„Každý rok bych chtěl mít nějakou výzvu. Loni to byl stokilometrový pochod kolem Brna a letos jsem si vybral půlmaraton v Olomouci. K té mám blízko, protože jsem tam měl přítelkyni na studiích 
a Olomouc se mi strašně zalíbila. Říkal jsem si, že je to hezčí město než Brno," prozradil Šmarda.

Zároveň však přiznal, že není aktivním sportovcem 
a hlavně ne běžcem.

„Já tedy preferuju spíš kolo, ale běh je tomu dost podobný," smál se.

K splnění snu o uběhnutí zhruba jednadvacet kilometrů dlouhého závodu pomáhá Mirkovi a dalším třem amatérským běžcům profesionální tým složený z odborníků prostějovské Agel Sport Clinic a z Run Czech.

Rady, jak správně běhat a trénovat mu dávají lékaři 
i trenéři.

„Hlavní přínos je v sestavení tréninkového plánu, protože jsem předtím prakticky neběhal. Věděl jsem, že když budu mít sepsané, kdy mám co dělat, tak že mi to pomůže s motivací," přiznal se maratonský nováček Mirek Šmarda.

Právě s tréninkovým programem z Agel Sport Clinic je Mirek Šmarda nadmíru spokojen.

„Program máme sestavený dobře, takže není příliš náročný. Navíc to není dogma, kterým se musíme bezpodmínečně řídit. V posledním měsíci to spíš flákám. Je to opravdu sestavené na mé tělo a vyhovuje mi to," pochvaloval si.

Šmarda rovnou přiblížil, na co se v tréninku zaměřují: „Je to sestavené jen na běhání, ale jsou tam i doporučení k regeneraci, jak jíst a na co si dát před a po běhu pozor."

Cíl? Do dvou hodin

Běžci jsou také pod lékařským dohledem, podobně jako profesionální sportovci.

„Měli jsme vstupní vyšetření a udělali nám tam kompletní diagnostiku, jak na tom jsme pohybově. Na základě toho nám byl sestaven plán," popisuje běžec Mirek.

Na svou půlmaratonskou premiéru se už těší a pevně věří v úspěch.

„Obavy nemám, vím, že to uběhnu. Záleží, jaký budu mít čas, ale těším se na to. Moje meta je skončit v cíli pod dvě hodiny," prozradil Šmarda svůj sen.

Výkonnost šla nahoru, za pouhý měsíc

Běžce-amatéra nejvíc na přípravě k půlmaratonskému závodu překvapilo rychlé zlepšení kondice: „Překvapilo mě, jak šla moje výkonnost za měsíc poctivého tréninku rychle nahoru. Zatím mě to ani nebolelo."

Dosavadním Šmardovým rekordem bylo uběhnutých necelých šestnáct kilometrů 
v kuse. Týdně však zdolává třicet až čtyřicet kilometrů.

Během závodu se bude se svými čtyřmi kolegy ze Sport Clinic navzájem povzbuzovat.

„Navzájem se budeme povzbuzovat. Máme se vyvarovat přepálení začátku, což je takový můj osobní problém," přiznal se nyní už zapálený atlet.