Otmar Maleček byl úspěšným cyklistou jak na dráze, tak i na silnici. Bohužel brzo cyklistický svět opustil. Bylo mu 31 let.

V roce 1999, rok po jeho smrti, se Memoriál uskutečnil poprvé. Nyní se diváci mohou těšit již na dvacátý ročník.

„Mám rád tradice a když se nezapomíná na lidi z Prostějova, kteří něco dokázali. Určitě se rád zúčastním a budu našim závodníkům držet palce,“ neskrýval nadšení primátor Prostějova František Jura.

Přehlídka historických motorových vozidel v rámci soutěžní přehlídky Rallye na pohodu - z lázní do lázní. 18.8. 2019
VIDEO: Veteráni v hodnotě milionů brázdili Prostějovsko

„Pro město to má velký význam. Jde o dvacátý ročník a my se snažíme, nebál bych se říct každým rokem, víc a víc tento závod podporovat, protože jeho význam nabývá,“ dodal.

„Chtěl bych vyjádřit velký dík, protože děláte Prostějovu dobré jméno. Přejeme závodníkům mnoho úspěchů,“ přidal se na tiskové konferenci náměstek primátora Jan Krchňavý.

Zajímavý program i nová tribuna

Protože se jubilejní ročník ponese v duchu oslav kulatého výročí, organizátoři připravili atraktivní program. Novinkou bude tribuna, kterou pořadatelé v těchto dnech dokončují a hotová by měla být v půlce příštího týdne.

„Snažili jsme se to pojmout trošku slavnostněji. K tomu potřebujeme už jen počasí,“ připomněl ředitel turnaje Michal Mráček loňský ročník, který se neobešel bez komplikací kvůli dešti.

Závody startují v pátek v 11 hodin kvalifikací a předvedou se i mládežníci. Páteční program by měl poté gradovat od 15. a 16. hodiny až do večera.

Ilustrační foto
Na Prostějovsku hrozí silné bouřky a vydatný déšť

Sobotním program pak začíná ve 12 hodin. Za zmínku stojí mimo jiné i vystoupení skupiny Premier, která zahraje pro děti po 17. hodině i večer po ukončení celé akce.

Přijedou velká jména

Mezi největší hvězdy závodu by měli mezi muži patřit olympijský vítěz Lasse Hansen či trojnásobný mistr světa v madisonu a mistr světa ve scratchi (hladký závod, pozn. redakce) Morgan Kneisky.

„Letos jde o závěr olympijské kvalifikace, všechny týmy přijedou s tím nejlepším,“ láká diváky Michal Mráček.

Nesmíme však zapomenout ani na prostějovské závodníky Daniela Babora a Wojciecha Pszczolarskiho. Ti by měli také patřit k ozdobám Memoriálu Otmara Malečka.

U žen by kromě české mistryně světa Jarmily Machačové měla dorazit i Dánka Amalie Dideriksen, loňská mistryně světa ze silnice.

„Ona je dalším důkazem toho, že dánská reprezentace i další sem poslaly opravdu ty nejlepší,“ těší Mráčka.

Diváci se tedy mají rozhodně na co těšit. „Chtěl bych poděkovat městu a Olomouckému kraji za jejich velkou podporu,“ řekl závěrem předseda klubu SKC Prostějov Petr Šrámek.

JIŘÍ HORÁK