„Jsme velice rádi, že zůstala. Je velice zkušená hráčka, která by to měla táhnout nejen na hřišti, ale i v šatně,“ říká Lubomír Petráš, jenž převzal trenérské žezlo po Miroslavu Čadovi. Ten ale v klubu bude působit i nadále jako sportovní ředitel.

Při úvodním proslovu Čada naznačil, že do sportovního vedení družstva hlavnímu kouči zasahovat nebude.

„Zodpovídám za složení kádru. Měl bych být pojítkem mezi hráčkami a vedení. Jednou až dvakrát týdně se přijdu podívat na trénink. Sportovní stránka je ale plně na trenérovi,“ popsal svou roli Čada.

Zkušený odborník ale zároveň bude Petrášovi k dispozici jako poradní hlas.

„Spolupracovali jsme nějakých patnáct let. Nejen tady, ale i u slovenské reprezentace. On zná moji práci, já vím, co on. V podstatě na to navážeme, ale také se pokusím tam dát něco jiného,“ plánuje Petráš, který má s pozicí hlavního trenéra zkušenosti z Bratislavy, kde místní Slávii dovedl ke čtyřem titulům. Posledních deset let děla v Prostějově Čadovi asistenta.

Ještě pikantnější duely s Olomoucí

Velkých změn doznal také hráčský kádr. Ten opustily opory jako Emontsová, Weissová, Kovářová, Trnková nebo Kossányionvá. Místo nich klub přivedl šest nových tváří. Hned tři z nich v minulosti působily v Olomouci, což ještě zvýší náboj vzájemných zápasů.

„Určitě to bude ještě pikantnější. Mají velké ambice a budou chtít titul. My jim to musíme co nejvíce zkomplikovat,“ říká prostějovský trenér.

Olomouc letos cítí jedinečnou šanci na sezení Prostějova z trůnu. UP v kádru s exprostějovskými hráčkami Kovářovou a Trnkovou bude hlavním favoritem na zisk titulu.

„Družstvo je tam zkušené. Kádr mají vyrovnaný, ne jen základní šestku, ale dokážou si pomoct i z lavičky. Bude to asi největší favorit extraligy,“ souhlasí Petráš.

Omlazení a více Češek

Jména nových prostějovských posil ale ukazují, že to Olomouc nebude mít tak snadné, jak se možná ještě před pár týdny zdálo. Klub například přivedl z Francie dvě reprezentantky Marii Toufarovou a Petru Kojdovou. Na bloku bude kouč Petráš spoléhat na jedinou zahraniční akvizici Veroniku Bezhandolskou z Bulharska. Ta mimochodem dříve působila v Levski Sofia, který bude prostějovským soupeřem v CEV Cupu.

„Chtěli jsme omladit tým a zapojit více českých hráček, což se povedlo. Nevyšlo úplně všechno, ale na ty poměry je to velice dobré,“ pochvaluje si Petráš. Ten při svém proslovu k hráčkám řekl, že klub bude mít jen ty nejvyšší ambice.

„Minimálně o třetí místo bychom chtěli rád a možná i to finále. Budeme se chtít porvat také o český pohár,“ vyjmenoval cíle pro nový ročník slovenský trenér.

Ten v úvodu letní přípravy zůstává spíše v pozadí a hlavní slovo má kondiční trenérka Solange Solares. Začátek kondiční přípravy je jako již tradičně v Prostějově volnější, zátěž se ale bude postupně zvyšovat. První přípravné zápasy pak přijdou na řadu za dva měsíce.

Nové tváře
Marie Toufarová
26 let, univerzálka
Bývalé kluby: Havlíčkovův Brod, KP Brno, TJ Ostrava, VBC Chamalierers (Fr.)
Veronika Bezhandolska
25 let, blokařka (Bulharsko)
Bývalé kluby: Marek Dupnica (Bulh.), Levski Sofia (Bulh.), UTE Budapešť (Maď.).
Petra Kojdová
24 let, smečařka
Bývalé kluby: Frenštát pod Radhoštěm Frýdek-Místek, UP Olomouc, TJ Ostrava, Vandoeuvre Nancy (Fr.).
Nicole Šmídová
19 let, nahrávačka
Bývalý klub: Slavia VŠ Plzeň
Lucie Polášková
25 let, smečařka
Bývalé kluby: Sokol Šternberk, UP Olomouc, Volejbal Přerov, KP Brno, Sokol Šternberk
Eva Rutarová
28 let, blokařka
Bývalé kluby: Slavia VŠ Plzeň, TU Liberec, UP Olomouc, SC Berlín (Něm.), Post Vídeň (Rak.),Fatum Nyíregyháza (Maď.).