V juniorské kategorii oba ovládli Pardubickou juniorku, nad hlavu zvedli slavný Galeův pohár a ve světovém žebříčku jim patřilo první, respektive sedmé místo. Teď chtějí prorazit mezi seniory. Na ostravském turnaji oba skončili v prvním kole dvouhry, ve čtyřhře si však dostatečně spravili chuť. „Myslím si, že spolu hrajeme dobře a věřím, že do budoucna z nás bude skvělý deblový pár," říká osmnáctiletý Jiří Veselý. „Překvapili jsme nejen sebe, ale asi i všechny ostatní," dodává k tažení ostravským turnajem Adam Pavlásek.

Vítězství ve čtyřhře si nakonec z Ostravy odváží moldavsko-ruská dvojice Albot/Gabašvili, která české duo reprezentující TK Agrofert Prostějov porazila ve třech vyrovnaných sadách 7:5, 5:7 a 10:8.

Ve finále rozhodovaly především zkušenosti, které byly jednoznačně na straně soupeřů?

Veselý: Byla to naše první zkušenost na takovém turnaji a oni to přece jenom už nějaký ten rok hrají. V závěru prvního setu jsme možná trochu znervózněli a nedotáhli jsme to do úspěšného konce. Potom jsme zabojovali, vydřeli jsme druhý set, jenže v supertiebreaku nám trochu utekl úvod a pak už se to špatně dohánělo.

Nakonec jste ale byli kousek. V supertiebreaku byl na spadnutí senzační obrat.

Pavlásek: Stahovali jsme to ze stavu 4:9 a zahráli čtyři nebo pět výborných míčů. Za stavu 8:9, kdy jsem servíroval na srovnání a změnu stran, mi to Gabašvili dobře trefil na tělo a bohužel dopadlo to, jak to dopadlo.

Kam tento výsledek ve svých kariérách zařadíte?

V: Je to super začátek seniorské kategorie. Určitě to pro nás bude super zkušenost i do budoucna, protože víme, že spolu můžeme hrát skvělého debla. Doufám, že tenhle výsledek nás oba nakopne k dalším pěkným úspěchům.

P: Já tento výsledek řadím hodně vysoko, protože to je můj takový první úspěch v mužích a je to podle mě více než vyhraný juniorský turnaj.

Odehráli jste už nějaké společné turnaje, nebo to byla v Ostravě vaše premiéra?

V: Párkrát jsme už spolu hráli. Třeba v Galeově poháru, kdy jsme vyhráli juniorskou salátovou mísu. Myslím si, že spolu hrajeme dobře a věřím, že do budoucna z nás bude skvělý deblový pár.

Na ostravském challengeru jste měli těžkou cestu do finále (vyřadili dvojice Begemann/Oswald, Cluskey/Zemlja, Kowalczyk/Skugor, pozn. red.). Překvapili jste trochu i sami sebe?

P: Překvapili jsme nejen sebe, ale asi i všechny ostatní. V prvním kole jsme hráli s prvními nasazenými a když jsme zvítězili, tak jsme si uvědomili, že můžeme hrát s kýmkoliv. Čtyřhry spolu hrajeme slušně, takže doufáme, že se úspěchy budou přicházet čím dál častěji.

Máte nějak rozdělené role? Kdo je tahounem vaší dvojice?

V: To se dá těžko takhle říct. Je to týmová hra, týmová spolupráce. Vždycky jsou fáze, kdy se někomu nedaří a od toho je tam ten druhý, aby jej táhnul. Myslím, že se skvěle doplňujeme a tím ta naše deblová spolupráce funguje.

P: Nemám k tomu co dodat. Naprosto souhlasím s Jirkou (směje se).

Vaše další kroky povedou z Ostravy na challenger do Prahy, kde se hraje hned příští týden?

P: Ne, do Prahy pojede jenom Jirka. Já jsem dostal volnou kartu na turnaj kategorie Futures do Teplic, takže pojedu na desítku tam.

Jirko, věříte, že se vám v Praze konečně povede zlomit to prokletí ve dvouhře a konečně si na challengeru zahrajete druhé kolo?

Je to pro mě velká motivace prolomit první kolo na challengeru. Zatím jsem hrál, myslím, čtyři nebo pět turnajů této kategorie a ani jednou se mi to nepodařilo, i když jsem už párkrát byl celkem blízko. Například v předchozích letech tady v Ostravě, i když letos to tedy moc nevyšlo, ale zase dobře sedla ta čtyřhra. Určitě mám velké ambice v Praze uspět a udělám pro to maximum (Veselý narazí v prvním kole pražského challengeru znovu po roce na Matthiase Bachingera z Německa. Loni mu podlehl 2:6 a 5:7, pozn. red.).