Oby týmy musely bojovat nejen se zkalmáním, které jim přinesly neúspěšné semifinálové boje, ale také s velkou únavou.

Jak Prostějov tak i Pardubice totiž v rámci Final 8 absolovovali během pouhých tří dnů tři zápasy. V první čtvrtině se o něco lepší hrou prezentoval Prostějov, ale bodově odskočit se mu nepovedlo a po první části hry vedl jen o dva body.

Orlům ale výborně vyšel úvod druhé čtvrtiny, kdy se Bálintovým svěřencům povedla devítibodvá šňůra, jejímž výsledkem bylo vedení 27:16. Dvojciferným rozdílem vedl Prostějov ještě tři minuty před změnou stran. Tento úsek ale vyhráli Východočeši 8:1 a vrátili se do hry o bronz.

Do druhé dvacetiminutovky tak Orli vstupovali s náskokem čtyř bodů. O ten však díky šestibodové sérii záhy přišli a Synthesie vedla 45:43.

Východočeši poté svůje náskok ještě navýšili a minutu před koncem třetího dějství drželi desetibodový náskok. V závěru čtvrtiny se ovšem Pradubice dopustili dvou zbytečných ztrát a Orli dvěma protiútoky zkorigovali ztrátu 59:65.

"Ty dva protiútoky pro nás byly hodně důležité. Nastartovalo nás to a hráči, kteří do té doby nehráli ideálně, ožili. Zejména pak rozehrávač Lawrence,“ hodnotil pro klubový web tento zřejmě klíčový okamžik trenér Bálint.

Hanáci totiž vletli do poslední čtvrtiny jako uragán a sedmibodovou sérií v úvodních dvou minutách opět získali vedení na svoustranu. Pardubicím navíc v úvodu poslední části odešla střelba a první pětiminutovku vyhráli Orli poměrem 16:2.

Prostějov už poté svůj náskok uhájil a dotáhl duel do vízězného konce.

„Měli jsme dnes relativně dobrý vstup do utkání, kdy se nám podařilo překonat zklamání ze včerejší porážky. Dostali jsme se tak do vedení a naše forma gradovala ve druhé čtvrtině. Pak ale přišly čtyři zbytečné chyby, Pardubice proměnily těžké střely a rázem srovnaly. My jsme se naproti tomu nemohli trefit. Pak jsme ale dvěma útoky ožili a když se do hry dostal Lawrence začal hrát celý tým a nepříznivý vývoj utkání jsme otočili,“ zhodnotil utkání Peter Bálint.

Počtvrté za sebou a pošesté celkově vyhráli Český pohár basketbalisté mistrovského Nymburka. V dnešním finále závěrečného turnaje v Klatovech porazili Nový Jičín 66:48 a vedle vítězné trofeje převzali i šek na 200.000 korun.

BK Prostějov – BK Synthesia Pardubice 83:77 (18:16, 39:35, 59:65)

Body: Chán a Landry po 20, Šležas a Veikalas po 15, Lawrence 9, L. Tóth 4 – Hampton 19, Wright a Arnold po 17, Miloš 13, Bohačík 6, Marek 5. Rozhodčí: Vyklický, Galajda, Znamínko. Trojky: 3:7. Trestné hody: 33/24 – 24/18. Fauly: 24:26. Pět chyb: 32. Pospíšil (Pce). Doskoky: 36:29. Čtvrtiny: 18:16, 21:19, 20:30, 24:12.

Ondřej Kašlik