Zkušení pořadatelé z Agentury Cyklistika připravili kvalitní mistrovství České a Slovenské republiky náročném terénu, což platilo jak pro časovku jednotlivců, tak pro silniční závod.

Republikový šampionát byl zahájen čtvrteční časovkou jednotlivců v obci Kovářov. Prostějovští nasadil své jezdce do kategorií juniorů a juniorek.

V prořídlém startovním poli juniorek obsadila Eliška Grulichová 5. místo a Patricie Müllerová dojela hned za ní. Vítězkou se stala velkým rozdílem Eliška Kvasničková ze SportRaces Cycling Team, která druhé závodnici nadělila téměř minutu a půl.

Mezi juniory se nejlepší Prostějováci seřadili na 14.-16. místě v pořadí Matyáš Koblížek, Ondřej Procházka a Martin Rafaj. Potěšující pak pro prostějovské mohlo být vítězství Pavla Nováka, který ještě do loňska oblékal modrožlutý dres a letos září v barvách italského týmu Ciclistika Trevigliese.

Víkend pak již patřil silničním závodům. Jako první se na náročný okruh v okolí Mladé Vožice vydaly juniorky. Vítězství si zde pro sebe vybojovala Julia Kopecky z belgického týmu CC Pave76. Prostějovská Eliška Grulichová obsadila sedmou příčku a Patricie Müllerová závod dokončila devátá.

Závod juniorů nabídl hezkou cyklistickou podívanou, ve které si velmi dobře a aktivně vedli i Prostějovští. Po celý závod se pohybovali vepředu Matyáš Koblížek, Ondřej Pokorný a David Karásek. V závěrečné bitvě si nejlépe počínal Koblížek, který projel cílovou páskou na dobrém šestém místě. Solidní výsledek si připsal dvanáctým místem Ondřej Pokorný. David Karásek pak dojel osmnáctý.

„Většina našich závodníků nejsou zrovna excelentní vrchaři, proto musím výsledek hodnotit spíše pozitivně. Kluci odevzdali maximum. Snad jen v časovce jsem čekal od některých závodníků trochu více,“ hodnotil vystoupení svých juniorských svěřenců trenér Martin Cetkovský

Nedělní program vrcholil závodem mužů za účasti hvězd jako jsou Jan Hirt a Peter Sagan. Na startu se pochopitelně sešla také kompletní domácí špička. Prostějovští nejvíce spoléhali na Richarda Holce a Pavla Grubera. Bohužel se ale oba potýkali se zdravotními problémy a ze závodu brzy odstoupili.

Téměř 200 kilometrový závod nakonec dokončila přibližně třetina startujících, mezi kterými byl prostějovský Radek Vlček, který dospělé kategorii závodí teprve prvním rokem. V cíli mu patřila 29. příčka, což je pro něj povzbudivé.

„Závod nemůžu hodnotit moc pozitivně. Pochvalu si zaslouží pouze výkon Radka Vlčka, který letošní velmi náročný mistrovský závod dokončil. Ostatní zůstali i za střízlivým očekáváním. V červenci nás čeká hodně dnů v závodech UCI a já věřím, že budeme úspěšnější a na nepovedený mistrák rychle zapomeneme," poznamenal sportovní ředitel prostějovského klubu Michal Mráček.

„I pro mě ale přinesl mistrák velkou emoci a radost. Fantastickým výkonem si pro titul domácího šampiona přijel Matěj Zahálka z týmu Elkov Kasper, který první čtyři roky své dospělé kariéry oblékal náš dres. Matěj je super kluk a moc jsem mu vítězství přál!“

Dále je nutné zmínit také polský národní šampionát, který se konal ve stejném termínu jako ten český. Jedním z hrdinů závodu se stal internacionál TUFO PARDUS Prostějov Wojciech Pszczolarski. Ten se vydal do úniku od startu 225 km dlouhého závodu, nejprve v osmičlenné a následně tříčlenné skupině. V úniku setrval až do posledního okruhu, ale vedro a maximální výkon, bez podpory týmového zabezpečení si vybralo svoji daň v podobě křečí. Wojciech sice závod dokončil, ale vidina mimořádně cenné medaile se mu rozplynula. I tak si svým výkonem zasloužil respekt a zájem polských cyklistických médií.