Už z prvního útoku dosáhli Prostějovští vedoucí branky utkání zásluhou Tomáše Černíčka ml. Míč se odrazil do sítě brankáře hostí od levé tyče jeho branky, ale po chvíli už Michal Jurík stejné štěstí neměl. Stejná branková tyč vrátila po jeho střele míč zpět do hry. Vzápětí zachránilo hosty i brankové břevno a dalších domácích střel, postrádajících kýžený úspěch, využívali Ivančičtí k navyšování svého vedení. Bylo až třígólové a když za stavu 5:7 zakončili domácí házenkáři úspěšně brejk a za chvíli i další, připravila je o kontaktní gól a vzápětí o srovnání na 7:7 vždy píšťalka rozhodčí.

Sudí snad viděla přešlapy, ale asi pouze ona. Na 7:8 pak vedení hostí přece jen snížil Tomáš Černíček ze sedmimetrového hodu a na 8:8 srovnal Michal Jurík. Trefou na 9:10 potom ale odstartoval ivančický Obršlík další trhák svého týmu až na 9:13 a o přestávce prohrávala prostějovská TJ Sokol II o dva góly. To už měla vyloučeného brankáře Hrubého, vyběhl z branky a fauloval protihráče, který chtěl střelou zakončit sólový útok. Nemohlo se líbit, že velmi tvrdou a často i nečistou hru Ivančických trestaly rozhodčí naopak sporadicky.

Utkání nedohrál, ani do přestávky, pro zranění oka Tomáš Valach a svých rukou používali hostující hráči namnoze nejen k hraní s míčem, a to bez potreszání. Vylučováni byli naopak pohříchu častěji Prostějovští…

Když se domácím házenkářům nedařilo lépe ani po změně stran, spíš ještě hůř, nemohly zůstat body za vítězství v Prostějově. V utkání zahazovali vyložené střelecké šance Chytil, Nevrlý i jejich další spoluhráči, chybovalo se v obranné činnosti i v rozehrávce a u odražených míčů byli velmi často dříve Ivančičtí. Před závěrem utkání vedli hosté třikrát o deset branek.

„Neporadili jsme si s vysunutou obranou hostí,“ začal zdůvodňovat neúspěch svého týmu prostějovský trenér Tomáš Černíček starší, ale vypočítal i řadu dalších problémů. „Když musel odstoupit ze hry zraněný Tomáš Valach, naše útočná činnost byla velmi otupena. Navíc jsme hráli často v početním oslabení, a neřekl bych, že po právu. Také hmotnostní převaha hráčů hostí byla v porovnání s váhou našich hráčů evidentní a to se pak hraje v obraně špatně. Byl to z našeho pohledu nepodařený zápas, domácí ztrátu se pokusíme nahradit u soupeřů venku. Musíme ale zlepšit hru v obraně i útoku.“

TJ Sokol II Prostějov – Ivančice 21:30 (14:16)

Rozhodčí: Krobottová, Macharáčková. Vyloučení: 8:4. ČK: 25. Hrubý (Prostějov). 7m hody: 2/2 – 4/2. Diváků: 65.
TJ Sokol II Prostějov: Kamený, Hrubý – Tomáš Černíček ml. 5, Michal Jurík 2, Valach 1, Juráček, Bydžovský 3, Tomáš Jurík 1, Raška, Robert Nevrlý, Chytil, Ordelt, Jurečka 3, Bečička 6. Trenéři: Tomáš Černíček st. a Svatopluk Ordelt.
Ivančice: Steinoch, Benýšek – Obršlík 3, Kvasnička 4, Kremláček 5, Březina 6, Nečas 3, Mollík 1, Holý 2, Oulehla 4, Schwarz, Klíma 2. Trenér: Stanislav Večeřa.

Sokol Břetislav Navrátil je osmdesátiletýBřetislav Navrátil

Prostějov - Ze sportovních odvětví vyznává Břetislav Navrátil nejvíc zejména házenou téměř po celý svůj život. Od narození bydlel ve Vrbátkách a v Dubanech začal s tímto sportem v žákovském týmu ve svých dvanácti letech. To se hrála u nás ještě pouze česká házená a Břeťa, jak mu kluci říkali, se postavil hned do branky. V roce 1951 se oženil do Prostějova, do svých třiceti roků startoval stále ještě v dubanském dresu. Jeden rok hostoval v Bystročicích, kde se hrála naše nejvyšší soutěž v české házené. Následně přešel v roce 1960 do TJ Agrostroj Prostějov.

To se už v Prostějově začínalo s mezinárodní házenou a Břetislav Navrátil hájil branku prostějovského mužstva až do roku 1970, do svých čtyřiceti roků. Už jako aktivní hráč a potom až do svých pětasedmdesátin vykonával ve vedení TJ Sokol Agrostroj Prostějov a následně v TJ Sokol II Prostějov různé funkce, včetně předsedy. Nejen v oddílu házené, ale také v celé TJ, i v Sokolské župě Prostějovské.

Není bez zajímavosti, že vnučka Břetislava Navrátila, Jana Spíchalová, hraje házenou také. A vrcholovou! Začínala v Prostějově a v Prostějově – Vrahovicích, u koupaliště, má stále trvalé bydliště. Už jako žákyně přešla do olomoucké Zory a od svého juniorského věku dodnes je stále reprezentantkou České republiky.

Před zahájením prvního utkání nového ročníku druholigové házenkářské soutěže byl Břetislav Navrátil za svou dlouholetou práci pro házenou při příležitosti svého významného životního jubilea oceněn vedením TJ Sokol II Prostějov. K celé řadě gratulantů se ráda připojuje i naše sportovní redakce.

VLASTIMIL KADLEC