ligový bronz.

Hanáci v minisérii o třetí místo v Kooperativa NBL předčili Svitavy, které porazili na venkovní (91:84) i domácí půdě (100:88).

„Pro nás je to dobrá sezona, se třetím místem v lize jsme spokojeni. Jak v semifinále domácího poháru, tak v ligové soutěži nás vyřadil Nymburk. My jsme si sáhli na dno, víc jsme udělat nemohli,“ zhodnotil na tiskové konferenci po zisku bronzu trenér Olomoucka Predrag Benáček.

Jeho tým si v závěrečné fázi sezony vydobyl respekt všech soupeřů včetně suverénního Nymburku.

V úvodu ročníku to přitom s Hanáky růžově nevypadalo.

Vánoční vzepětí

Tým prošel před sezonou změnami. Jako nejdůležitější se ukázaly příchody kapitána Lukáše Palyzy a Američana Javonteho Douglase, který byl později vyhlášen nejužitečnějším hráčem celé ligy.

Výkony ovšem v úvodu nebyly optimální. „Novým klukům trvá vysvětlit, že klub je ambiciózní, že chce vyhrávat. Musejí pochopit, že si sem nepřijdou na rok zahrát a pak zas půjdou někam jinam, ale že klubu musí něco odevzdat a zanechat v něm nějakou stopu,“ vysvětloval Palyza.

Olomoucko se pohybovalo ve středu tabulky. „Tým, kde je hodně zahraničních basketbalistů, začne často hrát až kolem Vánoc a ledna,“ popsal své zkušenosti kapitán.

A tak se přesně stalo.

Po Vánocích se basketbaloví fanoušci na Hané mohli těšit z vítězné série v lize, ale i ze zisku bronzových medailí v poháru.

Vzkříšení prostějovští Orli – nyní pod značkou BK Olomoucko – ukázali svoji sílu.

„Pro nás je skvělé se už ve druhé sezoně poměřovat s těmi nejlepšími celky v lize,“ hlásil spokojený Palyza s medailí na krku.

A další chtěl vybojovat v ligové soutěži.

Ztráta kapitána

Olomoucko v nadstavbě bojovalo dokonce o druhou příčku skupiny A1. V domácím zápase, který hostila olomoucká Čajkaréna, mělo na lopatě věhlasný Nymburk.

„Tým Olomoucka bude minimálně v semifinále play-off,“ předpověděla tehdy nymburská opora Pavel Pumprla.

Jenže optimismus na Hané zchladilo zranění kapitána Palyzy. „Lukáš je reprezentační hráč. Když na hřišti není, tak je to znát. Schází nám především po mentální stránce,“ přiznal Marek Sehnal.

Jeho tým nakonec klesl na čtvrtou příčku a ve čtvrtfinále play-off šel na nebezpečné Pardubice.

Beksa ovšem Hanáky vůbec neohrozila. Tým kouče Benáčka postoupil po výsledku 4:0 na zápasy.

Jenže už v semifinále se do cesty Olomoucku postavil na domácí půdě neporazitelný Nymburk.

Boj s favoritem

Jednu vyrovnanou bitvu sice basketbalisté z Hané dotáhli až do prodloužení, jenže postup do finále si český hegemon s přehledem pohlídal.

„Kdyby se na konci nadstavby nezranil Lukáš Palyza, zřejmě bychom se potkali až ve finále,“ ocenil kvality Olomoucka nymburský trenér Oren Amiel.

A tak se na Hané museli spokojit s ligovým bronzem, který však má svoji hodnotu.

Zasloužený bronz

Vždyť medailově naprázdno vyšel i jeden z nejsympatičtějších týmů ročníku, kterým byly právě „bramborové“ Svitavy.

„Pro ně to musí být kruté, protože osmdesát až devadesát procent sezony hrály výborný basket,“ složil kompliment soupeři kouč Benáček.

Jeho tým na rozdíl od Svitav dokázal načasovat ideálně formu.

„Do konce února jsme hráli fakt dobrý basket, ale pak nám odešla sportovní forma,“ litoval svitavský kouč Lubomír Růžička.

„Olomoucko šlo po Vánocích extrémně výkonnostně nahoru. Hrálo výborný, hezký basket. Útočný potenciál a chemie v týmu byla znát,“ uznal kouč, že se v sérii o bronz radoval ten silnější tým.

Hráči Olomoucka na prostějovské palubovce mohli v sobotu slavit také se svými fanoušky. „Chtěl bych jim poděkovat. Podporovali nás celou sezonu – doma i venku – a vytvářeli skvělou kulisu. Věřím, že takto budeme společně pokračovat i nadále,“ zakončil spokojený kouč hanáckého celku Predrag Benáček.