Jakub Filip z SKC Prostějov, Ondřej Vendolský z Cyklo Kaňkovský Olomouc a Michal Mráček s Janem Kadúchem závodící od letošní sezony za Favorit Brno nechybí v šestičlenné české nominaci na světový šampionát v Rusku.

„O výsledcích nepřemýšlím, opět se chci ukázat v nejlepším světle,“ okomentoval své cíle Filip. Českou nominaci na světový šampionát juniorů doplňují plzeňský Karel Matějka a Karel Maňousek z Favoritu Brno.

„Je potřeba vyzdvihnout výkon trojice Filip, Mráček, Kadúch, kteří si vybojovali pevné místo v juniorské reprezentaci, přestože jsou juniory teprve prvním rokem. Letos se tak zúčastní obou vrcholných akcí – mistrovství Evropy i mistrovství světa,“ těší předsedu oddílu Petra Šrámka.

Za úspěch by považovali umístění do šestého místa

Oba současní prostějovští závodníci jsou podle něj dobře připraveni a věří, že budou dobře reprezentovat prostějovskou i českou cyklistiku. Za velký úspěch by považoval umístění do šestého místa ve stíhačce družstev i Ondřeje Vendolského ve stíhačce jednotlivců.

„Je to asi největší ocenění trenérské práce Vladimíra Vačkáře a celé řady obětavých pracovníků, kteří se na chodu SKC a SCM podílejí,“ vyjmenoval Šrámek.Filip a Vendolský po závodu v Polsku. Klikněte pro zvětšení

Ještě před odletem na světový šampionát stihli Jakub Filip a Ondřej Vendolský ve spolupráci s Davidem Dvorským vybojovat bronz v týmové časovce na juniorském mistrovství republiky v silniční cyklistice. Na pětasedmdesátikilometrové trati v Hradci Králové nestačili 2. srpna pouze na Favorit Brno a vítěznou Kooperativu Liberec.

„Připravovali se hlavně na dráhu, před závodem jsme sice doufali v medaili, naším cílem ale bylo skončit do pátého místa,“ okomentoval Šrámek.
Na nedávném juniorském mistrovství Evropy v Bělorusku skončil Jakub Filip sedmý ve stíhacím závodě družstev a osmý ve scratchi.

„Škoda, že Filipovi, Mráčkovi a Kadúchovi pokazil stíhačku čtvrtý závodník,“ zamrzelo tehdy Šrámka.

Do české nominace se dostal i Ondřej Tkadlec z SKC Prostějov, letošní mistr republiky ve stíhacím závodě a vítěz závodu Haná Tour.

„V českých barvách bude 10. srpna startovat na prestižním etapovém silničním závodě Jugendtour v Rakousku.

Jakub Filip skvěle reprezentoval na juniorském mistrovství Evropy dráhařů

Sedmé místo ve stíhacím závodě družstev a osmou pozici ve scratchi si z nedávného juniorského mistrovství Evropy v dráhové cyklistice přivezl závodník SKC Prostějov Jakub Filip.
„Neodjížděl jsem tam s žádnými konkrétními cíli. Prostě jsem chtěl předvést co nejlepší výkon a ukázat se. Ve scratchi se mi povedlo zachytit únik vedoucí skupinky a ostatním jsme nadělili celé kolo,“ poznamenal Filip.
Ve stíhačce naopak doplatil na slabší tým, kdy jeden reprezentant na čtyřkilometrové trati nestíhal. „Původně měl jet místo něj Ondra Vendolský, ale nakonec ho nevzali,“ nepotěšilo Filipa. V cíli z toho ale i tak byla dvakrát nejlepší desítka, přestože nestartoval v bodovacím závodě jednotlivců, své nejsilnější disciplíně.
S Filipovými výsledky byl spokojen i předseda SKC Prostějov Petr Šrámek. „Skvěle nás reprezentoval. Spolu s našimi bývalými členy Janem Kadúchem a Michalem Mráčkem skvěle zajezdili. Škoda jen, že jim týmovou stíhačku pokazil čtvrtý závodník,“ okomentoval Šrámek.
Jedna věc ale Filipa zamrzela. Mistrovství Evropy se konalo ve stejném termínu jako mládežnické mistrovství republiky na prostějovském velodromu. „Určitě bych bojoval o medaile, třeba by se mi povedlo získat titul,“ uvedl zklamaně.

Jiří Možný