Na domácí palubovce prohrávaly s loňským finalistou Champions League Dynamem Moskva už 0:2 na sety. Třetí sadu ale ovládly a ve čtvrté si postupně vypracovaly šest setbolů a mohly se ruského giganta pokusit definitivně zlomit ve zkrácené páté hře.

Osud však stál proti nim. Moskva dokázala vybrat neuvěřitelné míče a nakonec ve čtvrtém setu zvítězit po urputné bitvě 29:27.

Rusky dávaly od úvodních míčů najevo svoji výškovou převahu a prakticky bezchybnou hrou získaly první dva sety 25:17 a 25:20.

„V prvních dvou setech byla Moskva jasně lepší. Bylo to tím, že výborně přihrávala, neměla problémy v útoku a lehce nás přehrávala,“ komentoval moskveskou exhibici domácí kouč Miroslav Čada.

I do třetí sady vstoupilo lépe moskevské Dynamo, na kůlu kralovala mistryně světa z roku 2006 Yelena Godina a s prostějovskými nadějemi to nevypadalo vůbec valně.

„Pak nám ale trochu poklesla sebedůvěra, která naopak vyletěla Prostějovu nahoru. Začali jsme špatně přijímat podání a to se projevilo,“ řekl moskevský kouč Valeriy Losev.

Na prostějovské palubovce se totiž začaly dít věci. Hanačky nabudila dvěma svými typickými útoky přes střed a následným skvělým podáním Milada Spalová. Poslala svůj tým do vedení 15:14 a rozpoutala velkolepou pléjadu krásných volejbalových momentů v podání domácího výběru.

Naopak na ruce hostujících hráček se začala vkrádat nervozita. „Tu jejich jistotu jsme postupně narušili a v dalším průběhu utkání jsme byli na podání i přihrávce lepší,“ uvedl Čada.

Když Němka Ssuchke esem zařídila Prostějovu vedení už 21:18, kouč Losev vybrat oddechový čas. Ten ale Moskvě příliš nepomohl, Spalová svým dalším výpadem přes střed sítě získala pro VK Modřanská výhodu pěti setbolů. Prostějovanky proměnily hned ten první a zápas šel do čtvrtého setu.

Domácí do něj opět vstoupily ve velkém stylu a brzy vedly 3:1. Skvělým servisem i úspěšnými bloky si následně vypracovaly pětibodový náskok při stavu 11:6 a vypadalo to, že rozjetou hanáckou lokomotivu už v úterý večer nezastaví vůbec nic.

„Všechno nasvědčovalo tomu, že bude pátý set. Asi by to bylo i spravedlivé,“ přiznal po utkání i kouč Dynama Losev. Luxusní výhoda čtyř setbolů, kterou si VK Prostějov vypracoval, ale nestačila. Všechny čtyři zvládla Moskva odvrátit a srovnala na 24:24.

Další setbol při stavu 25:24 opět Prostějovanky nevyužily. A tak přišel trest v podobě mečbolu Dynama Moskva. Nnamani ale jít do šaten ještě nechtěla a položila nechytatelný míč, kterým srovnala na 26:26. Její kolegyně z americké reprezentace Kim Glass esem zařídila už šestý setbol Prostějova, ale svůj další servis poslala do zámezí.

Dost možná to byla rozhodující chyba celého utkání. Moskva totiž dvěma úspěšnými míči zvrátila stav utkání na svoji stranu a rozesmutnila tak do posledního místa zaplněnou prostějovskou halu. Svěřenkyně trenéra Čady ještě hodně dlouho po zápase nechápaly, jak o čtvrtý set vlastně přišly.

„Na tento zápas nikdy nezapomenu,“ řekla smutná Ogonna Nnamani. „Budu ho používat jako svoji vnitřní motivaci. Tyto zkušenosti se nám všem určitě budou hodit i v budoucnu,“ snažila se najít alespoň nějaké pozitivum. „Čtvrtého setu je obrovská škoda,“ těžce hledal slova trenér Čada.

„Jsem ráda, že ta hra byla napínavá až do posledního míče. To je pro tým potřeba, aby ze sebe dokázal dostat svůj nejlepší výkon. I když náš trenér říkal, že nám v závěru čtvrtého setu pomohlo štěstí, tak to bylo proto, že jsme se neuvěřitelně snažily. Víme, že štěstí přeje těm, kdo se snaží,“ pravila o poznání spokojenější kapitánka Dynama Moskva Yelena Godina.

„Chtěla bych Dynamu poděkovat za tento skvělý zápas. Přestože jsme daly do hry srdce, nakonec to nestačilo. Musím ale říct, že trenér nás na zápas výborně připravil. Myslím, že se tu vytvořila skvělá parta, máme skvělý kolektiv a musíme bojovat dál,“ uzavřela držitelka stříbrné medaile z OH 2008 v Pekingu Nnamani.

VK Modřanská Prostějov – Dynamo Moskva 1:3 (-17, -20, 19, -27)

Rozhodčí: Raptis (Řecko) a Zaharescu (Rumunsko). Čas: 105 minut. Diváků: 1900.

VK Modřanská Prostějov: Nováková, Glass, Tomašeková, Nnamani, Valente, Spalová, libero Tomanová – Ssuschke, Soares, Töröková. Trenér: Miroslav Čada.

Dynamo Moskva: Duskryadchenko, Makhno, Parkhomenko, Gioli, Godina, N. Goncharova, libero Ehzova. Trenér: Valeriy Losev.