Šamani, jak si hanácká posádka říká, si na medaili věří i letos. „Nejdřív ale musíme najít místo s největší vlhkostí,“ říkal však po příjezdu do dějiště vrcholného závodu kapitán prostějovské lodě David Lisický sarkasticky. Důvod? Katastrofální nedostatek vody v řece Naerinchon zapříčiněný zpožděním obvyklých monzunových dešťů.

„Kvůli absenci vody udělali organizátoři změnu v programu a posunuli trať dlouhého sjezdu nějakých pět set kilometrů jižněji, kde voda je. Kromě toho ke sjezdu připojili ještě závod head to head, takže nás pravděpodobně čekají dvě nejtěžší části mistrovství v jeden den. Moc se nám to nelíbí a navíc je to proti pravidlům Mezinárodní raftařské federace, ale co se dá dělat. Když počasí nepřeje, musíme to prostě překousnout,“ uvažoval Lisický.

Podle původního plánu mělo MS odstartovat dnešním sprintem a head to head, pokračovat zítřejším slalomem a vyvrcholit pondělním sjezdem. „Jak to však nakonec bude, to se teprve uvidí. Pokud nezaprší a hladina řeky nestoupne minimálně o dva metry, program se nejspíš změní a všichni se budeme přesouvat za vodou,“ odtušil David Lisický přímo z asijského kontinentu.