Dva žhaví favorité letošního šampionátu starého kontinentu vbasketbalu žen se střetli na prostějovské palubovce. Přátelské utkání ve zrekonstruované hale Sportcentra DDM vyšlo den po brněnské porážce 59:69 vprvní vzájemné bitvě tentokrát lépe národnímu týmu ČR, který kvalitním výkonem zaslouženě zdolal Rusko rozdílem jedenácti bodů.

Česko – Rusko 74:63 (39:32)

Vývoj (po pětiminutovkách): 15:11, 25:20, 30:27, 39:32, 49:42, 55:52, 65:55, 74:63. Rozhodčí: Macela a Kitnerová. Fauly: 11:17. TH: 18/13:14/7. Trojky: 16/5:5/3. Doskoky: 41:33. Diváků: 500. Body – Česko: Kulichová 17, Veselá 12, Vítečková a Elhotová 9, Večeřová 8, Hartigová, Uhrová a Šujanová 5, Hejdová a Ondřejová 2. Rusko: Lisinová 15, Artěšinová 14, Stěpanovová 10, Kuzinová 9, Karpuninová a Danoločkinová 3, Rachmatulinová, Děmaginová, Kortinová, Osipovová a Sokolovská 2.

I bez zraněné dirigentky Machové (léčí operované koleno) začaly naše reprezentantky velmi dobře a rychle vedly 6:2. Pak sice hostující celek otočil kanonádou Artěšinové na 6:7 a 10:11, jenže to bylo naposledy, kdy měl během pohledného duelu navrch. Češky totiž vzápětí obrátily zásluhou neomylné dlouhánky Kulichové na 17:11 a svou převahu už svýjimkou dvou srovnání skóre během prvního poločasu (20:20, 30:30) nepustil. Sebevědomé rivalky přitom ničil hlavně perfektní obranou, přes niž se ruské hráčky od druhé čtvrtiny prosazovaly jen se značnými obtížemi. Naopak na domácí straně se kproduktivní Kulichové přidala i střelkyně Vítečková a do šaten si tak svěřenky Jana Bobrovského nesly slibný sedmibodový náskok.

Po přestávce jej dokonce zvýšily na 45:35, ale hned vzápětí si vybraly patrně nejslabší moment celého střetnutí. Sérii nepřesných pokusů a ztracených míčů trestaly především Lisinová se Stěpanovovou a skóre rázem poskočilo na nebezpečných 51:50. Naštěstí se české basketbalistky rychle vzpamatovaly a výborným vstupem do závěrečné desetiminutovky definitivně zlomily odpor odvěkého rivala. Na trhák ke stavu 63:52 odpověděla ruská kamánda pouze částečně (65:59), přičemž stále platnou Kulichovou maximálně podporovaly dravá Veselá a mladičká naděje Elhotová. Ta navíc udělala za celým vydařeným mačem krásnou tečku, když vposlední vteřině zázračnou střelou zvlastní poloviny hřiště pečetila na 74:63.

Hlasy po utkání

Petra Kulichová, nejlepší střelkyně zápasu: „Určitě jsme moc rády, že jsme soupeřkám vrátily včerejší porážku zBrna. Dnes se nám mnohem lépe povedl začátek a dobře jsme pak hrály vpodstatě celých čtyřicet minut. Rusky se nám povedlo předčít vdoskakování a také obrana byla solidní. Nějaké výpadky se sice vždycky vyskytnou, ale celkově můžeme být spokojené. Že jsem nastřílela nejvíc bodů? Samozřejmě to potěší, ale není to vůbec rozhodující. Důležité je kolektivní pojetí a díky němu jsme zvítězily. Stakovými výkony můžeme na mistrovství Evropy něčeho dosáhnout.“

Jan Bobrovský, trenér Česka: „Holky podaly o poznání lepší výkon, než včera vBrně. Především chytily úvod střetnutí a po celý jeho průběh velice dobře bránily. Tím eliminovaly přednosti silného protivníka, který nám tentokrát nedělal takové problémy, jaké jsem očekával. Teď máme za sebou dost náročný týden se čtyřmi přípravnými zápasy, čímž jsme napodobovali model zmistrovství Evropy. Chtěli jsme vyzkoušet, jak to na tým zapůsobí – a hráčky to zvládly dobře. I bez Hanky Machové coby jedné zklíčových členek kolektivu. Dává se dohromady po artroskopii kolena a pro Itálii by měla být kdispozici. Co prostředí tady vProstějově? Jsem příjemně překvapen, jak pěkné to tady máte a že přišla solidní divácká návštěva, ačkoliv se zde normálně hraje mužský basket.“