Měl statut zimního Mistrovství České republiky v horském maratónu jednotlivců, letos nejen v kategorii muž, ale také kategorii žena.

Byla vypsána i extrémní horská štafeta dvojic.

Cílem je absolvovat během 24 hodin co nejvíce výstupů na nejvyšší vrchol Beskyd, Lysou horu.

Určen byl nejen pro špičkové sportovce a extrémisty, ale hlavně pro širokou turistickou veřejnost a aktivní obyvatele z celé České republiky a střední Evropy.

Okruh byl dlouhý 12 km s převýšením 800 výškových metrů a vedl z části po turistických značkách a z části měl vlastní značení. Některé úseky trasy byly prošlapané.

Jedná se ale o extrémní závod, takže upravený, posypaný a osvětlený chodník tam nikdo čekat nemohl. Na trase byly číselně označeny záchytné body, které v krizových situacích pomohly určit, ve kterých místech se závodník nachází.

Samozřejmě závodníci museli mít v povinné výbavě čelovky, plně nabitý mobilní telefon, nesmeky na boty, které pomáhají k bezpečné chůzi po zledovatělém povrchu, NRC alufólie, náhradní čelovku a baterie do ní, ale i náplasti a prášky proti bolesti. Povinná výbava byla kontrolována při akreditaci.

Na těchto závodech nemohli chybět ani zástupci města Prostějov, členové Adrenalinsport klubu.

Do závodu jednotlivců se přihlásil David Koribský a do soutěže dvojic nad 50 let Jarda Koribský a Jiří Zatloukal.

V závodě jednotlivců startovalo 351 jednotlivců a náš závodník obsadil 81. místo, když vrchol Lysé zdolal sedmkrát. Ve své kategorii 31–40 let pěkné 31. místo

V soutěži dvojic a kategorii nad 50 let náš tým obsadil třetí místo, když vrchol Lysé zdolal 10krát. V kategorii týmu startovalo 79 družstev a celkově jsme obsadili 33. místo

„Strašně nás to potěšilo a současně zavázalo k dalším ročníkům a ještě většímu nasazení jak v přípravě, tak přípravných závodech na tento extrémní závod," uvedl Jarda Koribský.

„Podmínky byly hodně naročné. Závod začal za krásného počasí, bezvětří, relativního tepla. Před setměním ale začalo foukat, a na vrcholu Lysé nastala zima až –15°C. Závod je náročný především na psychiku, fyzickou zdatnost. Dobré oblečení a kvalitní doprovod, bez kterého se žádný závodník neobejde," popisoval Koribský.

Mistrem České republiky v horském maratonu jednotlivců je Jan Zemaník. Třináct kol, 148,2 kilometrů s převýšením 9932 metrů, to jsou čísla, která zdobí letošního vítěze závodu 24 hodin na Lysé hoře.

Druhý došel Martin Mazur v 10.34, a v nohách měl dvanáct okruhů. Třetí je Libor Uher, který v 10.51 uzavřel dvanáctý okruh.

Mistryní České republiky v horském maratonu jednotlivců je Klára Rampírová, která v 10.20 měla na svém kontě deset uzavřených okruhů. Druhá se umístila Božena Kováčová s devíti okruhy, které uzavřela v 9.55. Třetí je Petra Bielinová, která v 9.02 uzavřela osmý okruh.