V průběhu první čtvrtiny šlo mezi Prostějovany a Ostravany o opatrné vzájemné testování. Po jejím skončení vedli hosté o bod a ve druhé čtvrtině dokázali jít do výrazných vedení 21:32 i 27:38.
V tomto časovém úseku se nedařila Orlům střelba, Ostravanům naopak. Na varovný signál ale prostějovští Orli zareagovali jak nejlépe mohli. Klidnou trpělivou hrou bez významnějších chyb začali své manko snižovat a když se čas utkání lámal, byli už naopak v šestibodovém vedení.

Hned po zahájení třetí čtvrtiny vedli Orli už 50:42 a Kohout přidal ještě tříbodový zásah na 51:42. Uklidňující se prostějovští basketbalisté ale brzy poznali, že Ostravané ještě nemíní nic vzdát. Náhle už prohrávali pouze o dva body 58:56 a po Pelikánově úspěšném trestném hodu dokonce jen 58:57. K dobru domácích nemohlo přispívat, že se začala poněkud vytrácet pozornost. Dalším střelcem byl sice domácí Kratochvíl, ale Ciz zužitkoval oba trestné hody na 60:59 a dramatické chvíle pokračovaly. Po chvíli svítilo na tabuli 64.59, hosté ještě trojkou Alice snížili na 64:62, ale potom už trefovali jen Orli .

V poslední čtvrtině už Prostějovští své vcelku bezpečné vedení udržovali. V závěru střetnutí ještě Orli výhru navýšili. Když vedli 87:77 a dokázali ještě přidat v jedné šňůře jedenáct bodů! Závěr patřil Slezákovi, dal trojku, přidal dva úspěšné trestné hody, zavěsil i na 96:77 a dílo ostravské zkázy ještě dokonal přesným zásahem na konečný výsledek Kohout.

„Odehráli jsme v Prostějově velice solidní první poločas," bylo jediné, co mohl pochválit trenér NH Ostrava Dušan Medvecký. „Utkání se zlomilo když jsme vedli před hlavní přestávkou asi o jedenáct bodů a dovolili jsme domácím hráčům dát lehké koše. A když se dostane Prostějov do vedení, je vše už hodně těžké. Má skvělé hráče. V závěru jsme se už dostali do velikých problémů, naše obrana prakticky neexistovala. Po minulé sezoně nám odešlo šest hráčů, přišli čtyři a Folker s Willmanem jsou poprvé v Evropě. Náš tým se sehraje a bude potom hrát, co chci. Tak jako dnes v první části utkání," věří trenér Medvecký.

„Těší nás, že jsme zdolali silného soupeře," liboval si trenér Orlů Zbyněk Choleva. Bylo to ale utkání nepřesné, nervózní a konečný výsledek věrně nezobrazuje dění na palubovce. Nebyli jsme dostatečně přesní, nevytvářeli jsme patřičný tlak, zbytečně jsme faulovali. Za vítězství jsem rád, ale nemuselo se to podařit," hovořil tentokrát hodně kriticky trenér Choleva a ještě dodal: „Ale vyhráli jsme vysokým rozdílem bodů a to se počítá!"

Autor: VLASTIMIL KADLEC

ORLI PROSTĚJOV – NH OSTRAVA 98:77 (20:21, 48:42, 71:62)

Nejvíce bodů: Slezák 25, Bohačík 20, Kohout 17 – Ruach 21, Willman 13, Alič 11. Rozhodčí: Hruša, Paulík, Komprs. Fauly: 24:26. TH: 26/23 – 31/20. Trojky: 5:9.