Od minulé sezony se značně rozrostl. Šestici ve složení Jakub Filip, Tomáš Salaj, Michal Mráček mladší, Martin Cetkovský, Viktor Vrážel a Markéta Svozilová doplnili Ondřej Tkadlec a David Babiánek z juniorů, Jiří Matoušek z Favoritu Brno a Dominik Hynek, který loni závodil v barvách týmu Forman cycling Cinelli.

Sestava U23: (zleva) Markéta Svozilová, Martin Cetkovský, Jakub Filip, Tomáš Salaj, Jiří Matoušek, Michal Mráček mladší, Viktor Vrážel, Dominik Hynek, David Babiánek a Ondřej Tkadlec.

Sestava U23: (zleva) Markéta Svozilová, Martin Cetkovský, Jakub Filip, Tomáš Salaj, Jiří Matoušek, Michal Mráček mladší, Viktor Vrážel, Dominik Hynek, David Babiánek a Ondřej Tkadlec.

Tato sestava by Prostějovu měla garantovat vyrovnané výkony na dráze i na silnici.

„Před čtyřmi roky byl zvolen nový výkonný výbor, který do prostějovské cyklistiky vnesl velký elán. Stanovili jsme si postupné cíle. Jedním z nich bylo stabilizovat náš mládežnický tým v republikové špičce, což se nám povedlo a vychováváme řadu reprezentantů. Dalším bylo poskytnout našim odchovancům možnost závodit i v kategorii mužů,“ líčil předseda klubu Petr Šrámek. „Posunulo se to trochu dál, než jsme čekali. Teď už jsme tak daleko, že můžu s klidným srdcem prohlásit, že na dráze patříme k české špičce a dostáváme se do ní i na silnici,“ poznamenal hrdým hlasem Šrámek.

Po loňské velmi úspěšné sezoně pokračovali trenéři SKC v započaté práci a v přípravě podrobili své svěřence velmi náročné dřině. „Během zimy jsme strávili řadu dní na horách, kde jsme jezdili na běžkách, jak se v našich končinách děje obvykle. Závěr přípravy se odehrával v teple. Byli jsme v chorvatské Vodici, kde jsme najeli finální objem kilometrů,“ přiblížil vedoucí trenér Michal Mráček starší.

Štika na silničním rybníku

Ten zároveň prozradil, kam se bude v letošním roce ubírat největší pozornost prostějovského týmu U23, který tvoří převážně odchovanci. „Hlavní událostí silniční sezony pro nás bude Cofidis Český pohár. V kategorii Elite bychom chtěli být štikou v rybníku, zatímco v U23 je náš cíl pohybovat se vepředu. Řekněme, aby náš závodník vždy figuroval mezi nejlepší trojkou, maximálně pětkou. To samozřejmě není nic jednoduchého, ale vzhledem k tomu, co jsme pro to všichni obětovali, nemůžeme si dávat nižší cíle,“ mínil Mráček.

Úvodní závod českého poháru Brno – Velká Bíteš – Brno jeho slova potvrdil. Ondřej Tkadlec dojel v Elite osmý, mezi cyklisty do 23 let dokonce zvítězil. Silničáře však čeká i letos extrémně nabité mistrovstvé republiky.

„Bude se pořádat dohromady se Slovenskem a konkurence bude skutečně obrovská, protože všichni, kdo chtějí jet na olympiádu, musí MČR povinně absolovat. To znamená, že se zúčastní absolutní česká špička, včetně Romana Kreuzigera a všech hvězd, které momentálně česká a slovenská cyklistika má. Ale i tak se připravíme, jak nejlépe budeme umět,“ plánoval prostějovský šéftrenér a jeden ze strůjců úspěchů SKC.

Maleček poprvé 
v kategorii UCI 1

Ještě výš pomýšlí prostějovský tým na dráze, na které se mu v minulém roce dařilo konkurovat dlouhodobě nejlepším českým týmům – Dukle Brno a Dukle Praha. „Prostějov je dráhová cyklistika. Z naší sestavy máme čtyři dráhové reprezentanty v kategorii U23. Ty musíme připravit co nejlépe na jejich vrchol sezony, kterým bude v červenci mistrovství Evropy v Portugalsku,“ prozradil Mráček. „Tam bychom chtěli docílit co nejlepších výsledků. Loni Kubovi Filipovi unikla medaile jen těsně, skončil čtvrtý. Letos tu medaili opravdu chceme,“ ujistil s úsměvem kouč.

Lídr týmu SKC Prostějov Jakub Filip

Lídr týmu SKC Prostějov Jakub Filip

ČTĚTE TAKÉ: Jakub Filip: Chci se pokusit o medaili z mistrovství Evropy

Uspět chce tým i na "Malečkovi"

Kromě mistrovství Evropy má Prostějov i další dráhový cíl – uspět na domácím Memoriálu Otmara Malečka. Tento závod v madisonu se zařadil mezi nejvyhledávanější ve střední Evropě a letos by chtěl nabídnout skutečně velkolepou podívanou. „Závod bude poprvé v historii zařazen do prestižní kategorie UCI 1. Na přípravách už pilně pracujeme a už teď mohu slíbit, že diváci se dočkají řady atrakcí. Chtěli bychom, aby se velodrom zaplnil,“ plánoval předseda SKC Prostějov Šrámek.

Rozpočet bez dobrodružství

Kromě tradičního Memoriálu Otmara Malečka a s ním spojeným mistrovstvím republiky bude prostějovský velodrom hostit i dva závody českého poháru a mistrovství republiky dvojic. I organizačně se tak Prostějov stal jedním z center české cyklistiky. To samozřejmě nejde bez peněz, v současné době hospodaří SKC s rozpočtem přesahujícím 3 miliony korun.

„Pracujeme s vyrovnaným rozpočtem, dokonce nám vždy zbyde ještě nějaká rezerva na příští rok. Nechtěli jsme se pouštět do žádných velikášských dobrodružství,“ ubezpečil Šrámek.

„Velmi se ceníme obrovské podpory od Českého svazu cyklistiky i města Prostějov. To nám nejen přispívá na činnost, ale poskytuje nám i výborné zázemí. Samozřejmě si vážíme i podpory Olomouckého kraje. S radostí ale mohu říct, že naše finance už nestojí jen na těchto institucích, ale na naše výsledky už slyší i sponzoři, kteří se nám dokonce hlásí sami, což není zrovna obvyklé,“ kvitoval předseda oddílu.

„Rozhodli jsme se sponzorovat tento sport, protože si potrpíme na tradice. Naše firma tady prodává auta od roku 1953 a cyklistika má v Prostějova také obrovskou tradici. Jsme rádi, že můžeme alespoň malou mírou pomoci k rozvoji tohoto sportu,“ přidal se výkonný ředitel prostějovské Automechaniky Jiří Jelínek.