Na úvodní střetnutí šestnáctifinále evropského CEV Cupu se volejbalistky VK Prostějov vydaly do Belgie, konkrétně na palubovku tamního celku Asterix AVO Beveren. A byl to skutečný boj, který se neobešel bez všemožných zvratů. Dlouhou pětisetovou bitvu nakonec lépe zvládly Belgičanky a do odvety si vybudovaly lehkou výhodu. K postupu by českému celku stačila domácí výhra 3:0 či 3:1.

V prvním setu svěřenkyně Lubomíra Petráše, i bez dvou zraněných hráček, dokázaly obrátit nepříznivý vývoj z 10:16 na 21:20. Následnou skvělou koncovkou své vzepětí pouze potvrdily a zvítězily 22:25.

I v druhé sadě se bylo na co dívat. Dlouho bylo skóre vyrovnané. Potom se ale Belgičanky dokázaly utrhnout a utéct do slibného vedení 21:17. Koncovku si pak už pohlídaly a zvítězily 25:21.

Třetí set byl jednoznačný a patřil domácím. Hanačky se herně trápily a nakonec prohrály v poměru 15:25. Nesložily ovšem zbraně, čtvrtý set doslova ubojovaly a vynutily si pokračování zápasu. Za stavu 25:24 pro domácí musely dokonce Prostějovanky odvracet mečbol, ale díky finální tříbodové šňůře poslaly zápas do tiebreaku.

V ovšem Hanačkám došly síly. Beveren zvítězil 15:8.

 „Potvrdilo se, že Beveren má kvalitní tým hrající velice rychlý volejbal. Většinu utkání se nám však dařilo mu dobrým výkonem vzdorovat, hodně důležitý byl obrat prvního setu i zisk čtvrtého v dramatickém závěru. Sice jsme těsně prohráli, ale zároveň udrželi postupové naděje do odvety,“ okomentoval zápas i současnou situaci pro prostějovský klubový web kouč Lubomír Petráš.

Belgický trenér Kris Vansnick ocenil výkon Prostějova, přesto před odvetou v Česku zůstává optimistou. „Škoda prvního setu, který jsme měli pod kontrolou a přišli o něj vlastními chybami. Potom se naše hra zase zlepšila, směřovali jsme k vítězství 3:1. Soupeř ale má své kvality a ve vyrovnané čtvrté sadě lépe zvládl koncovku. Přesto jsme nakonec vyhráli my a věřím, že si poradíme i v náročné odvetě,“ citoval ho prostějovský web.

Odveta na prostějovské palubovce se odehraje ve čtvrtek 19. prosince.

Asterix AVO Beveren – VK Prostějov 3:2 (-22, 21, 15, -25, 8)

Rozhodčí: Kozlova (Rusko) a Taran (Moldavsko). Čas: 125 minut. Diváků: 311. 

Beveren: Clerkx 8, Van Avermaet 13, Boonstra 16, Stragier 21, Janssens 19, Van de Vyver 4, libero Valkenborg – D´Hondt 2, Van Geertruyden 2, Martin 3. Trenéři: Kris Vansnick a Raf Vekemans. 

Prostějov: Nová 20, Kozmík 9, Kopáčová 23, Weidenthalerová 11, Stümpelová 10, Zatloukalová 2, libero Slavíková – Dvořáčková, Baláková. Trenéři: Lubomír Petráš a Lukáš Sťahuliak.

Autor: DAVID KUBATÍK