Olomoučanky vstoupily do zápasu slibně a i když lehce bodově zaostávaly za Agelkami, dokázaly v první sadě srovnat krok a rozhodovala až koncovka. V ní si ale Prostějov poradil a získal první sadu v poměru 25:23.

A od druhého dějství už to šlo s domácím celkem z kopce.

Olomouc se do zápasu už vrátit nedokázala, na každý její bod favorit z nedalekého města důrazně odpověděl a po setech 18:25 a 16:25 bylo jasné, že na oslavy zlatých medailí dojde až v sobotu. Prostějov se vrátil výrazně zlepšeným výkonem zpět k zisku devátého titulu.

Prostějovské volejbalistky (v bílém) prohrály v prvním zápase finálové série s Olomoucí 2:3. Monika Dedíková (vpravo)
Šok! Agelky padly v prvním finále s Olomoucí

„Bylo to diametrálně odlišné než ve středu. Nastoupilo úplně jiné mužstvo. Výrazný rozdíl byl i ve hře nahrávačky. V předchozím zápase se jí nedařilo, ale tentokrát družstvo táhla,“ hledal klíčové aspekty hostující trenér Miroslav Čada a podotkl: „Myslím, že jsme byli lepší jak v útoku, tak v obraně. Jeho důrazná promluva po středečním střetnutí nejspíše měla svůj efekt.

„Po zápase jsem hráčkám řekl svůj názor na to, jak to odehrály. A další den už jsme se koncentrovaly na tohle utkání,“ řekl k přípravám na důležitý duel Čada.

OD DRUHÉHO SETU SE Z TLAKU NEDOSTALI

Po prvním setu to vypadalo, že už Olomouc trochu složila zbraně. Do výhody se naopak dostal Prostějov.

„Je možné, že pokud bychom to prohráli, tak by nás to mohlo silně ovlivnit. Ale další dva sety byly z našeho pohledu vynikající,“ liboval si kouč Čada.

Už v úvodní části duelu viděl velký význam i jeho protějšek na lavičce Olomouce.

„Hodně důležitá byla koncovka prvního setu, kterou kdybychom uhráli, tak by se zápas vyvíjel asi trochu jinak,“ uvažoval Jiří Teplý a pokračoval: „Potom jsme zkřečovatěli. Udělali jsme několik chyb, dostali jsme se pod tlak a už jsme se z něj v podstatě nedostali,“ posteskl si lodivod vysokoškolaček.

Budova bývalé školky v Hrušce
Zbourat? Nezbourat? V Hrušce řeší, co udělat s budovou bývalé školky

Nervozita bude vrcholit v pátém zápase, už v tom čtvrtém olomouckém ale hrála svou roli.

„Připadalo mi, že hráčky hodně chtěly, ale bylo to takové nekoncentrované nadšení bez myšlenky. Pod tlakem jsme strašně spěchali a akorát to hrálo pro soupeře,“ uvažoval trenér Olomouce Jiří Teplý.

Je Prostějov po jasném vítězství psychicky nad soupeřem?

„To se nedá říct, na straně soupeřek bude možná trochu zklamání, když měly doma rozhodující zápas. Ale veškeré prognózy teď neplatí, stejně jako výhody domácího prostředí. To se už vše ukázalo,“ zmínil Miroslav Čada prohry i výhry obou celků v domácím i venkovním prostředí.

Agelky se při zápase poslední záchrany vybičovaly ke skvělému výkonu, podobné ambice bude mít i Olomouc.

„Ano, museli vyhrát a zvládli to. Ale rozhodne se až v Prostějově a my uděláme všechno pro to, abychom vítězným týmem byli my,“ burcuje Jiří Teplý.

Petra Kvitová si zahrála v Monaku
Kvitová hlásí návrat, zahrála si tenis v Monaku

Stav série: 2:2. Rozhodčí: Hudík a Kovář. Čas: 79 minut. Diváků: 1500.

Olomouc: Dudová, Dedíková, Čutuk, Napolitano, Michalíková, Sajdová, libero Sain – Strušková, Košická, Kubínová, Andreeva. Trenér: Jiří Teplý.

Prostějov: Gambová, Herelová, Hindriksen, Emonts, Frigo, Casalis, libero Kovářová. Trenér: Miroslav Čada.