„O skončení jsem přemýšlel už během uplynulé sezony. Rozhodně jsem se nerozhodl ze dne na den. V podstatě už k tomu všechno směřovalo. Už před sezonou jsem oznámil, že po jejím konci nejspíš skončím. Myslím si, že i pro družstvo bude změna dobrým impulsem," říká Miroslav Čada, který Prostějov dovedl ke všem jeho jedenácti titulům, z nichž poslední přišel lehce neočekávaně v roce 2022.

„Dostal jsem nabídky i z jiných týmů, které mají ambici hrát o titul. Byl jsem už ale pevně rozhodnut," dodal.

Nyní ho tedy na lavičce nahradí slovenský kouč Michal Matušov. A ten rozhodně nepatří k žádným nováčkům. Ač je mu teprve 35 let, stihl už s volejbalistkami z klubu Slávia EU Bratislava získat pět slovenských titulů, které posbíral mezi sezonami 2016/2017 a 2022/2023. Ve svém mladém věku se také už stihl dostat až na post asistenta u slovenské reprezentace, odkud se zná právě s Čadou, který byl u našich východních sousedů po dvanáct let trenérem hlavním.

„I poté, co se naše cesty rozdělily, jsem Michalův vývoj sledoval. Když jsem se tedy vnitřně rozhodl, že skončím, byl mou první volbou. Náš tým potřebuje trenéra s určitým rukopisem a také historií. Nemohl tedy přijít jen tak někdo," říká dnes už bývalý prostějovský lodivod rozhodným hlasem.

V úterý tedy započala příprava na novou sezonu, ve které se Hanačky budou snažit napravit letošní čtvrté místo, když nejdříve v semifinále nestačily na brněnské Královo Pole a v sérii o bronz pak i na Liberec. Přítomny byly všechny hráčky kromě reprezentantek chystající se s národními výběry na letošní mistrovství Evropy žen, tedy Karin Šunderlíkové, Michaely Pállové a Josefíny Smolkové.

„V této chvíli už máme kádr uzavřený. Pozitivní je, že se v poslední době výrazně zlepšil zdravotní stav Kláry Faltínové, která je po vážné operaci plastiky vazu kotníku. Podle prognóz měla začít v prosinci, ale vypadá to, že by mohla naskočit už o nějakých šest týdnů dříve," říká spokojeně.

„Příprava pak bude velice zajímavá. Počítáme s patnácti utkáními, které budou zahrnovat i dva mezinárodní turnaje, ať už ve Varnsdorfu či v Maďarsku. Kromě toho se zúčastníme i turnaje v Olomouci a k tomu máme domluvených i několik utkání s českými ligovými týmy. Věřím, že se připravíme dostatečně a myslím, že mohu říci, že budeme znovu hrát o medaile" doplnil ještě na úplný závěr.

Kádr VK Prostějov pro letní přípravu 2023:

Nahrávačky: Simona Bajusz, Bára Abendroth.
Blokařky: Veronika Trnková, Raquel Löff, Petra Kožoušková, Julie Bažó.
Smečařky: Jéssica Silva, Pavla Meidlová, Michaela Smolková.
Univerzálka: Jana Dvořáková.
Libero: Kateřina Brunclíková.
Reprezentační povinnosti: Karin Šunderlíková, Michaela Pállová, Josefína Smolková

Trenéři: Michal Matušov, Lubomír Petráš.