„Mluvil jsem s panem Popelkou, jsou pozitivní," potvrdil Andrés pro iSport. „Nechávají testovat béčko (vzorek B), ale podle mě, když bylo pozitivní áčko, tak to béčko jen potvrdí. Je to stejný vzorek. Zarazilo mě to a zaráží doteď. Nevěřím tomu, že by v tom byl z trenérovy strany nějaký úmysl. Nevím, nezdá se mi to."

Stanislav Popelka se sám k této informaci vyjádřit nechtěl. „Pokud to řekl Dušan Andrés, tak se ptejte jeho," stručně řekl trenér vítěze letošní Velké pardubické.

K celé situaci se odmítl vyjádřit i Jockey Club. „Rozhodně bych nemluvila o žádném skandálu. Výsledky analýzy nemáme potvrzené, takže se k tomu nemůžeme nějak víc vyjádřit," uvedla Martina Krejčí z Jockey Clubu.

Sám Popelka už dříve uvedl, že musí dojít k prošetření údajných nálezů u jakýchkoliv koní.

„Co na ten nález říct? Musí se to pořádně prošetřit. Prověřit o jakou látku se jedná. To je základ," řekl Stanislav Popelka předtím než Dušan Andrés prozradil, že by se opravdu mělo jednat o Nikase.

Trenér Nikase také přiblížil praxi s odebíráním vzorků: „Je to pravidelné, třeba naši koně to podstupují často. Pokud vyhrávají tak je to běžná věc. Například Nikasovi odebírali vzorky 1. října ještě před Velkou Pardubickou."

Jak se případné dopingové nálezy budou řešit, je také složitá otázka. Podobné přestupky řeší dostihový řád a Pořádková komise. Ta musí k případům přistupovat vždy individuálně. Jaká je praxe při zjišťování a trestání viníků popsal předseda Pořádkové komise Otakar Nový: „Takové situace řeší dostihový řád a v něm je jasně uvedeno, že když jsou u koně nalezeny zakázané látky, tak s největší pravděpodobností dojde k diskvalifikaci ze závodu. Odpovědnost za zvíře pak nese trenér a míru jeho zavinění a trest pak určuje Pořádková komise."

Jedním dechem však dodal, že situace nebývá většinou až tak jednoduchá: „O trestech se mluví těžko, protože se nejprve čeká na analýzu vzorku B. Pokud je pozitivní, tak se to dostane k nám. My musíme zkoumat o jaké látky, jde. Mohou to být třeba léčiva po zranění, takže vždy musíme k případu přistupovat individuálně. Až podle tohoto prošetření se rozhodne o diskvalifikaci a případném trestu pro trenéra."

SOUVISEJÍCÍ: Šampióna Velké pardubické oslavovali ve Hvozdu až do kuropění