O tom ví své i Jan Mrázek, jenž se vůbec první Velké ceny zúčastnil nejen jakožto atlet, ale také jako organizátor.

Bývalý vynikající překážkář v roce 1947 Velkou cenu vyhrál, v dalších ročnících svůj triumf opakoval ještě šestkrát a je tak nejúspěšnějším atletem tohoto mítinku.

„Moc rád vzpomínám na to, jak jsme to dali všechno dohromady. Tehdy bylo málo závodů, mohla za to například i válka. Takže bylo jen mistrovství Moravy a mistrovství Čech. Závodníci měli tak málo závodů, a proto se začaly v různých městech vytvářet velké ceny," vzpomínal 91letý muž.

Ze skromných začátků se postupem času stala akce, na které závodili ti nejlepší překážkáři z Česka.

„Finalisté mistrovství republiky měli za povinnost se Velké ceny zúčastnit. Tehdy byly dva nebo tři rozběhy, to je okolo 20 závodníků," dodal Mrázek.

Mezi nejlepšími překážkáři se neztratili ani ti prostějovští, a to hlavně zásluhou Milana Čečmana, jenž vyhrál Velkou cenu pětkrát a nyní ji organizuje. Úspěšný byl i další prostějovský rodák František Slavotínek, jenž slavil v Prostějově sedmkrát druhé místo.

Prostějovský závod, jenž v posledních letech přibral i další atletické disciplíny jako hod oštěpem nebo skok vysoký, se však potýkal i se svými problémy.

„Někdy nebyly peníze. Například jednou jsme to museli pořádat v rámci utkání Prostějova proti Vyškovu. Funkcionáři se měnili, někdy nebyl dostatek financí. Teď je to ale mnohem lepší," těšilo Jana Mrázka.

O vzestupu Prostějovské ceny hovoří i časy jednotlivých závodníků. Zatímco Janu Mrázkovi stačil k vítězství v roce 1947 čas 15,7 sekundy, oficiální rekord vytvořil v roce 2010 Petr Svoboda, jenž 110 metrů plných překážek zaběhl za 13,61 sekund. Minulý rok to sice stihl ještě rychleji za 13,49 sekund, do zad mu však vál silný vítr.

„My jsme ale tehdy byli rádi, že jsme běhali pod 16 sekund, pak to v roce 1950 zaběhl Milan Tošnar poprvé pod 15 sekund. Časy se tedy nemůžou vůbec srovnávat," podotkl vítěz první Ceny.

Letošní překážky vyhrál Martin Juránek z VSK Univerzity Brno v čase 14,67 sekundy, v hodu oštěpem byl nejúspěšnější Patrik Žeňúch s výkonem 72,72 metrů. Tomu všemu přihlížela i početná parta bývalých vítězů Velké ceny, kteří si tak zavzpomínali, jaké to bylo, když se v Prostějově běhalo před čtyřiceti lety.

A kdo ví, třeba se tak bude vzpomínat i za dalších sedmdesát let…