„Trápí ho problémy s patou, sezonu ukončil už na jaře po soustředění na Kanárských ostrovech, takže letos prakticky ani neběhal,“ vysvětlil ředitel závodů Milan Čečman z prostějovského atletického klubu. Velmi kvalitní náhradou za Svobodu by měl být jeho tréninkový partner Martin Mazáč, letošní mistr České republiky, který už v tomto roce dokázal zaběhnout čas 13,62 s.

Hlavní překážkový závod odstartuje na Školním stadionu RG a ZŠ města Prostějova v neděli v 16 hodin. Program Velké ceny ale začne už o dvě hodiny dřív, protože jako každý rok se utkají o medaile v překážkách, výšce, dálce i oštěpu další kategorie včetně juniorských.

Padne rekord?

Už dvaadvacet let je nedílnou součástí Velké ceny i memoriál dr. Eduarda Rozbořila v hodu oštěpem. Ten letos slibuje minimálně tak dramatickou podívanou jako slavný závod přes překážky. Už jen proto, že na něj dorazí Vítězslav Veselý, čtvrtý z letošního mistrovství světa v korejském Tegu. Veselý se jako jediný Čech dokázal probojovat do finále, kde svůj nástroj hodil do vzdálenosti 84,11 metru. Od bronzové medaile ho tak dělilo pouhých 19 centimetrů.

„Veselý k nám také jezdí pravidelně, takže nebylo nějak těžké ho přemluvit. Jen jsme vypsali finanční prémii za rekord mítinku,“ prozradil Čečman s tím, že v současnosti platí přibližně dvacet let starý výkon Patricka Landmessera v hodnotě 78,98 metru.

„Vzhledem k tomu, jakou má letos formu, tak by to mohl přehodit,“ věří ředitel prostějovských závodů.

Ten zároveň doufá, že Velké ceně města Prostějova bude přát počasí.

„Mělo by být ukázkové babí léto, tak snad to vyjde,“ pousmál se pětinásobný vítěz prostějovského závodu z let 1961, 1965, 1966, 1968 a 1969. Historicky prvním vítězem se v roce 1947 časem 15,7 sekundy stala domácí atletická legenda Jan Mrázek. S celkovým počtem sedmi prvenství je rekordmanem. V Prostějově se v letech 1987 a 1992 z vítězství radoval desetibojař Robert Změlík, v roce 1993 zde zvítězil i Tomáš Dvořák.