Snovou filozofií a tomu odpovídajícím hráčským kádrem jdou do nové sezony 2007/08 basketbalisté BK Prostějov. Jen cíle vdalším soutěžním ročníku se nemění: zůstávají na maximálních hodnotách. To znamená postoupit do finále Mattoni NBL i Českého poháru a proniknout zpředkola do základní skupiny evropského FIBA Cupu.

„Přistoupili jsme kzásadním změnám ve složení mužstva, zdosavadních hráčských opor téměř všechny odešly. To je spojeno snovou týmovou filozofií spočívající vzáměru vytvořit perspektivní a přitom silný kolektiv, který bude schopný okamžitě uspět a přitom se během času za vhodného doplňování zlepšovat vhorizontu tří až čtyř nejbližších let,“ prozradil předseda správní rady hanáckého klubu Milan Matzenauer.

Zjednodušeně řečeno se vedení BK rozhodlo vsadit na mládí. „Aktuálně je vmančaftu jen pár zkušených borců, zbytek tvoří více či méně mladí hráči. Věkový průměr oproti minulé sezoně šel dolů o čtyři roky, což samozřejmě znamená razantní zásah do celkové atmosféry týmu, do jeho ducha. Jednoznačně hodláme těžit zherní dravosti a velké chuti něčeho sProstějovem dosáhnout,“ upřesnil Matzenauer.

Naplňovat smělé záměry Orlů tak nyní bude celek tažený trojicí Rashaan Ames, Goran Savanovič a Stanislav Votroubek. „Jedná se o basketbalisty, které jsme si vytipovali vuplynulém ročníku Mattoni NBL. Když knim připočteme Jana Pavlíka zloňského mužstva a Aleksandara Bojiče jako zahraniční posilu zVarny, dostáváme se ke složení základní pětky. Navíc ještě sháníme jednoho hráče na post číslo čtyři nebo pět, sjeho příchodem by kádr měl být kompletní,“ vyložil Matzenauer.

Kouč Marko týmu věří

Zatímco v hráčském složení BK Prostějov došlo kvelkému třesku, tak co do trenérského obsazení se nezměnilo vpodstatě nic. Coby hlavní lodivod Hanáky povede Miroslav Marko, pomáhat mu bude asistent Michal Pekárek.

„Příprava zatím běží podle plánu a jediným problémem jsou zdravotní komplikace několika chlapců. U většiny naštěstí nejde o nic vážného, pouze Robert Tomaszek bude mimo delší dobu – konkrétně ještě necelé dva měsíce. Absolvovali jsme první soustředění ve Slovinsku, jež mělo takový seznamovací a stmelovací charakter. Zmého pohledu se velmi povedlo a navíc jsme během něj sehráli poměrně vydařený přátelský zápas sOlimpijí Lublaň. Silnému soupeři jsme podlehli jen o pět bodů,“ přiblížil Marko.

Vsobotu odcestoval se svou letkou na druhé soustředění do litevské Klajpedy, kde Orly čeká vedle intenzivního tréninku také pět přípravných střetnutí snadmíru kvalitními protivníky (např. Chimki Moskva, Uniks Kazaň, Petrohrad). „Vlastně celá příprava je koncipována tak, abychom se utkávali sopravdu špičkovými soupeři a ti nás maximálně prověřili. Výsledky nebudou tolik důležité, za mnohem podstatnější považuji možnost konfrontace svelkou basketbalovou kvalitou. Cílem je urychlit sehrávání nově složeného mančaftu tak, aby do sezony vstupoval dobře nachystaný,“ zdůraznil Marko.

Strach zhrozící nesehranosti týmu především vúvodu Mattoni NBL prý nemá. „Kluci plně respektují naše požadavky a jsou schopni dosáhnout potřebné úrovně velmi brzy. Opravdu se neobávám toho, že by se mohl zopakovat loňský špatný start do soutěže,“ pravil kormidelník Prostějova. Jeho optimismus se opírá o jeden zásadní fakt: složení hráčského kádru měl ve svých rukách. „Sám jsem chtěl kolektiv výrazně omladit a jít poněkud jinou cestou než dosud. Záměr spočíval vtouze vytvořit vyvážené mužstvo na všech postech, jež bude společně fungovat a půjde za společným cílem. Jsem přesvědčen, že volba basketbalistů, které jsme nakonec přivedli, je pro letošní ročník správná.“

Ames věří vpostup do finále

Chronologicky zatím poslední posilou Orlů se vpátek stal Stanislav Votroubek, 212 centimetrů vysoký pivot zmistrovského Nymburka. „Jsem moc rád, že jsme se svedením BK dohodli na podmínkách smlouvy a že můžu hrát zaProstějov. Doufám, že týmu budu co nejvíc prospěšný. Vnímám změnu strategie svého nového klubu, který výrazně omladil a víc než dřív sází na české hráče. Společně uděláme vše pro co nejlepší výsledky,“ slíbil Votroubek.

Podobná slova volil i další plejer, co na Hanou zamířil zcelku českých šampionů. „Mám za sebou dvě velice úspěšné sezony vNymburku a přeji si, aby podobně dobře všechno šlo i vmém novém působišti. Svými zkušenostmi hodlám omlazenému prostějovskému mančaftu maximálně pomoct a myslím si, že při vytvoření správné týmové atmosféry může i takto mladý kolektiv dosáhnout na stanovené mety. To znamená postoupit do finále české ligy i poháru,“ prohlásil ostřílený Goran Savanovič.

Co na to Rashaan Ames, loni vbarvách Pardubic nejlepší střelec Mattoni NBL? „Na působení vBK Prostějov se skutečně moc těším. Brzy po svém připojení ktýmu jsem absolvoval online chat sfanoušky oddílu a můžu říct, že se mi zdáli mnohem přátelštější a srdečnější, než jinde vČeské republice. Tím víc se musíme všichni snažit udělat maximum pro co nejúspěšnější sezonu,“ povídal americký rozehrávač. Odejít zPardubic prý pro něho nebylo snadné. „Už jsem se tam solidně zabydlel, ale na druhou stranu změnu je někdy potřeba udělat, aby se člověk posunul ve svém životě dál. Já věřím, že jsem přestupem do Prostějova udělal dobře a že stímto silným mužstvem postoupíme do ligového finále,“ uzavřel Ames.

Složení a příprava Orlů

Management BK Prostějov: předseda správní rady – Milan Matzenauer, členové správní rady – Miroslav Černošek, Ivan Pospíšil, Jiří Snášel, Radim Fiala a Petr Chytil, generální manažer – Tomáš Rak.

Realizační tým BK Prostějov: hlavní trenér – Miroslav Marko, asistent trenéra – Michal Pekárek, šéftrenér mládeže – Peter Bálint, kondiční trenér – Jiří Shejbal, sportovně-technický vedoucí – Jiří Pospíšil, fyzioterapeut – Josef Mesko, týmový doktor – Josef Píchal, lékaři externisté – Pavel Kolář, Radek Holibka a Zdeněk Novotný.

Hráčský kádr BK Prostějov: rozehrávači – Rashaan Ames (USA, výška 184 cm, narozen 1977, loňské působiště Pardubice), Jan Pavlík (ČR, 186 cm, 1978, Prostějov), Petr Kunst (ČR, 190 cm, 1985, USK Praha), Luděk Jurečka (ČR, 199 cm, 1983, Prostějov), Petr Dokoupil (ČR, 188 cm, 1988, Prostějov). Křídla: Goran Savanovič (Srbsko, 198 cm, 1973, Nymburk), Pavel Bosák (ČR, 192 cm, 1982, Sadská), Martin Vaňák (ČR, 200 cm, 1987, Spišská Nová Ves), Pavel Pumprla (ČR, 194 cm, 1986, Prostějov), Pavel Novák (ČR, 197 cm, 1983, Prostějov). Pivoti: Stanislav Votroubek (ČR, 212 cm, 1981, Nymburk), Aleksandar Bojič (Srbsko, 207 cm, 1981, Varna), Ondrej Šoška (Slovensko, 208 cm, 1978, Prostějov), Robert Tomaszek (Polsko, 205 cm, 1981, Prostějov), Jakub Mikulec (ČR, 203 cm, 1989, Ostrava).

 

Příprava BK Prostějov: 1. až 10. září soustředění vLitvě, 11. až 14. září tréninky vProstějově, 15. a 16. září volno, 17. až 21. září tréninky vProstějově + přípravná utkání proti Zreče a Ostravě, 22. a 23. září volno, 24. září trénink vProstějově, 25. až 27. září turnaj Prostějov Open 2007, 28. až 30. září volno, 1. a 2. října tréninky vProstějově, 3. října 1. kolo Mattoni NBL vKolíně.