Na tyto prázdniny jen tak nezapomene. Talentovaný cyklista Jakub Šťastný zazářil na nedávném mistrovstvích světa i šampionátu Evropy, na kterých posbíral šest medailí. Na dlouhé oslavy však nebyl čas. Je totiž září a čerstvě osmnáctiletý dráhař si musí plnit školní povinnosti.

Cenné kovy přišel rodák z Náměště na Hané a odchovanec prostějovské cyklistiky ukázat divákům na Memoriál Otmara Malečka.

„Cítím se strašně unavený. Teď jsem čtyři dny odpočíval doma. Na kolo jsem ani nesedl, už ho mám plné zuby. Minulé úterý jsem měl osmnáct, tak jsme to oslavili a teď musím do školy,“ usmíval se český závodník.

Ten nejprve 16. srpna triumfoval na mistrovství světa juniorů ve švýcarském Aigle, kde vybojoval zlato v keirinu a následně přidal ještě stříbro z kilometru a bronz ze sprintu. O pár dní později startoval na stejném místě na evropském šampionátu, kde získal opět zlato v keirinu a navrch přidal dvě bronzové medaile.

To vše přitom Šťastný zvládl během dvou týdnů.

„Bylo to fakt náročné těch čtrnáct dní v kuse jezdit na kole. Už to bylo hodně náročné na morálku. Ten dres mistra světa mě ale držel při síle,“ přiznal velký talent české cyklistiky.

„Co start, to medaile, s tím nikdo nepočítá. Povedla se velká věc. Zvládl to, ale Evropa už byla upocená. Bylo mi ho líto, jak vypadal unavený. Chtěl jsem to odpískat ve sprintu, aby o třetí místo nejel, ale nějak to dal,“ ocenil reprezentační kouč Zdeněk Nosek.

Největší cenu má pro Šťastného zlatá medaile pro mistra světa v keirinu, kterou vyhrál o pouhých šestnáct tisícin sekundy.

„Měl jsem hroznou radost. Ani jsem po tom závodě necítil bolest. S tolika medailemi jsem ani nepočítal. Věřil jsem si hlavně na kilometr, kde jsem byl loni na mistrovství světa čtvrtý,“ prozradil osmnáctiletý cyklista.

Ten začínal s kariérou v Prostějově, pak se ale přesunul do Dukly Brno, kde se specializují na sprintérské disciplíny.

„Byl to velký nezvyk. V Prostějově jsem byl doma s rodiči a musel jsem se přestěhovat na jinou ško-lu. Pak jsem si už ale zvykl na nové prostředí i na trenéry a tréninky,“ podotkl.

Nyní se z kategorie juniorů přesune mezi muže. Náročné konfrontace se ale Šťastný nebojí.

„První rok bude asi rozkoukávání. Ale třeba s mým časem na kilometru z mistrovství světa bych byl mezi muži na třetím místě,“ naznačuje Šťastný, že by se ani v této kategorii nemusel ztratit.