Domácí věděli, že pokud chtějí sérii zdramatizovat, musejí na svého soupeře nastoupit rázně a to také udělali.

I díky Landrymu, nad jehož startem visel otazník, si rychle vypracovali náskok, který před závěrem první části činil už sedm bodů. Nymburk ale nakopli Češi v jeho barvách – Pumprla, Sokolovský a Slezák, kteří rozdíl stáhli a v úplném závěru vyrovnal Ricci na 20:20.

V úvodu druhé čtvrtiny nefungovala Hanákům střelba, bez Landryho na palubovce působili bezradným dojmem a až návrat kanadského pivota znamenal uklidnění prostějovské hry. Orli se drželi Nymburku na dostřel a když domácímu Hyzymu sedla těžká trojka, Prostějov vedl 34:33.

Pumprla sice skóre okamžitě zpodkoše otočil, ale Hyzyho napodobil Landry a dodal svým spoluhráčům potřebný střelecký klid, který je dovedl až k poločasové výhře 41:36.

Nymburk se stále potýká ze zraněním Atrhura Leeho, který ani v Prostějově nebyl stoprocentní a na hře úřadujícího šampiona to bylo znát. Hanáci si udrželi pohodu i do druhé půle a brzy vedli 47:40.

Hosté se ale nevzdávali a zejména díky produktivnímu Sokolovskému a Lewisovi se ještě stačili bodově dotáhnout. Ve 27. minutě dokonce díky Bendovým trestným hodům šli do vedení 52:53.

K jejich smůle to bylo poslední vedení v zápase, až do konce totiž jasně kralovali domácí. Přesto třetí čtvrtina skončila stějně jako ta první 20:20.

Nymburk pomalu odpadal

Závěrečná část ale byla jednoznačně v rukou Hanáků. Veikalas v jejím úvodu trojkou zvýšil na 66:56, Nymburk se nedokázal chytit a postupně odpadal. Orli navyšovali svůj náskok v jednu chvíli až na šestnáct bodů, aby bez větších problémů dokráčeli pro výhru 86:74.

„Prostějov hrál daleko lépe než v těch zápasech u nás,“ uznal po zápase trenér Nymburku Muli Katzurin. „Dnes vyhrál zaslouženě. Naše obrana nebyla na dobré úrovni a proto jsme prohráli. Soupeř nás uzemnil akurátní střelbou ze střední vzdálenosti a jeho rozehrávači byli jednoznačně lepší než naši,“ dodal zkušený kormidelník.

„Bylo to něco úplně jiného než v Nymburku,“ začal podobně domácí kouč Peter Bálint.

„Byli jsme daleko živější, hýřili jsme pohybem a náš výkon byl podobný jako v semifinálové sérii s Novým Jičínem. Nejdůležitější bylo, že jsme Nymburk zastavili pod košem, kde jsme uhlídali Bendu, Ricciho i Nečase, tedy hráče, kteří nám dělali velké problémy. Za naší bojovnost to bylo zasloužené vítězství, jsem rád, že jsme sérii protáhli,“ řekl spokojený trenér Orlů.

Série pokračuje čtvrtým zápasemve středuopět v Prostějově. „Bude to velmi těžké. Nymburk bude hrát daleko lépe, ale my uděláme vše proto, abychom si udrželi tempo,“ dodal Bálint. Utkání začíná netradičně až v 20.30.

BK Prostějov – ČEZ Basketball Nymburk 86:74

Čtvrtiny: 20:20, 21:16, 20:20, 25:18. Rozhodčí: Dolinek, Zachara, Paulík. Trestné hody: 22/18 – 17/13. Fauly: 19:19. Střelba 3b: 17/10 – 19/7. Střelba 2b: 38/19 – 43/20. Doskoky: 32 – 28. Diváků: 2104. Nejlepší hráč: Veikalas. Stav série: 1:2.

Prostějov: Lawrence 17, Veikalas 21, Chán 9, Skibniewski 5, Dokoupil 3, Hyzy 9, Veselovs 7, Landry 11, Prášil 4. Trenér: Peter Bálint.

Nymburk: Benda 4, Sokolovský 20, Pumprla 9, Křemen, Nečas 1, Lee 8, Slezák 5, Lewis 15, Ricci 6, Tsiaras 6. Trenér: Muli Katzurin.