„Máme jako každý rok našlapanou soupisku, ale je strašně znát, jak jsou ti nejlepší hráči nerozehraní. Rozdíly se tím smazávají. Díky tomu vidíme opravdu vyrovnané zápasy," popsal první den extraligy Jiří Novák, jeden z prostějovských kapitánů.

Tenisová extraliga začala letos soubojem mladých tenisových nadějí. Na dvorci číslo jedna se totiž proti sobě postavili domácí Zdeněk Kolář s Patrikem Riklem ze Sparty.

Mladý Hanák však neměl ze soupeře příliš velký respekt a hned v prvním setu jej doslova rozdrtil 6:1. V tom druhém se Rikl výrazně zlepšil, ale na výhru to nestačilo. Kolář ovládl druhou sadu 6:4 a získal tak pro Prostějov první bod.

„Jsem spokojený s výkonem a hlavně jsem rád, že mi kapitáni dali šanci zahrát si. Nervózní jsem byl jen v prvním gemu, pak to ze mě už spadlo. Jsem rád, že jsem svou šanci využil," usmíval se spokojený Zdeněk Kolář.

Méně se už vedlo druhému prostějovskému želízku v ohni Kláře Vykoukalové. Ta se postavila Kristýně Plíškové a po dvou setech padla.

Plíšková především skvěle a tvrdě podávala a nakonec nasázela Vykoukalové hned dvanáct es. První set tak sparťanská hráčka ovládla 6:4.

V tom druhé Vykoukalová zabrala a dotáhla jej až do zkrácené hry. V ní ale opět nestačila na servis Plíškové a podlehla 4:7.

Třetí zápas dovedl na kurt první velké jméno prostějovského kádru, a to Lukáše Rosola, ale ani on nezačal nejlépe.

V prvním setu se s Matějem Vocelem vyloženě trápil a rozhodnout musel až tiebreak. Ten vyhrál daviscupový reprezentant 7:5.

Vocel však slavnějšího konkurenta trápil i ve druhé sadě. Tu nakonec musela opět ukončit zkrácená hra, kterou favorit znovu získal 7:5.

Naopak jasný průběh měla bitva mezi Barborou Strýcovou a Kateřinou Siniakovou. Hráčka Prostějova do utkání přímo vlétla a první set ovládla s přehledem 6:1. V tom druhém pak znovu triumfovala, a to 6.3.

Daleko zajímavější byly zápasy Jiřího Veselého s Lukaszem Kubotem a Rakušana Thiema s Markem Michaličkou. Oba duely se totiž protáhly na tři sety, ale jen Thiem úspěšně uhájil prostějovské barvy. Nejprve padl s Michaličkou v prvním setu 6:7. Následující dva už však patřili rakouskému reprezentantovi. Nejprve Michaličku zdolal 6:4 a poté 6.3.

I Jiří Veselý začal svůj duel prohrou, a to 6:7. Kubot pokračoval v dobré hře, ale Veselý se vzbouřil jeho diktátu a skvělým servisem srovnal na 1:1, když jej porazil 6:3. Závěrečná sada byla však plně v rukou hráče Sparty. Kubot vyhrál 6:1 a celkově 2:1 na sety.

„Byl to pro mě po dlouhé době zápas a navíc s Lukaszem je to pro mě vždycky těžké. Hraje hodně na riziko a rytmus žádný. Víceméně to bylo spíš o něm než o mně," posteskl si Veselý.

Veselého prohra tak posunula zápas do čtyřher, kde si Prostějov musel své vítězství ještě uhájit. Vítězný bod tak Prostějovu zajistila dvojice Thiem – Rosol, která porazila Sparťany Rikla s Dlouhým 6:2 a 6:3. Čestný bod Spartě pak ve čtyřhře uhrály Plíšková se Siniakovou, když zdolaly Strýcovou, Smitkovou 6.1 a 6:4.

TK Agrofert Prostějov – TK Sparta Praha 5:3

Dvouhra: Kubot (SPA) – Veselý (PV) 7:6(4) 3:6 6:1, Thiem (PV) – Michalička (SPA) 6:7(4) 6:4 6:3, Strýcová (PV) – Siniaková (SPA) 6:1 6:3, Rosol (PV) – Vocel (SPA) 7:6(5) 7:6(5), Plíšková (SPA) – Koukalová (PV) 6:4 7:6(4), Kolář (PV) – Rikl (SPA) 6:1 6:4.

Čtyřhra: Plíšková/Siniaková (SPA) – Strýcová/Smitková (PV) 6:1 6:4, Rosol/Thiem (PV) – Dlouhý/Rikl (SPA) 6:2 6:3.