Jak jste spokojen se svým vystoupením v úvodu sezony?

Začátek mohl být lepší, ale i horší. Zaplaťpánbůh, že jsem přivezl nějaké body. Některé porážky určitě bolely, ale na druhou stranu to byla dobrá zkušenost a člověk se z toho musí ponaučit.

Mrzí vás především zápas prvního kola Australian Open s Kevinem Andersonem, ve kterém jste vedl 2:0 na sety, ale nakonec prohrál?

To mě mrzí hodně. Byla to moje premiéra v pětisetovém zápasu a mohlo to dopadnout určitě jinak, nebo aspoň ten průběh nemusel být až tak krutý. Bohužel ale takový je život a takový je sport a každý hráč někdy zápas z vedení 2:0 na sety ztratí. To, že se to stalo hned na poprvé, je samozřejmě blbé, ale musím to hodit za hlavu a jít dál.

Co jste si ze zápasu s urostlým Jihoafričanem mohl odnést do budoucna?

Jsou to ty zkušenosti, protože je to samozřejmě něco úplně jiného, než když se hraje na dva vítězné sety. Kdyby se hrálo takhle, tak už bych byl samozřejmě vítěz (usmívá se). Hrát na pět setů byla taková moje první zkušenost a aspoň vím, že ani za stavu 0:2 není nic ztraceného. Tomu vítězství jsem byl strašně blízko, ale zároveň i strašně daleko, protože Anderson celé čtyři hodiny skvěle servíroval. Strašně těžko jsem četl jeho servis, nebyl jsem schopný pořádně dostat balon do nějaké delší výměny a možná i mojí nervozitou jsem si sám servis několikrát zbytečně prohrál.

Zjistil jste, na čem ještě musíte zapracovat? Hrála určitou roli i psychika?

Psychika hrála roli v každém případě. Když jde člověk na kurt hrát s takovým hráčem, tak je na jednu stranu obrovsky motivovaný, protože by to byl velký skalp, kdyby jej náhodou porazil. A já jsem do toho šel s tím, že ho opravdu porazím. Podle toho, jak jsem sledoval jeho hru, jsem věřil, že od základní čáry jsem lepší než on. Ale bohužel mě přehrál tím jeho podáním a já jsem si nevěděl rady, jak se dostat do výměny. Ověřil jsem si, že jsem schopný hrát i s hráči této kategorie. O tom jsem se přesvědčil už s Kohlschreiberem loni v Paříži a myslím, že tohle je jenom takový další důkaz. Na tomhle člověk musí stavět a dál na sobě tvrdě pracovat. Motivací je rozhodně fakt, že už dokážu s takovými hráči hrát vyrovnané partie. Je to na dobré cestě a musím makat, abych je začal i přehrávat.

Jak těžké se bylo vyrovnat s extrémními podmínkami, kdy se hrálo ve čtyřicetistup­ňovém vedru?

Podmínky byly opravdu náročné, na slunci mohlo být kolem padesáti stupňů, ve stínu bylo třicet pět a poslední dny i přes čtyřicet stupňů. Na takové podmínky se člověk těžko připravuje, protože se to nedá natrénovat a já s tím opravdu nemám velké zkušenosti. Základem všeho je samozřejmě pitný režim a dobře se najít. Před zápasem do sebe dát sacharidy a další věci, které tělo potřebuje, aby měl člověk energii po celou dobu zápasu. Já jsem se snažil do sebe cpát veškeré možné gely, banány, tyčinky nebo iontové nápoje. Snažil jsem se si to hlídat, abych na to nedoplatil. Myslím, že po fyzické stránce jsem ten zápas zvládl celkem slušně, ale samozřejmě tam jsou ještě určité rezervy a já se pokusím se na příští pětisetovou partii připravit ještě lépe.

Jaký vás čeká další program? Budete odpočívat?

Dneska (ve čtvrtek, pozn. red.) jsem přiletěl a hned už cestuju na challenger do německého Heilbronnu. Pokusím se tam navázat na úspěchy z loňské sezony.

Blíží se i zápas prvního kola Davis Cupu proti Nizozemsku. Věříte, že budete v nominaci?

To je samozřejmě rozhodnutí kapitána a já bych se k tomu nerad nějak podrobněji vyjadřoval. Máme pět hráčů a více méně se bude rozhodovat mezi mnou a Honzou Hájkem. Záleží na kapitánovi, koho povolá do týmu jako čtvrtého. My se týmu budeme snažit maximálně pomoct, abychom do šatny dostali tři body a postoupili do dalšího kola.

Jsou vaše cíle pro letošní sezonu především udržet se v elitní stovce světového žebříčku a adaptovat se na turnajích kategorie ATP, které vás od února budou čekat?

Ve stovce bych se v každém případě chtěl udržet, ale já se nerad dívám dozadu. Myslím, že stovka je takový základní cíl, který bych měl obhájit. Já se chci dívat spíš dopředu, posunout se v žebříčku a taky ještě vylepšit svoji hru. Uhrát body je na turnajích ATP na jednu stranu těžší, ale na druhou stratu ty body tam skáčou rychleji, a když se povede nějaký výsledek, tak člověk získá slušné body. Já se budu snažit udržet na ATP turnajích, budu na sobě tvrdě pracovat, abych se pomaličku začal prosazovat i na těch největších turnajích.