VK Modřanská prolétla českou sezonou s takovou suverenitou, jako Michael Schumacher startovním polem formule 1 v dobách své největší slávy. Hanačky s početnou cizineckou legií neprohrály jediné utkání, vybojovaly Český i Česko-slovenský pohár a jako třešničku na dortu si zahrály čtvrtfinále nejprestižnější klubové soutěže starého kontinentu Ligy mistryň.

I proto je Prostějov před vypuknutím bojů o titul v relativním klidu. „Jsme ve střehu, ale nervozita žádná nepanuje,“ hlásí ostřílený kormidelník Miroslav Čada. „V klidu se připravujeme na první zápas. Věnujeme se jak teoretické, tak praktické přípravě, ale žádné napětí nepozoruji.“

Brňanky na suveréna domácí nejvyšší soutěže narazí letos už popáté. Ve všech pěti předchozích případech slavil výhru Prostějov. Nejzajímavější zápas obou soupeřů přineslo únorové finále Českého poháru, kdy svěřenkyně brněnského trenéra Ondřeje Marka na Hané zaskočily prostějovský tým snů a dotáhly duel do tie-breaku, což se žádnému jinému českému týmu v sezoně nepovedlo.

„Ve finále chceme navázat na naše lepší výkony proti tomuto soupeři a pokusíme se Prostějov potrápit minimálně v domácím utkání,“ těší se na sérii hranou na tři vítězné zápasy Marek.

Jeho protějšek a zároveň i předchůdce na brněnské lavičce Miroslav Čada si uvědomuje, že po spanilé jízdě letošním ročníkem čeká na jeho svěřenkyně poslední krok, který bývá tím nejtěžším.

„Bývá to tak. Ale myslím si, že máme tak zkušený kádr, že to zvládneme,“ říká prostějovský kouč.

Spálová po sezoně končí

Ten se bude i ve finále spoléhat na nejlepší českou volejbalistku posledních let Miladu Spalovou, která už vyhlásila, že po sezoně přeruší kariéru, stejně jako na zahraniční hvězdy Prostějova v čele s americkými reprezentantkami Ogonnou Nnamani a Kim Glass. Druhá jmenovaná ale bude s největší pravděpodobností Prostějovu chybět.

Zásadní problém by to ale být neměl. „Holky jsou na to velmi namotivované. Jsou to profesionálky. Vidím to zejména v tom, že každá z nich má nějaké zdravotní problémy a přesto do toho jdou,“ podotýká Čada.

Největší zbraň Brna vidí v ose Straková, Kubínová a Jášová. „Bude potřeba se vyrovnat jejich výkonnosti. Samozřejmě největší údernou sílu mají ve Strakové,“ poukazuje prostějovský kouč na objev letošní sezony, teprve osmnáctiletou smečařku, která ovládla útočné extraligové statistiky.

Program finálové série

utkání: 24. 4., 17.00 (Prostějov)
utkání: 26. 4., 18.00 (Prostějov)
utkání: 28. 4., 17.00 (Brno)

Případné 4. utkání: 29. 4., 18.00 (Brno)

Případné 5. utkání: 1. 5., 17.00 (Prostějov)