Hanáci se díky výhře nad doposud suverénním Nymburkem výrazně přiblížili vysněné druhé pozici před play off. Zároveň dali vynikajícím výkonem zapomenout na dvě porážky v posledních dvou kolech a před startem vyřazovací části si dodali pořádný kus sebevědomí.

Nymburk do Prostějova dorazil před odvetným zápasem čtvrtfinále EuroCupu v Petrohradu a na jeho sestavě to bylo znát. Do hry například vůbec nezasáhli Pumprla, Simmons nebo exprostějovský Eugene Lawrence. Domácí toho dokonale využili a oslabeného favorita zaskočili. „Prostějov hrál výborně a zasloužil si vyhrát,“ uznal po utkání izraelský trenér českého basketbalového krále Ronen Ginzburg.

Jeho svěřenci vlétli do utkání s velkou chutí a brzy vedli 10:3. Studená sprcha Orli probrala a v následujících šesti minutách Nymburk přejeli poměrem 18:2. Ve druhé části pak svůj nadějný sedmibodový náskok udržovali a hosté ho dokázali stáhnout jen o dva body v poločase – 38:33.

Jenže nástup do druhé půle se Prostějovu vůbec nevydařil. Tři minuty běhal na palubovce pouze Nymburk a jedenácti body v řadě otočil na 38:44. Jeho nápor ale ukončil trojkou Venta a do konce třetí čtvrtiny domácí stihli zkorigovat na 53:56. „Nymburk přitvrdil a my hned vyrobili dvě hloupé ztráty. Celá naše hra uvadla a začali jsem se propadat. Naštěstí jsme se zvedli,“ ulevilo se trenérovi Prostějova Zbyňku Cholevovi.

První tři dějství byli v porovnání s tím čtvrtým jen nevinnou rozcvičkou. Dva nejlepší týmy minulého ročníku zpustily na palubovce střelecký koncert, který snad v této sezoně nemá obdoby. Celkem šestnáctkrát se během posledních deseti minut vystřídali ve vedení, trojka stíhala trojku a diváci jen údivně kroutili hlavami.

Minutu a půl před koncem vedl Prostějov zásluhou trojky Smithe, na ni okamžitě odpověděl stejnou mincí nymburský Abrams. Padesát vteřin před koncem vrátil Orli do vedení další trojkou Pandula, na druhé straně opět trojkou odpověděl Abrams. Jeho další pokus zpoza trojkové čáry byl však neúspěšný a Jamar Smith čtrnáct vteřin před koncem uzavřel trojkový účet utkání košem na 83:81.

„Byl to zajímavý zápas, zejména poslední čtvrtina. Oba týmy dokázali v klíčových momentech proměňovat velmi těžké střely. Možná to bylo tím, že nešlo o tak důležitý zápas a nebyli nervózní,“ vysvětloval Ginzburg.

„Jsem obrovsky rád, protože porazit Nymburk se nám teď opravdu hodilo. Ať už jenom kvůli tomu, že jsme prostějovským divákům po čase ukázali, proč si na basketbal zase najít cestu,“ užíval si výhry Choleva. „Dali jsme do toho víc, byli jsme delší dobu ve vedení a víc jsme bojovali v obraně. Takže jsme si výhru opravdu zasloužili,“ doplnil.

Do konce základní části Mattoni NBL zbývá Orlům odehrát tři utkání. Příští sobotu se představí v pražské Folimance v souboji s domácím USK, následující středu hrají v Děčíně a generálkou na play off bude domácí souboj s Pardubicemi, který je na programu 6. dubna.

BK Prostějov – ČEZ Basketball Nymburk 83:81

Čtvrtiny: 21:14, 17:19, 15:23, 30:25. Rozhodčí: Dolinek, Vrážel, Holubek. Trestné hody: 12/6 – 13/9. Střelba 2b.: 39/16 – 53/27. Střelba 3b.: 27/15 – 14/6. Doskoky: 35 – 29. Fauly: 12 – 17. Nejlepší hráč: Jamar Smith (Prostějov).

Prostějov: Smith 23, Slezák 18, Peterson 11, Nicholson 10, Venta 9, Pandula 5, Bohačík 3, Bratčenkov 2, Pelikán 2, Švrdlík. Trenér: Zbyněk Choleva.

Nymburk: Abrams 24, Nečas 18, Lenzly 13, Benda 11, Naymick 9, Palyza 3, Sokolovský 3, Křemen, Wilson. Trenér: Ronen Ginzburg.