Vývoda překonal „nepřekonatelné"

Program odstartoval už v pátečním dopoledni, na programu byly sprinterské disciplíny. To byla šance k předvedení se závodníků brněnské Dukly, jejichž specializací jsou právě tyto disciplíny. Juniorskou kategorii sprintu podle předpokladů zcela opanovali, když zvítězil Jakub Vývoda před Davidem Sojkou a Jaroslavem Snášelem.

V kadetské kategorii byly šance podstatně vyrovnanější. Z domácích závodníků se nejvíce dařilo Luďkovi Helisovi, který v jízdě o třetí místo podlehl Jiřímu Fantovi a umístil se tak na místě čtvrtém. Z vítězství se mezi kadety radoval Lukáš Holub (TJ ZČE cyklistika Plzeň), který ve finále zdolal Josefa Bařtipána (TJ Stadion Louny).

V kategorii žákyň a kadetek se očekávalo hladké vítězství pro rychlostní disciplíny nadmíru nadané Sáry Kaňkovské (Mapei cyklo Kaňkovský, SCM Prostějov), která na „letmé dvoustovce" s přehledem zvítězila. Z vítězství se však radovala Natálie Šrůtková (TJ Favorit Brno), které ve finále porazila Emu Kaňkovskou (Mapei cyklo Kaňkovský, SCM Prostějov). Třetí se pak umístila právě Sára Kaňkovská. Obě sestry Kaňkovské si pak chuť spravily v umovém sprintu, kde s přehledem zvítězily. Velmi slušné páté místo pak při své premiérové účasti ve sprintu obsadila Veronika Pěčonková (SKM Zlaté Hory, SCM Prostějov).

V týmovém sprintu se domácím závodníkům dařilo i v kadetské kategorii. Družstvu ve složení Matouš Hynek, Luděk Helis a Daniel Chytil (všichni SKC Prostějov) obsadilo místo druhé, když kluci nestačili pouze na sestavu Bařtipán, Doušíček, Ruffer (první dva jmenovaní TJ Stadion Louny, Ruffer pak TJ Lokomotiva Beroun). Třetí skončilo družstvo Vitouš, Křikava, Holub (všichni TJ ZČE cyklistika Plzeň).

I v juniorské kategorii se dařilo domácím, sestava Malec, Ponikelský, Lichnovský (prvně jmenovaný SKC Prostějov, druzí pak Mapei cyklo Kaňkovský, všichni zařazeni do SCM Prostějov) obsadilo místo druhé, když za sebou nechalo sestavu Snášel, Ženata, Vogeltanz (první dva ASO Dukla Brno, TJ ZČE cyklistika Plzeň). Suverénně zvítězilo družstvo Dukly Brno Vývoda, Sojka, Tesařík.

V samotném závěru pátečního programu pak oko diváka musela potěšit lahůdka v podobě jízdy Jakuba Vývody v disciplíně 1km p.s. Jakub předvedl mimořádný výkon a časem 1:05,803 nejenže zvítězil, ale především pokořil pět let starý český rekord Jiřího Bareše, jenž ho navíc dosáhl ve vysokohorských podmínkách, na velodromu v Aquascalientes v Mexiku.

Z domácích závodníků se mezi juniory nejlépe dařilo Tomáši Malcovi, který v pevném kilometru obsadil velice slušné šesté místo. Velmi solidním výkonem se mezi žáky prezentoval také Dominik Bušina (SKC Prostějov), který v pevném kilometru obsadil místo osmé. V žákovské kategorii byla sestava domácích oslabena neúčastí Martina Šmídy, který by jistě právě v rychlostních disciplínách předvedl dobré výkony.

Svozilová dojela v bodovačce třetí

Sobotní program započal velice atraktivními souboji v keirinu. V juniorské kategorii dle očekávání kralovali závodníci Dukly Brno, mezi něž se podařilo do finále probojovat pouze Tomáši Malcovi. V kadetské kategorii za vítězným Vojtěchem Tomanem (Mapei cyklo Kaňkovský) druhé místo obsadil domácí Matouš Hynek, třetí se umístil Jiří Fanta (Kovo Praha).

Ze stíhacích závodů na dvoukilometrovou distanci v kategoriích žáků, kadetů a žaček s kadetkami, za zmínku stojí výkon Sáry Kaňkovské, která v kadetské kategorii zvítězila před rakouskou závodnicí Marlene Schilling ve vynikajícím čase 2:39,419! Pro laickou veřejnost se jedná o čas, se kterým by olomoucká závodnice obsadila třetí místo mezi juniorkami!

Mezi juniory zvítězil ve stíhacím závodě na tříkilometrové distanci Tomáš Heřmanovský (TJ Uničov, SCM Prostějov), před druhým Nicolasem Pietrulou (CK Příbram) a třetím Michaelem Kukrlem (TJ Uničov, SCM Prostějov), pro kterého se jednalo o premiérový start na dráhových závodech vůbec.

V odpoledních bodovacích závodech se mezi kadety opět výtečně předvedl Matouš Hynek, který v krásném souboji podlehl pouze Michalu Kohoutovi z Dukly Praha.

Ve spojené kategorii juniorek a žen se hezkým výkonem ukázala Markéta Svozilová (SKC Prostějov), jenž se umístila na místě třetím za vítěznou Verenou Eberhard z Rakouska a druhou Kateřinu Růžičkovou z Dukly Praha. Ve výbornou podívanou se proměnil bodovací závod žaček a juniorek. Holky závodily od prvního bodování a v nastaveném tempu nepolevily ani v závěru. Z vítězství se radovala rakouská závodnice Marlene Schilling, na místě druhém se umístila Sára Kaňkovská, na místě třetím pak Natálie Šrůtková. Domácí Kristýna Mráčková (SKC Prostějov) se umístila na hezkém šestém místě.

Neděle ve znamení madisonu

Vydařené závody vyvrcholily ve nedělním odpoledni opravdovou lahůdkou, ve kterou se proměnil bodovací závod dvojic tzv. madison. Závod kadetů naprosto suverénně opanovala domácí dvojice Hynek – Helis, která zvítězila rozdílem třídy přetaveným do třiadvacetibodového rozdílu na druhou dvojicí Pezlar – Slavík (Kovo Praha-Sportovní klub MS Auto). Třetí se umístila dvojice Fanta – Šipoš (oba Kovo Praha).

V juniorech byl závod neméně kvalitní, navíc napínavý až do samého konce. Opravdu nevídaným výkonem zvítězila dvojice brněnských sprinterů Vývoda-Sojka, na místě druhém se umístili Ponikelský – Lichnovský, na místě třetím pak Malec – Vogeltanz (SKC Prostějov, TJ ZČTJ ZČE cyklistika Plzeň). Tomáš Křivánek (SKC Prostějov) ve dvojici s Janem Kuběnkou z Favoritu Brno umístil na místě devátém.

Ačkoliv předpověď počasí se zdála nepříznivá, nakonec prostějovské závody doprovázelo krásné slunné počasí, základní předpoklad úspěšného pořádání podobných mítinků na otevřené dráze. Hojná účast závodníků všech kategorií, okořeněná vynikajícími výkony pak udělala z prvního Českého poháru v dráhové cyklistice opravdu skvělou podívanou. Je třeba také připomenout, že závody se konaly za finanční podpory města Prostějova a Olomouckého kraje. ⋌(skc)