Větším překvapením je postup chlapců, kteří ve čtvrtfinále nečekaně vyřadili nasazené jedničky z Francie a v semifinále pak zdolali také Peru. Češi o svém postupu do finále rozhodli už ve dvouhrách, ale cesta za postupem rozhodně snadná nebyla.

Oba zápasy se rozhodovaly až ve třetích setech a trvaly pokaždé déle než dvě hodiny. První bod zajistil českému týmu Oldřich Vejšícký, který ve vyrovnaném duelu udolal Peruánce Ballotu 7:6, 4:6 a 6:3. Rozhodující druhý bod pak vybojoval prostějovský tenista Hynek Bartoň. Ten sice s Buenem prohrál první sadu, zbylé dvě ale vyhrál shodně 6:4.
Češi v sobotním finále narazí na Spojené státy. Druhý nasazený tým turnaje porazil v semifinále Paraguay a má šanci získat titul poprvé od roku 2012.

ČEŠKY PROŠLY DO FINÁLE HLADCE

V dívčím finále čeká na domácí hráčky prestižní souboj s Ruskem. Oba týmy už spolu letos svedly několik velkých bitev. „Rusky jsme porazili zimě na halovém mistrovství světa a porazili jsme je i v létě ve finále mistrovství Evropy. Ty zápasy s nimi jsou dost vyrovnané a hlavně vyhecované,“ uvědomuje si kapitán českého družstva Daniel Filjo.

Jeho svěřenky se v semifinále proti Turecku moc nenadřely a v obou dvouhrách vyhrály Češky ve dvou setech. „Dneska to bylo lehčí, trochu jsme si oddechli. Turkyně byly trochu odevzdané, myslím, že nevěřily, že by nás porazily. Můžeme tak pošetřit síly na finále, kde je budeme hodně potřebovat,“ řekl FIljo.

Hlavní oporou českého družstva je Linda Fruhvirtová z pražské Sparty, kde jí trénuje právě Filjo. I díky její přítomnosti Češky od začátku turnaje pomýšlely na nejvyšší cíle. „Před začátkem jsem říkal, že nic jiného než titul nebo finále nebereme. Člověk by se neměl bát říct, že chce vyhrát. Teď je potřeba udělat ten poslední krok. Důležité budou síly. Linda Fruhvirtová ten tým tady hodně táhla, takže je dost unavená,“ připustil před finále český kapitán.
Finálové zápasy jsou naplánovány v prostějovském tenisovém areálu na sobotu 10 hodin.

Semifinále dívky:
Česko – Turecko 3:0
Fruhvirtová – Mertová 6:2, 6:0
Nosková – Usluová 6:0, 6:3
Nosková, Černá - Mertová, Usluová 6:4, 6:4
Rusko – USA 3:0
Shnaiderová - Scottová 4:6, 6:2, 6:3
Andrejevová - Montgomeryová 6:2, 6:4
Andrejevová, Chalturinová - Brantmeierová, Montgomeryová 6:4, 6:0

Semifinále chlapci:
Česko – Peru 2:0
Vejšický - Ballota 7:6 (3), 4:6, 6:3
Bartoň – Bueno 3:6, 6:4, 6:4
USA – Paraguay 2:0
Lilov - Vallejo 6:1 7:6 (3)
Kuzuhara - Vergara 6:3 6:3