„Náš tým dnes bojoval velmi statečně a v současné době to bylo na hranici možností,“ uznal po porážce v poměru 1:3 prostějovský kouč Miroslav Čada.

„Předváděli jsme nejlepší výkon v sezoně. Polovinu utkání jsme byli Fenerbahce vyrovnaným soupeřem,“ pokračoval.

„Zápas nás stal mnoho sil. Celý tým je velmi unavený,“ přidal se jeho protějšek, slavný brazilský trenér Zé Roberto.

Domácí hráčky přišla podpořit nejvyšší návštěva sezony (1400 diváků) a na jejich výkonu to bylo rázem znát. Do svého soupeře se od úvodních míčů pustily tak, jak plánovaly: uvolněně, bez obav a s chutí.

Ani hráčky Fenerbahce možná nečekaly tak mohutný odpor, a když byl stav po deseti míčích stále vyrovnaný, zapnuly na vyšší obrátky a odskočily na 9:14.

Nečekané rezervy ale našly i Hanačky a rozehrály se ke svému nejlepšímu výkonu v probíhajícím ročníku Champions League.

Zásadní podíl na tom měla izraelsko-chorvatsko-slovenská trojice Anna Velikiy, Sanja Popovič a Veronika Hrončeková.

Poslední jmenovaná dokázala srovnat na 18:18 i 19:19 a vzápětí svým přesným podáním poslala Prostějov do vedení. Svoji sílu na servisu následně potvrdila esem a domácí vedly na startu koncovky 21:19.

Fenerbahce ještě stačilo dohnat ztrátu a otočit na 22:23, pak znovu srovnala Popovič a na podání šla Velikiy. Její dva přesné míče znamenaly senzaci hned v prvním setu – Prostějov ho vyhrál 25:23 a vedl nad hvězdným Fenerbahce 1:0.

„Tlačily jsme na servisu a vyplatilo se nám to,“ všimla si prostějovská kapitánka Solange Soares.

Prostějov vs. Fenerbahce. Foto: ČTK

Druhá sada se od počátku nesla v maximálně vyrovnaném duchu. Obě družstva se předháněla ve vynikajících obranných zákrocích a prostějovská hala mohla bouřit nad úžasnými výměnami.

Za stavu 14:14 se rozhodl domácí kouč zaskočit Istanbul změnou stylu a do hry poslal místo Moniky Smák druhou nahrávačku Šárku Kubínovou a na síť Brazilku Soares. Záměr mu v první chvíli vyšel a český tým si vypracoval dvoubodové vedení.

Vždy, když tureckému velkoklubu teklo do bot, dokázala mu smrtícím podáním vypomoci americká reprezentantka Logan Tom. V závěru druhého setu převrátila vedení na stranu Fenerbahce a výsledkem byly tři turecké setboly.

Ten první ještě odvrátila chorvatská smečařka Popovič, eso Hrončekové pak znamenalo snížení na 23:24.

O podobný kousek se slovenská blokařka pokusila i podruhé, ale tentokrát její podání letělo do zámezí a přineslo srovnání na 1:1.

„To byla rozhodující chvíle, kdybychom znovu využili koncovky, pokračovali bychom ve stejné hře. Takto se ale dostaly soupeřky na koně a byly ve všem jistější,“ okomentoval trenér Čada.

„V těch nejtěžších a nejdelších výměnách se ale ukázala kvalita soupeře a fakt, že za něj nastupují hráčky nejvyšší světové úrovně,“ uvedl.

Supertým musel na Hané jet naplno

Jeho svěřenky ale ani ztráta napínavého setu nerozhodila a do třetího dějství vletěly raketově. Rychle získaly vedení 4:1, posléze i 8:4.

Supertým uznávaného brazilského kouče Zé Roberta si uvědomil, že bude muset na palubovce outsidera předvést svůj maximální výkon a začal tlačit.

Servisem Tom se opět dostal do setu a zaplněná hala Sportcentra se mohla na vlastní oči přesvědčovat, proč se Tom, Korejka Kim nebo brazilská olympijská vítězka Fabiana řadí mezi nejlepší hráčky světa. Domácím na chvíli vypadl příjem, Fenerbahce krutě trestalo a třetí set vyhrálo 25:17.

Rozdíl mezi oběma celky pak naplno odhalila čtvrtá sada, která už byla zcela v režii Istanbulu. Houževnatě bojující Prostějov sice vzdoroval ze všech sil, ale asi dvacetičlenný hlouček fanoušků Fenerbahce už svými chorály vedl Žluté anděly k celkové výhře.

Při stavu 15:24 ještě Velikiy odvrátila první mečbol, ale Asijská Gamova, jak se přezdívá korejské hvězdě Kim, přesnou smečí ukončila skvělou volejbalovou podívanou.

„Jsem samozřejmě spokojený s vítězstvím, ale bylo to hodně náročné a těsné. Je krásné hrát takové zápasy, jako byl tento, protože mu nechybělo prakticky nic,“ pronesl po utkání spokojený Zé Roberto.

„V prvním setu jsme nehráli dobře. Prostějov nás zatlačil výborným servisem, kterým získal pět důležitých bodů. Pak už jsme se ale zlepšili a vyhráli. Už teď se těšíme na domácí odvetu,“ dodal kouč, který dokázal vyhrát olympijské hry jak s ženským, tak mužským výběrem Brazílie.

Odveta v Istanbulu se uskuteční ve čtvrtek 9. února od 19:00. Kdyby Prostějov senzačně vyhrál, musel by následně zvládnout i rozhodující zlatý set.

VK Modřanská Prostějov – Fenerbahce Universal Istanbul 1:3 (23, –23, –17, –16)

Rozhodčí: Isajlovic (Rak.), Van Gompel (Niz.). Čas: 103 min. Diváků: 1400.

Prostějov: Horká, Hrončeková, Popovič, Velikiy, Monzoni, Smák, libero Chlumská – Soares, Kubínová, Artmenko. Trenér: Miroslav Čada.

Fenerbahce: Aydemir, Tom, Fabiana, Tokatlioglu, Kim, Erdem, libero Dalbeler – Šaškova, Kocyigit, libero Güneyligil. Trenér: Zé Roberto.